V první třetině letošního roku šlo na projekty obnovitelných zdrojů a další podniky šetrné ke klimatu formou dluhopisů a půjček 203 miliard dolarů. Oproti tomu projekty zaměřené na „špinavý“ byznys získaly od investorů 189 miliard dolarů. Za pomoci dat z celkem 140 světových finančních institucí to spočítala agentura Bloomberg. Tato čísla dobře ilustrují, jakou roli v byznysu začíná mít hodnocení projektu z hlediska vlivu na životní prostředí. Firma, která to nebere při plánování v úvahu, tak může snadno přijít o peníze na další rozvoj.
Příkladem investora, který ve velkém prosazuje zelený směr, je největší správce aktiv světa, společnost BlackRock. Ta nedávno oznámila koupi solárních elektráren v Chile od českého developera Zdeňka Sobotky, majitele firmy Solek. Apetit na zelená aktiva přitom dále poroste. Trh s nimi by měl podle odhadu Bloomberg Intelligence, která mapuje trh na základě dat, překročit v roce 2025 padesát bilionů dolarů, což bude více než třetina veškerých globálních aktiv.
V Česku zatím podobná čísla k dispozici nejsou, ale i u nás roste zájem investorů dívat se na projekty i z úhlu udržitelnosti a přibývá fondů, které jdou výhradně tímto směrem.
„Udržitelnost ve firmách nabývá zcela nového rozměru, už to není tolik o tom, vypracovat si ESG strategii, vyhodnotit rizika a příležitosti a nastavit ve firmě nefinanční reporting, ale je to o změnách byznysmodelu a celkové strategii firmy,“ říká Alice Machová, vedoucí partnerka poradenství v oblasti udržitelného rozvoje a CFO agendy společnosti EY. „Investoři pak kromě dalších kritérií hodnotí, jakým způsobem je udržitelnost zakomponovaná do byznysmodelu společnosti a jakým způsobem funguje governance – například zda supply chain zahrnuje principy udržitelnosti.“
ESG rating
Například Rockaway Capital Jakuba Havrlanta nedávno spustila fond založený na principu zodpovědného investování a ESG (kritéria hodnocení udržitelnosti – environment, social a governance – pozn. red.). Jeho cílová hodnota má být až 2,5 miliardy korun. „Součástí naší ESG policy je negativní screening, podle kterého identifikujeme a eliminujeme potenciální cíle, které se do ESG kritérií nevejdou. A poté pozitivní screening, kde do detailu analyzujeme konkurenční výhody nebo naopak rizika projektu ve vztahu k ESG, stanovujeme možné KPI (klíčové ukazatele výkonnosti – pozn. red.), které budeme chtít v čase měřit, a vliv ESG na valuaci a možné budoucí zhodnocení,“ popisuje výběr investic dle kritérií udržitelnosti Andrea Lauren, investiční partnerka Rockaway Capital.
Podle Lauren jsou součástí hodnocení nejen environmentální kritéria, ale i přístup start-upů k lidskému kapitálu, včetně podmínek pro přijímání nových spolupracovníků, transparentnosti a férovosti jejich odměňování nebo posouzení kvality zabezpečení dat a robustnosti dodavatelského řetězce. „Každý ESG rating má vícero vrstev a je dost individuální. V rámci venture investování neexistují žádné externí benchmarky a velmi málo databází dat, vůči kterým je možno firmy posuzovat,“ dodává šéfka fondu.
Jsou zelené investice strašák, nebo příležitost? Přečtěte si, kde na ně Evropa vezme a jak to ovlivní byznys
Nedostatek srovnatelných dat
Na absenci potřebných údajů upozorňují i experti. „V aktuálních způsobech, jak ESG výkon reportovat, chybí jasně nastavené systémy a prvky, které jsou například typické pro finanční výkaznictví. Existují globální standardy jako například GRI, ale ty používá v Česku jen minimum firem. Výsledkem jsou nejednotné reporty s nicneříkajícími pojmy, které nemají pro investory výpovědní hodnotu, protože nejsou porovnatelné,“ říká Alice Machová a dodává, že „toto se ale mění s nastupující EU direktivou – CSRD –, kdy za rok 2023 budou muset data o udržitelnosti zveřejňovat všechny velké firmy, a EU taxonomií (definice udržitelných projektů a jejich reportingu – pozn. red.).“
Na investice do projektů zaměřených na udržitelnost se v tuzemsku zaměřují i další společnosti, ať už jde o Soulmates Ventures Václava Gregora a Hynka Sochora, Purple Ventures Jana Staňka, bývalého majitele Vivantisu Martina Rozhoně, Tilia Ventures Silke Horákové a Petra Vítka nebo finanční skupinu RSJ.
Soulmates Ventures se zaměřují na osm oblastí, v kterých vyhledávají start-upy – jde o vodu, vzduch, energie, cirkulární ekonomiku, mobilitu, vzdělávání, zdravotnictví a zemědělství a potravinářství. „V první řadě posuzujeme budoucí potenciál start-upu v oblasti udržitelnosti, například snížení globální roční produkce skleníkových plynů o jedno procento, snížení procenta úmrtnosti lidí na rakovinu díky včasné identifikaci tumoru, pro další to může být omezení vstupu mikroplastům do moří a oceánů o pět procent,“ popisuje Václav Gregor.
K analýzám potenciálu investic používají Soulmates Ventures ESG a SRI metriky (společensky odpovědné investice – pozn. red.) a cíle udržitelného rozvoje vytvořené OSN (takzvané SDG cíle). „Do budoucna bychom rádi aplikovali i klimatické a sociální predikce scénářů v rámci risk managementu našich projektů i teprve posuzovaných projektů,“ dodává Hynek Sochor s tím, že intenzivně pracují na rozvoji vlastních posuzovacích metrik. „Jsme přesvědčeni, že se udržitelnost skutečně stává v malých, středních i ve velkých nadnárodních společnostech must have, nikoli nice to have. Musí však dávat ekonomický smysl a musí splňovat podmínky škálovatelnosti,“ uvádí.
Filozofie Purple Ventures je investování do takzvaných purpose-driven začínajících firem, kdy primárním motivem zakladatelů je měnit svět k lepšímu a peníze přichází v druhé řadě jako výsledek tvorby blahobytu pro společnost. „Díváme se na kompatibilitu hodnot, jejich houževnatost, schopnost myšlenku, službu či produkt prodat, umění týmově spolupracovat a globální ambice,“ říká zakladatel Purple Ventures Jan Staněk s tím, že jejich zatím nejvýraznější podobnou investicí je mexické Toroto. To se věnuje obnově deštných pralesů, jejich ochraně a zadržování vody v krajině.
Ani v Purple Ventures zatím nemají jasně definovaná kritéria v oblasti environmentální a sociální a hodnotí každý start-up samostatně. Tíhnou ale k investicím, které mají potenciál zmírňovat klimatické změny či „exportovat“ český intelekt. Hlavní jsou ale pro ně osobnosti zakladatelů. „Pokud nám zakladatelé lidsky a hodnotově nesednou, tak neinvestujeme do sebelepšího start-upu. Nechceme trávit dlouhé roky spolupráce s někým, kdo bere energii,“ uzavírá Staněk.
Podle loňského globálního průzkumu EY se během posledních dvou let zájem investorů o nefinanční informace, tedy zejména o to, do jaké míry firmy splňují principy ESG, zvýšil o třicet procent. Pro 91 procent z nich dokonce hrají ESG parametry klíčovou roli při rozhodování o tom, zda budou do daného projektu či společnosti investovat. A tři čtvrtiny dotazovaných investorů uvedly, že právě udržitelnost firem je pro ně známkou toho, že jsou jejich investice v bezpečí a mají potenciál dlouhodobého růstu.
Zatímco v Česku je důraz na udržitelnost v byznysu patrný až v poslední době, v zahraničí tento trend narůstá už několik let. „A i české společnosti, které se zúčastní významných tendrů v zahraničí, jsou už zvyklé, že po nich klienti chtějí i ESG informace. V Česku tento trend velmi zintenzivnil za poslední rok a důvodů je celá řada – mimo jiné i oblast energetiky –, kdy při rostoucích cenách energií začínají investice do obnovitelných zdrojů dávat i ekonomický smysl například pro výrobní firmy,“ uvádí Alice Machová. Také se podle něj otevřely možnosti na spolufinancování pomocí dotací ať už v rámci Modernizačního fondu, nebo dalších programů, které jsou k dispozici v rámci fondů Národního plánu obnovy.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist