Jsou poschovávaní po celé domácnosti - v koupelně, kuchyni nebo obýváku. Energetičtí parazité nenápadně kradou elektřinu i vodu, a dokážou vám tak vysát z peněženky až tisíce korun ročně navíc. V následujícím porovnání získáte povědomí o tom, jakou spotřebu vaše domácnost má podle rozlohy, používaných spotřebičů nebo i toho, jak umýváte nádobí.

České domácnosti u vytápění postupně opouštějí pevná paliva jako uhlí a přecházejí na obnovitelné zdroje, včetně palivového dřeva a briket. Patří sem ale i termické systémy, fotovoltaiky či tepelná čerpadla. U ohřevu vody zase jednoznačně dominuje plyn. Stejně tak při vaření, kde ho ovšem velmi těsně dohání elektrická energie, ukazují data evropských statistiků.

 

Spotřeba energie na topení podle obytné plochy

Na spotřebě elektrické energie v bytě či domě se kromě obytné plochy odráží celá řada dalších faktorů, mimo jiné teplota či použitá izolace. Pro představu: Na obytné ploše rodinného domu 120 m2 současná česká domácnost protopí přibližně 20 000 až 40 000 Kč ročně. Každý stupeň navíc znamená o 6 procent vyšší spotřebu energie.

Kolik za rok spotřebujete energie na vytápění bytu?

  • 30 m2

- přes týden v práci, víkendy mimo: 2300 kWh
- přes týden v práci, víkendy doma: 3300 kWh
- většinu času doma: 4300 kWh

  • 50 m2

- přes týden v práci, víkendy mimo: 3900 kWh
- přes týden v práci, víkendy doma: 5500 kWh
- většinu času doma: 7100 kWh

  • 75 m2

- přes týden v práci, víkendy mimo: 5780 kWh
- přes týden v práci, víkendy doma: 8300 kWh
- většinu času doma: 10 700 kWh

  • 120 m2

- přes týden v práci, víkendy mimo: 9000 kWh
- přes týden v práci, víkendy doma: 13 500 kWh
- většinu času doma: 17 000 kWh

Zdroj: dodavatelelektriny.cz, pozn.: Spotřeba na základě obytné plochy bytu je pouze orientační. Při vytápění elektřinou se na spotřebě kromě obytné plochy projeví také použitá izolace a také teplota.

Na kolik vyjde běžný provoz spotřebičů?

Čím novější spotřebič, tím úspornější. Ty nejmodernější dokážou oproti starým modelům ušetřit až dvě třetiny energie za rok. Je ale dobré vědět, jak s nimi správně zacházet. Roli ve spotřebě hraje také to, zda jsou spotřebiče v pohotovostním režimu. Zvolte spotřebiče, které máte doma a zjistěte, kolik vás stojí jejich používání.

KALKULAČKA: Spočítejte si roční náklady na užívání spotřebičů.

Kolik ušetříte vytažením elektroniky ze zásuvky?

Elektronika v zásuvce sice odebírá jen málo elektrické energie, v ročním souhrnu je to však znát. V takzvaném stand-by režimu se přístroje tváří jako vypnuté, ve skutečnosti jsou ale stále v pohotovosti a ročně vás takto mohou přijít i na stovky korun navíc. Všechna podobná zařízení můžete vypínat síťovým vypínačem. Některým neublíží ani vytažení ze zásuvky. Zvolte elektroniku, kterou máte trvale zapojenou v zásuvce a zjistěte, na kolik vás vyjde takzvaný pohotovostní režim.

KALKULAČKA: Sečtěte si roční náklady spotřebičů v zásuvce.

 

Projděte si celý seriál, jak si vyladit domácnost a ušetřete.

Projekt vznikl za podpory firem EGD Logo red vykrytéEON Logo R 96.