Lékaři si loni v květnu v Česku poprvé vyzkoušeli operaci tříselné kýly přes satelitní most. Chirurgie “na dálku” může mít v budoucnu využití při válečných konfliktech či přírodních katastrofách. “Chirurgie se dnes velmi specializuje, ale v krizové situaci musíte umět celou medicínu, protože tam jste na spoustu úrazů úplně sám. Na to je ideální, když s vámi při operaci někdo je, třebaže tisíce mil daleko,” vysvětluje ředitel Ústřední vojenské nemocnice v Praze Václav Masopust. Odborníci se shodli, že telechirurgická operace byla pro lékaře komfortnější díky lepší plynulosti obrazu při přenosu, kterou umožnilo 5G spojení ve srovnání se satelitním připojením.

Klíčovou roli však technologie bude hrát i ve vzdělání lékařů. “Bude to vynikající věc pro výuku. Já jsem kvůli tomu musel objet svět, ale dokážu si představit, že do budoucna to nebude potřeba. Lidé budou součástí operace na druhé straně světa a mohou se s chirurgem poradit, proč daný úkon zrovna dělá,” říká Masopust, který byl spolu s Markétou Vršeckou z brněnské Univerzity obrany hostem podcastu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist