Královéhradecký podnik Tecam PCV dodává stavebním firmám nebo vodárenským společnostem materiál pro stavbu kanalizací, vodovodů, ale také silnic či dálnic. Firma s téměř miliardovým obratem má po Česku celkem deset poboček a jejich vzájemné propojení je pro ní zásadní.

„Dříve jsme měli standardní MPLS síť. Byla sice funkční a skvělá, ale uživatelsky těžko konfigurovatelná,“ říká ICT ředitel Tecam PCV Přemysl Slivko. „Rozhodli jsme se proto nasadit síť SD-WAN, u níž je největší výhodou právě to, že si ji mohu sám spravovat. Můžeme si sami konfigurovat různé přístupy a práva, monitorovat odchozí provoz nebo dát větší prostor v síti aplikacím, které jsou pro nás důležité,“ vyjmenovává hlavní výhody.

SD-WAN (Software-Defined Wide Area Network) je chytrá firemní síť řízená softwarem z jednoho místa. Díky tomu se výrazně snižuje riziko chyb a případné problémy jdou snáze odhalit a vyřešit. Podstatně rychleji a jednodušším způsobem mohou navíc společnosti do sítě nasadit například nové aplikace nebo přidat novou firemní pobočku.  

Tradiční WAN sítě směřují veškerý provoz z poboček přes MPLS linku od externího poskytovatele do centrály a až odtud do internetu a ke cloudovým aplikacím. Firmy dnes ale stále častěji potřebují připojovat libovolné zařízení kdykoliv a odkudkoliv. Mezi společnostmi jsou navíc čím dál oblíbenější cloudové služby, jako je třeba Office 365 nebo aplikace od společnosti Google. Na jejich masivní používání ale nejsou tradiční WAN sítě ideálně stavěny a dochází tak ke zpomalení připojení nebo výpadkům sítě. 

„SD-WAN je nový koncept architektury firemních sítí. Díky tomu, že je vystavěná virtuálně přes cloud a spravovaná na dálku z jednoho rozhraní, má jen jednu centralizovanou řídicí vrstvu, která řídí všechny aktivní prvky v síti,“ říká produktový manažer společnosti Vodafone Martin Lesage.

Na využití chytrých firemních sítí sází také sklářská firma Lasvit. Důvodem je především fakt, že výrobce svítidel z Nového Boru má zastoupení po celém světě od Spojených států přes Dubaj ve Spojených arabských emirátech až třeba po Hongkong. „Při řízení společnosti se opíráme o data, která jsou uložená v datovém skladu, jenž je umístěný v cloudu, a reporty, které slouží top managementu pro rozhodování, a jsou tedy závislé na dostupnosti dat 24 hodin denně a sedm dní v týdnu,“ říká Jakub Svárovský, ředitel Lasvitu pro digitalizaci a inovace. 

Mobilní operátoři v Česku už nějakou dobu síť SD-WAN svým zákazníkům nabízejí. Například Vodafone na jejím vývoji spolupracuje s americkou společností VMware. „Celosvětový zájem je obrovský a stále roste,“ tvrdí manažer Vodafone pro rozvoj obchodu Petr Vyšata.

Za rostoucí poptávkou může být také koronavirová pandemie, během níž začala řada firem v podstatně větší míře využívat práci z domova. Právě pro takzvaný vzdálený přístup je SD-WAN vhodnější než tradiční firemní sítě. 

„Řešení je vhodné také pro podniky, pro které je nepřetržitý provoz síťové infrastruktury z pohledu jejich podnikání nezbytný. Dobrým příkladem jsou společnosti zabývající se logistikou a dopravou obecně, informačními technologiemi nebo e-shopy,“ doplňuje Vyšata.

Svých třináct poboček v Česku má s pomocí SD-WAN propojené také podnik HB Group, který se zabývá především prodejem zabezpečovacích systémů objektů. „Kvalitní síť a konektivita je pro nás klíčová, protože na ní závisí většina činností a procesů ve firmě, v první řadě prodej. Dále samozřejmě logistika, účetnictví, výroba a další podpůrné činnosti,“ popisuje marketingová manažerka firmy z Plzně Iva Blechová.

Digitální budoucnost - banner

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist