Koruna je silná navzdory ne úplně lichotivým fundamentům. Trhy se ale nezbláznily. Alespoň ne, pokud jde o korunu. Korunová aktiva nabízí ve srovnání se zahraničím stále velmi vysoké výnosy. Česko je navíc stabilní zemí, která je na další měsíce energetické krize připravena. Kredibilitu a stabilitu dodává i Česká národní banka, která velmi brzy a správně reagovala na inflační tlaky zvyšováním úrokových sazeb. Zahraničním obchodníkům s korunovými aktivy se navíc spí podstatně lépe, když vědí, že je ČNB připravena intervenovat proti výraznému oslabování koruny, a omezuje tak kurzové riziko.

Důvodů, proč je koruna silná, je několik. Rizikovým měnám, jako je ta česká, pomohlo uklidnění geopolitické situace, které se promítlo i do poklesu cen energetických komodit. Silná averze k riziku se tak v posledních měsících vytratila. Proud aktiv směrem k bezpečným přístavům, jako je dolar, se obrátil. Obchodníci jsou při hledání zajímavých příležitostí ochotni více riskovat. A koruna je pro ně zajímavou příležitostí.

Základní úroková sazba na sedmi procentech znamená relativně lákavý diferenciál proti všem velkým měnám. Česko si navíc v posledních letech vydobývá důležitější roli v rámci Evropské unie. Je zároveň fiskálně stabilní, a to i přes hluboce deficitní rozpočty posledních let. Zájem o českou korunu pak vede k jejímu posilování.

Klíčovou roli hraje i Česká národní banka, která v první polovině roku začala s intervencemi na devizovém trhu. Silnější koruna má pomoci s tlumením zahraničních inflačních tlaků, kdy se za služby, zboží a především energetické komodity platilo v dolarech či v eurech. Zpočátku musela ČNB „pálit“ významnou část svých obrovských devizových rezerv, aby došlo k vytyčenému cíli. To ale minimálně v posledních týdnech není už pravda. Koruna, dle vyjádření radních, zůstala silná i přes delší období neaktivity ČNB na devizovém trhu.

Efekt intervencí je z velké části psychologický. Obchodníci jsou s korunovými aktivy díky vysokým výnosům a stabilnímu kurzu spokojeni. A ti, kteří by přemýšleli o sázkách na oslabení koruny, si to ve velkém rozmyslí, protože by to znamenalo boj s ČNB a jejími rezervami v hodnotě 130 miliard eur. Jen pro srovnání. Před začátkem devizových intervencí z let 2013 až 2017 činil objem rezerv zhruba 34 miliard eur.

Intervence mají hmatatelný i psychologický efekt. Výprodej se konat nebude

Guvernér Aleš Michl navíc prohlásil, že rezervy vznikly v rámci měnové politiky, a nevidí proto důvod, proč by v době krize neměly být použity. Ujištění o pokračující přítomnosti ČNB na devizovém trhu je z pohledu kurzu koruny klíčové. Otázkou je, jak se k problematice intervencí postaví noví členové rady Procházka a Kubíček. Neočekáváme ale zásadní obrat ve směřování měnové politiky.

Výhledy ale mluví o pozvolném oslabování koruny k hranici 24,70 za euro. Primárním důvodem má být zpomalení globální ekonomiky a příchod recese do Česka a Evropské unie. Zhoršení ekonomické situace a bilance běžného účtu by mělo ze začátku roku 2023 tlačit na slabší korunu. V neprospěch silné koruny bude hovořit i stále se zmenšující se rozdíl mezi výší úrokových sazeb v Česku a v USA s eurozónou. V následujících týdnech a měsících očekáváme další navyšování úrokových sazeb ze strany ECB a Fedu. Ve prospěch dolaru proti koruně, ale i proti euru, bude podle všeho hovořit menší dopad energetické krize na USA ve srovnání s Evropou. Dolar by tak proti koruně mohl posilovat.

Výrazné oslabení koruny ale neočekáváme. Lze předpokládat, že výraznějšímu oslabení domácí měny bude opět bránit Česká národní banka. Po odeznění nejhorší fáze očekávané recese navíc očekáváme opětovné posilování kurzu. Ve hře je navíc i scénář, že propad ekonomické aktivity nebude tak hluboký, jak ČNB očekává. To by byla další dobrá zpráva pro majitele korunových aktiv.

Z novinových titulků ohledně velkého výprodeje české koruny nemějme těžkou hlavu. Index japonské investiční banky Nomura se v případě koruny unáhleně zhrozil úbytku devizových rezerv, růstu dluhu, propadu obchodní bilance a dalších makroekonomických indikátorů negativně ovlivněných energetickou krizí. To je vzhledem k politice ČNB a současné situaci očekávaný vývoj. Zprávy o tom, že je česká koruna překoupená a nadhodnocená, lze brát proto do jisté míry s rezervou.

Na podobnou notu vyzní i text Motla s Komárkem z ČNB, kteří pomocí propočtů na základě identifikace aktuálních fundamentálních faktorů dospěli k závěru, že se pásmo rovnovážného měnového kurzu EUR/CZK v nominálním vyjádření nachází v blízkosti hodnoty 25,00 za euro. Velké výprodeje koruny a její prudké oslabení tedy v blízké době nečekejme. Naopak, koruna je pro obchodníky stále zajímavým aktivem.

Roklen banner na konec textu 768x221