Mezigenerační předání majetku je i nadále „hnacím motorem“ vzniku svěřenských fondů. Těch je v Česku už bezmála pět tisíc a jejich počet každoročně stoupá. Stále častěji jich ale také využívají podnikatelé, kteří v nich „objevují“ prostředek, jak ochránit majetek při realizaci nových podnikatelských záměrů.
„Zakladatel start-upu majetek rozdělí, část vloží do svěřenského fondu a druhou část zakladatel vlastní, čímž dojde k oddělení vlastnictví. Pokud by vznikla později podnikateli odpovědnost z titulu podnikání, tak se to majetku, který byl vložen do svěřenského fondu, nedotkne,“ říká v podcastu Hospodářských novin Markéta Flanderková, seniorní konzultantka ve firmě CCS Premium Trust.
Zřízení takových fondů u zakladatelů start-upů je podle ní rozhodně jednodušší než při řešení mezigeneračního předání. „Množství majetku je menší, zpravidla i méně vztahů, takže toho není tolik, co je potřeba nastavit,“ dodává s tím, že takový svěřenský fond může být hotový v řádu několika týdnů.
Nastavení svěřenského fondu pro mezigenerační předání majetku trvá spíše několik měsíců. V případě jednoho klienta, který měl holding s několika firmami, trvalo vybudování svěřenského fondu dva roky. „Je to proces, který spočívá v definování cílů, priorit, podmínek, rozdělení rolí, odpovědností, a to vše se zakladatelem či zakladateli, protože svěřenský fond mohou zakládat třeba společně i manželé,“ podotýká Flanderková.
Autor působí v ekonomickém online magazínu Peak.cz
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist