„Nebe, šiml, slunce a sníh,“ rýmuje si kočí Georg Vierthaler zvaný Schorsch a orámuje svou poezii jódlováním. Na sobě tlustý vytahaný svetr a kožešinovou vestu, na hlavě plstěný klobouk. Poplácá statné koně zapřažené do saní, zabalí vás do pěti šesti dek a kůží, abyste neprochladli, a trhne opratěmi. 

Filzmoos

Sjezdovky: 20 km
Skipas: hlavní sezona (do 18. 3.): dospělí 1 den: 52 eur, děti (2006–2015): 26,50 eura Doprava: Z Prahy do Filzmoosu je to asi 460 km, cesta směr Linec a Salcburk trvá asi 6 hod.
www.filzmoos.at

Fiakr, nejprve na kolech, po výjezdu z obce už na zasněžené cestě jedoucí po ližinách, vás vyveze na víc než tři sta let starou horskou chatu Oberhofalm na úpatí mohutné hory Bischofsmütze (2458 m), připomínající nejen svým názvem biskupskou čapku. Když svítí slunce, celá jízda na saních, lemovaná klikatícím se potokem, zasněženými stráněmi a nádhernými výhledy na hory, je přímo definicí pravého alpského kýče.

Pan Vierthaler není zdaleka jediným kočím široko daleko. Populární vyjížďky s koňským spřežením nabízí ve vesničce Filzmoos a jejím okolí také rodina Riederů nebo Rettenwenderů. Za asi tříhodinový výlet k chatám Unterhofalm nebo Oberhofalm a zpět (s krátkou pauzou na občerstvení) zaplatíte 22 eur za osobu. Chcete-li „kočár“ jen pro sebe, připravte si eur 160.

Přehledně a nezáludně

A právě jízda na fiakru přesně vystihuje i samotný Filzmoos, rodinné středisko ležící asi 70 kilometrů jihovýchodně od Mozartova Salcburku. Žádný spěch, o dobrodružství ani nemluvě, trochu postaru, nemoderně, zato romanticky a s nehranou vřelostí. 

Plusy a minusy

+ Klidné středisko ideální pro rodiny
+ Kvalitní běžecké stopy
+ Skipas Ski amadé platí v dalších 24 areálech
- Málo aprés-ski barů a nočního vyžití
- Málo náročnějších tratí

Filzmoos je ukázkovým příkladem chování lyžařských areálů posledních více než deseti let. Malí se spojují, aby byli větší a silnější a aby je turisté nejen vzali na vědomí, ale také aby v soutěži s giganty obstáli. Pět modrých, pět červených a jedna krátká černá sjezdovka tohoto střediska se sotva dostanou na lyžařskou mapu. Ovšem 760 kilometrů sjezdovek oblasti Ski amadé, jejíž je součástí, to už má jinou váhu.

V zimě tak do Filzmoosu jezdí hlavně rodiny s dětmi a starší páry, noblesně zdolávající zdejší snadné široké tratě. Začínají-li, volí modré sjezdovky 2 a 5; pokud už nějaký ten pátek lyžují, míří nejčastěji na svižnou červenou 1 pod lanovkou Papageno. Pěkné svezení je i na přehledné, nezáludné červené 6 podél kotvy Geierberglift v sousedním Neubergu.

Banner Zimní Rakousko 2021/2022

Dětský svět, plný veselých barevných překážek, slalomových branek a kolotočů, se usadil u vleku Bögrainlift proti čtyřsedačce Grossbergbahn. Často se tu konají různé závody pro nejmenší. Jen tak pro radost, bez stupňů vítězů, pouze za potlesku hrdých rodičů.

To jsou panorámata!

Ve Filzmoosu vás čekají také dobře značené zimní cesty, vedoucí do okolních lesů, k horským chatám nebo hotelům. Celkem jich tu je na 50 kilometrů, značených jako sjezdovky: od nejsnazších modrých až po náročné černé. Nejkratší trvají jen hodinku až hodinu a půl. 

Lety balonem

Geografická poloha, chráněné startoviště na pozadí majestátních hor Bischofsmütze a možnost létání balonem v údolích v bezprostřední blízkosti dělají z Filzmoosu výjimečné místo pro všechny milovníky horkovzdušných balonů. K tomu přispívá i atmosféra obce a vstřícnost místních obyvatel, díky nimž se tu balonáři cítí "jako doma". Ve dnech 14. až 21. ledna 2023 se zde bude konat 14. ročník Hanneshof Balloon Trophy.

Stejně barevné jsou i denně upravované běžecké stopy. Zdejší okruhy měří většinou od tří do osmi kilometrů. O mapky tras si řekněte v informačním centru. Asi nejhezčí stopa ve Filzmoosu začíná v 1600 metrech u horní stanice kabinkové lanovky Papageno a doveze vás o šest kilometrů dál k chatě Radstäter Hütte (1770 m). Celkem tu nahoře najdete 16 kilometrů tratí a oproti obvyklým trasám v alpských údolích je to vyhlídkové svezení.

Text nevyjadřuje názor redakce

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist