Na technologické scéně v Česku je poslední roky živo. Miliardy korun letos přitekly například do start-upů Rossum nebo Productboard, velký exit za stovky milionů korun má za sebou DataSentics. O nadějné start-upy není v Česku nouze a ruku v ruce s tím jde i digitální pokrok jak v soukromé, tak veřejné sféře. „Kamkoli se v regionu střední a východní Evropy podívám, vidím špičkové digitální talenty a ambice,“ tvrdí i Philippe Rogge, prezident Microsoftu pro střední a východní Evropu.
Poslední studie tohoto technologického gigantu nazvaná Index digitální budoucnosti mu dává za pravdu. Firma se v ní snažila najít odpověď na otázku, jak si země východní a střední Evropy (CEE) vedou v zavádění digitálních technologií a jejich využívání v porovnání se západní Evropou a jaký vliv to na jednotlivé státy má. A výsledek mluví jasně – digitálně vyspělejší země dosahují lepších výsledků v ekonomických i společenských ukazatelích. Česko si v porovnání se zbytkem regionu CEE nevede tak zle. Ačkoliv své mezery má, stejně jako celý region.
V technologiích vyniká v našem regionu už tradičně Estonsko, které má nejvíce start-upů s hodnotou přesahující jednu miliardu dolarů. „Malta a Estonsko jsou celosvětově považovány za lídry v oblasti digitálních veřejných služeb, například Evropská komise je zařadila na první a druhé místo v zavádění eGovernmentu v rámci evropských zemí,“ vysvětluje Rogge. Hodnota technologických společností pocházejících z regionu CEE vzrostla v posledním desetiletí devatenáctkrát, v čele tohoto žebříčku stojí rumunský UiPath s tržní hodnotou přesahující 10 miliard dolarů.
Se slovy šéfa Microsoftu souhlasí i Martin Kešner, investor z fondu J&T Ventures, který vybírá, do jakého nadějného technologického start-upu nasype fond peníze. „Působí tu kvalitní technologičtí zakladatelé a vývojáři, jedni z nejlepších na světě. Zároveň tu jsou nižší náklady na život a práci, s menším kapitálem se dá vybudovat kolikrát i kvalitnější produkt, než dokážou vývojáři v jiných zemích. To platí obecně pro region střední a východní Evropy,“ řekl Kešner v nedávném rozhovoru pro HN s tím, že objem investic do technologických firem ve střední Evropě se v letošním roce dá očekávat kolem 5,3 miliardy dolarů (118 miliard korun), což je více než dvojnásobek oproti roku 2019, kdy tyto investice dosáhly vrcholu.
Česko si v porovnání s ostatními zeměmi z regionu vede v procesu digitalizace relativně dobře, když na průměr ztrácí jen v jedné oblasti z pěti – a to v úrovni digitálních schopností ve společnosti a jejím vzdělávání. Nadstandardně se ve světě uplatňují české vývojářské firmy, digitalizace běžných podniků u nás je ale průměrná. „V mnoha oblastech jsou země a společnosti střední a východní Evropy stejně digitálně vyspělé jako země, které jsou v tomto ohledu na špici, přičemž v dalších oblastech jsou na dobré cestě, aby dokázaly využít všechny přínosy digitální transformace,“ dodává Rogge.
Technologická firma shromáždila data z výzkumů Eurostatu, Organizace spojených národů, Světové obchodní organizace, Euromonitoru, Mezinárodního měnového fondu nebo Světové banky a seřadila je do pěti pilířů – digitalizace soukromých firem, síla ekonomiky vývojářských firem, úroveň digitálních schopností ve společnosti, digitalizace státní správy a v neposlední řadě dostupnost internetu a jeho využívání.
Microsoft v průzkumu porovnává jedenáct zemí z regionu CEE, kam patří Chorvatsko, Česko, Estonsko, Maďarsko, Řecko, Malta, Polsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko a Slovinsko, se západními „digitálními velikány“, které představují Dánsko, Finsko, Švédsko a Nizozemsko. Do porovnání zařadila technologická firma i Portugalsko, jde v posledních letech v této oblasti hodně dopředu.
Na některé z výsledků studie se podívejte v naší přehledné infografice:
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist