Mladý starosta severočeské České Kamenice Jan Papajanovský dělá všechno pro to, aby se obyvatelé jeho města nestěhovali za prací do Prahy. Jednou z cest, které tomu mohou zabránit, je podle něj efektivnější správa města. Té se snaží dosáhnout pomocí digitalizace radnice a různých inovací. „Poslední dobou se zabýváme digitalizací v oblasti odpadového hospodářství. Kolegové kvůli tomu čipovali popelnice, ukládáme každé vysypání,“ popisuje v podcastu Papajanovský způsob, jakým město zjišťuje, kolik odpadu lidé vyhazují a jak podle toho efektivně nastavit svoz odpadu. Starosta, který dříve pracoval jako analytik na ministerstvu financí, je tahounem inovací v severočeském městě. „Provedli jsme třeba rozsáhlou inovaci a digitalizaci v oblasti veřejných zakázek,“ popisuje.

Za zásadní problém státní správy pokládá Papajanovský systém tabulkových platů úředníků. Ten je podle něj neefektivní a nepomáhá ke zvýšení výkonnosti jak jednotlivých zaměstnanců, tak celých úřadů. „Všichni v Česku předpokládají, že politik je grázl a krade. Jenže tak se nikam nehneme, pravidla musí být liberálnější, jenom tak se pohneme dopředu,“ popisuje Papajanovský jednu z inovací, které by v Česku zavedl. Podcast se starostou České Kamenice vznikl v rámci projektu Na vlně inovací, který vzniká ve spolupráci Hospodářských novin a Microsoftu.

Banner Microsoft 2048x701 1

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist