S probíhajícím mistrovstvím Evropy ve fotbale se pozornost upíná k favoritům turnaje. Mezi nimi se drží i Anglie, která postoupila až do čtvrtfinále. V cestě za vítězstvím, ale i za světlou budoucností anglického fotbalu, sází Angličané na netradiční pomocníky – umělou inteligenci a strojové učení.
Spolupráce Anglické fotbalové asociace (FA) a Google Cloud se datuje už od roku 2019. Tehdy se FA rozhodla využít cloudové technologie pro usnadnění kooperace mezi trenéry, sdílení informací a analýzu herních dat. Hlavním nástrojem se stal systém Player Profile System (PPS), který shromažďuje a analyzuje data o výkonnosti, kondici a tréninku hráčů na všech úrovních.
Odborník na rohové kopy i hledač talentů
Využití umělé inteligence se ale posunulo na další úroveň. V současnosti týmy z Anglie využívají nejmodernější technologie Google Cloudu hned ve dvou klíčových oblastech. První z nich je analýza hry. Konkrétně se jedná o systém TacticAI, vyvinutý ve spolupráci s Google DeepMind a Liverpoolem FC, který trenérům radí, jak efektivně zahrávat rohové kopy.
Představte si, že počítač sleduje zápasy za vás a učí se ze všeho, co vidí. Postupně se stává chytřejším a dokáže analyzovat hru do hloubky, kterou by člověk jen těžko obsáhl. V případě TacticAI se systém "dívá" na minulé rohové kopy, analyzuje pohyb hráčů a předvídá, s jakou pravděpodobností daná sestava povede k vstřelení gólu. Trenérům pak nabízí alternativní rozestavení hráčů a simuluje jejich dopad na hru. Zajímavostí je, že systém analyzuje i symetrie hřiště a dokáže tak pracovat s omezeným množstvím dat – koneckonců, rohových kopů v jednom zápase zas tolik není.
Zeptejte se Gemini na fotbal
I vy můžete využít sílu umělé inteligence během sledování zápasů. Zkuste se Gemini zeptat například na:
- Pravidla fotbalu: Vysvětli mi ofsajdové pravidlo
- Historie turnajů: Který tým vyhrál Euro v roce 2004?
- Zajímavosti o fotbalu: Jaká je nejvyšší zaznamenaná rychlost kopu ve fotbale?
- Porovnání týmů: Jak si vedla Anglie proti Německu v minulých zápasech?
Druhou oblastí, kde Anglie využívá umělou inteligenci, je vyhledávání talentů. Rozsáhlá síť skautů sleduje tisíce mladých hráčů a vytváří o nich podrobné textové zprávy. Aby FA z těchto zpráv dokázala vytěžit co nejvíce informací, nasadila systém na bázi umělé inteligence, který dokáže automaticky analyzovat a sumarizovat skautské reporty. Trenéři tak získávají komplexní přehled o vývoji hráčů a rychleji identifikují nadějné talenty.
Umělá inteligence a strojové učení se tak stávají čím dál důležitějším nástrojem nejen ve světě technologií, ale i ve sportu. Dokážou trenérům a hráčům poskytnout cenné informace a pomoci jim dosáhnout lepších výsledků. Budou tyto technologie klíčem k anglickému vítězství? To se teprve uvidí, ale jedno je jisté - fotbal už nikdy nebude jako dřív.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Google.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist