Dopingová kauza bývalého cyklisty Lance Armstronga pokračuje. Slavného Američana nyní zažalovala i americká vláda, která se přidala k žalobě Floyda Landise, jenž svého někdejšího kolegu z týmu obvinil už v roce 2010.

Cyklista, který se k užívání zakázaných látek přiznal až poté, co byl usvědčen důkazy, dostal doživotní zákaz činnosti. Podle ministerstva spravedlnosti totiž Armstrong, který přišel o svých sedm triumfů v Tour de France, zneužíval miliony dolarů od dlouholetého sponzora svého týmu americké pošty.

Svůj úmysl ministerstvo spravedlnosti oznámilo už v únoru a v úterý podniklo formální kroky. Armstronga obvinilo z porušení smlouvy, nedovoleného obohacování a zpronevěry a požaduje jako odškodné trojnásobek investované částky. Mezi obžalovanými je také šéf tehdejšího týmu US Postal Johan Bruyneel.

Cyklistův zástupce označil žalobu za oportunistickou a pokryteckou. "Americká pošta měla ze sponzorství týmu velký profit. Rozhodně není obětí tohoto případu," uvedl právník Elliot Peters. "Armstrongovo srdce bilo pro tento tým a on té značce umožnil vydělávat," prohlásil.

Armstrongův tým dostal v letech 1998 až 2004 od americké pošty celkem 40 milionů dolarů (asi 800 milionů korun). Cyklistův plat bez bonusů v té době činil takřka 18 milionů dolarů (asi 360 milionů korun).

"Spojené státy byly poškozeny tím, že investovaly do něčeho, co se ukázalo jako podvod. Obžalovaní se nedovoleně obohatili, brali benefity, na které neměli mít nárok," stojí v obžalobě. Krok vlády přivítal také Landisův právník Paul Scott.

Armstrong se po dlouholetém popírání dopingu letos v lednu k užívání zakázaných metod přiznal v rozhovoru s Oprah Winfreyovou.