Rodákovi z rakouského městečka St. Johann in Tirol v srdci Kitzbühelských Alp byly teprve čtyři roky, když se zamiloval do sportovního lezení. Julian Wimmer se již ve svých 15 letech stal členem národního mládežnického lezeckého týmu a od té doby zaznamenal řadu úspěchů i na evropské úrovni. Mezi jeho nejoblíbenější místa v rodném kraji patří lezecké stěny u vodopádu Schleierwasserfall i hora „Actionsberg Harschbichl“.

Něco přes hodinu jízdy od Salcburku se nachází vstupní brána do malebných Kitzbühelských Alp. Okolí městeček St. Johann in Tirol, Oberndorf, Kirchdorf a Erpfendorf láká na překonávání osobních limitů na dálkových turistických stezkách, aktivní dovolenou na kole i pomalejší pěší výlety s dětmi.

Letní dovolená v St. Johann in Tirol.
Letní dovolená v St. Johann in Tirol.
Foto: (c) Mirja Geh Photography

Největší městečko St. Johann in Tirol je rodištěm hudebních skladatelů, úspěšných lyžařů, rakouského zpěváka DJ Ötziho i 18letého nadějného horolezce Juliana Wimmera. Ten se před třemi lety stal členem národního mládežnického lezeckého týmu, první lezecké zkušenosti však čerpal již jako předškolák.

Mezi jeho nejoblíbenější místa k trénování patří lezecká oblast u vodopádu Schleier v pohoří Wilder Kaiser. Ten vyvěrá ve výšce 1245 metrů nad mořem a padá 80 metrů vysokou skalní stěnou. Zdejší přírodní lezecká stěna navíc patří k těm nejobtížnějším v celých Alpách. „Stěna je pro mě výjimečná nejen tím, jaký klid zde panuje, ale taky díky blízkému vodopádu, který atmosféru celého místa ještě podtrhuje,“ říká horolezec.

Ráj pro vášnivé lezce

Pohoří Wilder Kaiser patří mezi nejznámější lezecké ráje v Evropě. Pokořit své vlastní limity tady lze třeba na některém ze šesti vrcholků Kaiser HOCH 6. Nejvyšším vrcholkem je Ellmauer Halt ve výšce 2344 metrů nad mořem. Výstupy se doporučují za doprovodu zkušených horských vůdců

Ti, kteří nepatří mezi ostřílené horolezce, mohou vyzkoušet alespoň ferratu Stripsenjoch. Pro pokročilejší tu je via ferrata na Kitzbüheler Horn.  A cestou z vrcholku Kitzbüheler Horn si pak lze dopřát zasloužený odpočinek na tradiční rustikální chatě Harschbichlalm  v St. Johann in Tirol.

Letní dovolená v St. Johann in Tirol.
Letní dovolená v St. Johann in Tirol.
Foto: (c) Sportalpen

V přírodní rezervaci Kaiserbachtal je možné poté absolvovat klidnější pětikilometrovou cestu malebným údolím pohoří Kaisergebirge. Nachází se zde impozantní venkovní galerie, dětská dobrodružná stezka Schnackler a především návštěvníky ohromí nádherná příroda, která je domovem stovek druhů unikátní fauny a flory.

Ačkoliv Julian Wimmer tráví většinu svého volného času na skalách nebo na umělé lezecké stěně, vyrazí čas od času také vstříc sportovnímu zpestření na zábavní horu „Actionsberg Harschbichl“. Zde je k dispozici lanové centrum v korunách stromů Hornpark, bezpočet pěších a cyklistických tras (například na Horn-Gipfel-Höhenweg), horská dráha pro motokáry i single trail pro horská kola. Milovníci adrenalinu mohou vyzkoušet tandemový paraglidingový seskok, ti usedlejší třeba lukostřelbu. A cyklisté si mají možnost trénovat skoky a otočky ve speciálním Skill Parku o délce 600 metrů.

Po sportovní náloži pak nezbývá než si oddechnout u vody a svlažit se v některém z venkovních bazénů. Například Panorama Badewelt je rozsáhlý aquaparkový komplex s vnitřní i venkovní částí a saunovým světem. Vhodný je také pro malé děti. Denní vstupné pro dospělého do venkovní části činí necelých devět eur, pro dítě pak necelých pět eur.

Článek vznikl ve spolupráci s Österreich Werbung.

Banner Rakousko2023 768x221

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist