Šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková distributory podezírá, že ceny uměle nadsazují, a hodlá tomu bránit. "Začneme je důsledně kontrolovat," říká Vitásková. Ta podezřívá distributory, že si uměle zvyšují náklady, a tudíž i ceny za služby nákupem předražených dodávek od spřízněných firem, patřících do téže skupiny.

"V neprůhledných zakázkách mezi spřízněnými firmami se točí na trhu elektřiny a plynu až 14 miliard korun ročně. Nemáme jistotu, že jde vždy o oprávněné náklady," říká Vitásková. Kontrola už začala v RWE Transgas, jehož distributorům bude 12členný tým z ERÚ prověřovat ceníky minimálně půl roku. Podle šéfky ERÚ ale budou další kontroly následovat.

Fakt, že důsledný dohled nad náklady, jež se promítají do zákaznických cen za služby, začal právě v RWE Transgas, není náhoda. Vitásková, která skupinu ještě před její privatizací vedla, ji dobře zná, má k ní dodnes řadu osobních vazeb.

Navíc u ní zvláštní podezření budí fakt, že hned dvě distribuční firmy RWE, jež podléhají regulaci – konkrétně VČP a SMP Net –, fungují jako prázdné schránky bez zaměstnanců a všechny služby si nakupují od spřízněných společností ve skupině. Obchody se subdodavateli přitom už do regulace nespadají.

Samy energetické firmy podezření přirozeně odmítají. "Máme pět tisíc zaměstnanců, kteří dodávají servis v rámci skupiny, máme firmy specializované na různé typy prací. Je efektivní, že třeba RWE Distribuční služby, která sídlí v Brně, dělá servis pro všechny regionální distribuce," říká mluvčí RWE Martin Chalupský. Prázdné firmy bez zaměstnanců podle něj má RWE jen dočasně: "Je to důsledek rozdělení původních distribučních společností kvůli předpisům Evropské unie, strukturální změny u nás stále pokračují," říká.

Jenomže ceny za distribuční služby jsou v Česku ve srovnání s ostatními státy skutečně vysoké. Například u elektřiny pro domácnosti to je dnes už vůbec nejvyšší položka na výsledné faktuře.

"Podíl platby za distribuci v koncových cenách elektřiny pro typickou domácnost v České republice v roce 2010 převyšoval 40 procent, v sousedních zemích se pohyboval od asi 18 procent v Německu po 36 procent na Slovensku," říká Jaroslav Jakubes z poradenské společnosti ENA. "V roce 2010 zaplatily za distribuci české domácnosti nejvíc v celém regionu střední Evropy. V Německu, Rakousku, na Slovensku i v Polsku byla platba za distribuci elektřiny nižší," dodává analytik.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist