Letos v červnu schválila drtivá většina ruského parlamentu zákon, který stanoví zákaz „homosexuální propagandy“. Za takové chování hrozí pokuty, cizincům pak zatčení a deportace. Nenávist vůči sexuálním menšinám v Rusku se tak nyní může snadno opřít o legislativu.

Definice toho, co přesně představuje homosexuální propagandu, je poměrně ohebná a pojem „tradiční sexualita“ sám o sobě vyvolává otázky. A tak zatímco naše metropole tento týden ožívá festivalem sexuálních menšin Prague Pride, ruským homosexuálům se vize podobné akce na hony vzdálila. Co víc - bojí se o vlastní život. Západ bije na poplach, mluví se o cestě k nespravedlivým represím a ohrožení ZOH v Soči.

Hrozba bojkotu olympiády

Kontroverzní zákon vyvolal vlnu nevole především na západě. Mimo jiné vystavuje velkému tlaku Mezinárodní olympijský výbor. Ten řeší, zda homofobní zákon není v rozporu s pravidly her a neohrozí sportovce, kteří do Ruska přijedou. Krajním řešením by bylo přesunutí olympiády do jiné země. „Hlásí se k olympijské chartě, takže ji buď budou respektovat, nebo se s nimi rozloučíme," uvedl marketingový šéf výboru Gerhard Heiberg, „nemůžeme ustoupit. Buď Rusové tyto zásady přijmou, nebo půjdeme jinam. Nemyslím ale, že to zajde tak daleko," dodal k nastalé situaci. Předseda MOV Jacques Rogge minulý týden dostal z Moskvy potvrzení, že zákon hry nijak neovlivní. Některé paragrafy podle něj ale stále vyvolávají nejasnosti, a tak výbor trvá na jejich vysvětlení.

Kritika ze západu – mezinárodní petice a vylévání vodky

„Vyloučením homosexuálů ze společnosti učinilo Rusko další velký krok k otevřené diktatuře," prohlásila německá ministryně spravedlnosti Sabine Leutheusserová-Schnarrenbergerová. Jako nepřijatelné označil represe i francouzský ministr zahraničí Guid Westerwell. Sám ale dodává, že by bojkot sportovní akce homosexuály spíše poškodil.

Vlna protestů se šíří napříč západní Evropou. Stovky lidí se minulý týden sešly i v Londýně, kde žádaly Kreml, aby kontroverzní zákon zrušil. Duhové vlajky, transparenty, ani mezinárodní petice, pod kterou se zatím podepsalo přes 350 000 lidí, ale postoj ruské vlády nemění. Do boje za práva sexuálních menšin se zapojili i hollywoodští herci.

„Putinova kampaň proti gayům, lesbám a bisexuálům je nechutná. Je to démonizování menšiny s cílem politického zisku. Jako by to opsali z nacistické učebnice," uvedl pro The New York Times americký herec Harvey Fierstein. Nesouhlas vyjadřují i některé bary. Ze svých nápojových lístků vyškrtly vodku, na některých místech ji demonstrativně vylévali do kanálů.

Oblečení Eltona Johna a knížka o slavných gayích

Znění kontroverzního zákona definuje homosexuální propagandu jako „šíření informace zaměřené na formování netradičního sexuálního chování mezi dětmi, naznačující, že toto chování je přitažlivé a také nepravdivě tvrdit, že tradiční a netradiční vztahy jsou sociálně na stejné úrovni“. V zemi, kde si 22% obyvatel myslí, že by homosexuálové měli být nuceně léčeni (zdroj: Levada-center, březen 2013) si už tak homofobní zákon říká o poměrně volnou interpretaci. Například komunisté v jižním Rusku měli dojem, že oblečení Eltona Johna na scéně je možné považovat za „homosexuální propagandu“.

Poměrně podivná je i snaha zakázat knihu o slavných gayích autorky Viktoriji Děgťarjovové. Jejími hrdiny jsou mimo jiné Petr Iljič Čajkovskij, Oscar Wilde nebo Sergej Ďagilevov. Proti této publikaci se postavil zastupitel Sverdlovské oblasti na Uralu Alexandr Lelik. Podle něj kniha přitáhne pozornost dětí, což je nežádoucí. „Její vzhled byl zvlášť vypočítaný na děti, má barevný obal a kvalitní tisk. Má vyvolat pozitivní obrázek o netradičních formách chování," řekl moskevskému rozhlasu.

Hrozí nárůst násilných útoků a zastrašování?

Z průzkumu Levada Center z března tohoto roku vyplývá, že polovina ruských občanů cítí znechucení a podrážděnost vůči homosexuálům. Ti prakticky denně čelí útokům, ať už slovním nebo fyzickým. V květnu světem otřásl případ mladíka, kterého skupina mužů umučila k smrti poté, co přiznal, že je gay. O častém násilí svědčí i další oběti, které se bojí, že se situace bude stále zhoršovat. A to i v souvislosti s novým zákonem. Někteří se bojí násilných honů na homosexuály.

Jedním z napadených je Alexej Davydov, který mluví o organizovaných skupinách „ochránců morálky“ vyhledávajících potenciální oběti na internetu. Zde je lákají na schůzky, na kterých je zbijí. Jde o lidi, kteří na sebe vzali roli morálního kontrolora. Nedodržují právo a zákony a stát je ještě povzbuzuje," tvrdí Davydov. Zákon o trestech za propagaci homosexuality tak nepřímo podporuje i tyto „ochránce morálky“, jejichž řady se rozrůstají.

Kam až sahá obrana tradičních hodnot

Negativní postoj k sexuálním menšinám má v Rusku kořeny především v tradičním a velmi konzervativním chápání společnosti. Proto je zde homosexualita brána jako úchylka a nemoc.

Snaha chránit tradiční rodinné hodnoty je sice pochopitelná, ale nelze ji prosazovat násilím na sexuálních menšinách a diskriminací. Proti homofobii se staví i někteří ruští umělci, veřejně svůj tolerantní postoj prosazuje například operní zpěvačka Anna Netrebková. „Jako umělkyně ráda spolupracuji se všemi svými vynikajícími kolegy - bez ohledu na jejich etnický původ, národnost, náboženství, pohlaví nebo sexuální orientaci," napsala na svém facebookovém profilu.

I přes četné protesty a mezinárodní petici ale nic nenasvědčuje změně názoru ze strany Kremlu, tím méně pak ze strany ruské společnosti. Cesta ruských homosexuálů za zrovnoprávnění a toleranci se tak o něco vzdálila svému cíli.


Bottom line: Rusko deklaruje svůj konzervativní postoj vůči různorodosti lidské sexuality a místo otevřenosti dává přednost staromódním bludům. Nemělo by ale 21. století být více o toleranci a méně o nesnášenlivosti?