Na úsporné domácnosti lze ušetřit tisíce korun ročně. Stačí jen vědět, jak na to. Přizpůsobit se energeticky nenáročnému způsobu života přitom znamená úlevu nejen pro rodinný rozpočet, ale také pro životní prostředí. A nemusí jít přitom o velké investice. Připravili jsme pro vás celou řadu jednoduchých tipů, jak uspořit na elektrické energii, plynu či vodě napříč celým domem. 

Kliknutím na dům zobrazíte tipy, jak ušetřit.

Úsporný dům

Úsporné domy

  • Pasivní dům

Pasivní stavba splňuje dobrovolná, ovšem přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. Vytápění potřebuje pouze několik dní v roce. Pasivní dům ročně spotřebuje maximálně 15 kWh/m2 vytápěné plochy.

  • Nízkoenergetický dům

Nízkoenergetický dům má relativně nízkou spotřebu paliv a elektřiny pro výrobu tepla. Díky tepelné izolaci dochází k relativně malým únikům energie. Nízkoenergetický dům obsahuje de facto podobné komponenty jako pasiv, ale nepočítá s rekuperací. U nízkoenergetického domu je spotřeba tepla při běžném provozu domu nižší než 50 kWh/m2, což je zhruba čtvrtina oproti běžným domům.

  • Nulový dům

Takzvaný nulový dům umí pokrýt naprostou většinu energií vlastními zdroji. Měrná potřeba tepla na vytápění činí méně než 5 kWh/m2 za rok. Energii pro dům vyrábějí hlavně fotovoltaické systémy nebo kogenerační jednotka.

Projděte si celý seriál, jak si vyladit domácnost a ušetřete.

Projekt vznikl za podpory firem EGD Logo red vykryté a EON Logo R 96.