Hodně mrzutí musí být po 21. kole Gambrinus ligy fotbalisté Slavie, když minutu před koncem přišli o výhru s Teplicemi. V nejočekávanějším zápase kola porazila Sparta Plzeň a dohnala svého soupeře na špici tabulky. Jediný zápas, v němž zatím dokázali hosté získat alespoň bod a dát gól, se hrál v Příbrami. Ta po výhře na Slovácku bodovala pod novým trenérem Františkem Strakou i podruhé, když dokázala po přestávce dohnat vedení soupeře, který vedl 3:1.

V Liberci přišli o jarní vítěznou sérii fotbalisté Olomouce, kteří v závěru neuhlídali jeden z nebezpečných brejků a inkasovali gól, který přinesl vítězství soupeři.

Slavia přišla o výhru minutu před koncem

Fotbalisté Teplic remizovali s pražskou Slavií 1:1. Bod jim minutu před koncem základní hrací doby zachránil gól Tomáše Vondráška, Slavia vedla od 70. minuty díky Janu Vošahlíkovi. Výsledek ani pro jeden z týmů příliš neřeší - Teplice klesly na sestupovou patnáctou příčku, Pražané zůstali osmí.

FK Teplice - Slavia Praha 1:1 (0:0)

Branky: 89. Vondrášek - 70. Vošahlík. Rozhodčí: M. Paták - Košec, Pospíšil. ŽK: Mahmutovič - Nitrianský, Gecov. Diváci: 4820.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lüftner, Jablonský, Rosa - Matula (57. Mahmutovič) - Litsingi, Vachoušek (81. Vůch), Ljevakovič, Chovanec (74. Podaný) - Jindráček. Trenér: Ščasný.

Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Bortel, Dobrotka, Čonka - Vošahlík (80. Mičola), Petrák, Zmrhal, Juhar - Škutka (88. Škoda), Fenin (86. Gecov). Trenér: Rada

Lafata si ukázal, naběhl a rozhodl

Sparta, skvěle dirigovaná kapitánem Matějovským, měla od začátku víc ze hry a vypracovala si několik zajímavých příležitostí. Tu nejjasnější zahodil Ladislav Krejčí, který vyklouzl z ofsajdové pasti, ale při zpracování míče ztratil náskok před stoperem Plzně a jeho střelu z pokutového území  brankář Kozáčik kryl. "Byla to moje chyba," přiznal Krejčí. "Měl jsem to dát, chtěl jsem si naběhnout na střed a dát to gólmanovi do protipohybu, ale on to chytil."

Plzeň, vědoma si tříbodového náskoku před Spartou na špici ligové tabulky, hrála zezadu a svými pokusy o rychlé protiútoky jen přispívala ke kvalitě zápasu, kterému dělal odpovídající kulisu vyprodaný stadion. Hrálo se ve vysokém tempu s minimem času na rozmyšlenou a nutností dávat míč rychle od nohy. Po jedné takové akci měl Bakoš po Kovaříkově centru největší šanci Plzně. Míč z jeho hlavy ale těsně minul sparťanskou branku.

V době, kdy se už zdálo, že Plzeň začíná přebírat režii, dostal míč u postranní čáry Krejčí, Lafata si ukázal, kam mu naběhne, a dostal míč přesně na hlavu mezi stopery. A nejlepší střelec ročníku se nemýlil. "Byl to dobrý centr a prošlo to na mě a trefil jsem to," popsal střelec situaci. To o sobě nemohl říci za pár minut na druhé straně Daniel Kolář, který dal hlavou zblízka nad. Víc už Sparta Plzni ale nedovolila.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 68. Lafata. Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Řezník, Darida (oba Plzeň). Diváci: 19.128 (vyprodáno).

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš - Kadlec (90.+2 Vidlička), Hušbauer (88. Kweuke), Vácha, Matějovský, Krejčí - Lafata (81. Bednář). Trenér: Lavička.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Rajtoral (85. Adamov), Kolář (77. Ďuriš), Kovařík - Bakoš (69. Tecl). Trenér: Vrba.

Hradec opustil sestupové příčky

Fotbalisté Hradce Králové zvítězili v Brně 3:1 a po úvodní jarní výhře opustili sestupovou patnáctou příčku. Za prvním venkovním triumfem po třinácti zápasech nasměroval Východočechy v deváté minutě Jan Šisler, po přestávce zvýšil Radek Hochmeister. Domácí Pavel Zavadil vzápětí z penalty snížil, ale poslední slovo měl v nastavení nejlepší střelec hostů Dušan Uškovič. Brno prohrálo s Hradcem počtvrté za sebou a z pěti jarních kol má jediný bod.

Zbrojovka Brno - FC Hradec Králové 1:3 (0:1)

Branky: 62. Zavadil z pen. - 9. Šisler, 55. Hochmeister, 90.+1 Uškovič. Rozhodčí: K. Hrubeš - Wilczek, T. Kovařík. ŽK: Mezlík, Hyčka - Hadaščok, Lindr. Diváci: 1826.

Brno: Petr - Pašek, Pernica, Sus, Hyčka (65. Markovič) - Mezlík, Šoljič (29. Traoré), Zavadil, Lutonský (55. Husár) - Švancara, Škoda. Trenér: Čuhel.

Hradec Králové: Lindr - Plašil, Fukal, Hochmeister, Poděbradský - Klapka (74. Uškovič), Šisler, Strnad, Harba, Štěpán (82. Kulič) - Hadasčok. Trenér: Plíšek.

Příbram zachránila bod ve ztraceném zápase

Příchod známého motivátora Františka Straky na lavičku fotbalistů Příbrami, zdá se, funguje. Tým, který je namočený u dna tabulky, v minulém kole přivezl tři body ze stadionu Slovácka a tentokrát dokázal vydolovat bod z utkání, v němž s Jabloncem o poločase prohrávali 1:3.

Příbram poslal do vedení Tomáš Hájovský, ale soupeř do přestávky třikrát odpověděl. Ovšem druhý poločas patřil Příbrami. Jablonec byl pod tlakem a šance se rodily, ale neměl je kdo proměňovat. Kontaktní gól dal nakonec střídající Wágner, k němž se dostal odražený míč. To dodalo domácímu celku ještě větší energii a jeho převaha byla místy hodně výrazná. Sedm minut před koncem ji využil Střihavka k vyrovnání. Jeho střelu brankář Valeš podle rozhodčích chytil míč až za brankovou čárou.

Jablonecký kouč ztráty litoval. "Je to čtvrté utkání, kdy jsme vedli o dva góly a nakonec remizovali. Zavinili jsme si to sami, ve druhém poločase jsme byli zbytečně pasivní," řekl. Straka byl spokojenější: "Za zlepšenou hru v druhém poločase jsme si bod zasloužili. Mě spíš mrzí, že jsme fatálními chybami dokázali posadit soupeře na koně."

1. FK Příbram - Baumit Jablonec 3:3 (1:3)

Branky: 14. Hájovský, 71. Wágner, 83. Střihavka - 17. a 45. Novák, 23. Loučka. Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Hrabovský. ŽK: Beneš, Novák, Valeš, Loučka (všichni Jablonec).

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Mišůn, Pleško - Valenta (65. Wágner), Krbeček (46. T. Pilík), Tarczal, Mašán, Koukal (46. Šlapák) - Střihavka. Trenér: Straka.

Jablonec: Valeš - Kysela, Beneš, Novák, Zoubele - Loučka, Rossi - Kopic (80. Vaněk), Piták, Jablonský (88. Pázler) - Třešňák. Trenér: Kotal.

Štajner vymyslel akci, Delarge ji zakončil

Hráči Liberce hráli opatrně a spoléhali se proti rozjeté Olomouci na brejky, to se jim nakonec také vyplatilo. Z rychlých protiútoků byli nebezpeční a dostávali se do nebezpečných situací.

Tu nejnebezpečnější založil ještě na polovině hřiště olomouckého týmu Štajner, který sebral Brexovi míč a poslal jej okamžitě kolmo na rozběhnutého a hodně aktivního Delarge, který pak už pohybem přelstil brankáře Zlámala a svůj výkon potvrdil gólem do prázdné branky.

Olomouc pak ještě ustála i prudkou hlavičku stopera Kováče, kterou Zlámal zneškodnil. Hosté měli šanci prodloužit vítěznou sérii na pět utkání ještě před tím, ale útočníku Doležalovi se v 54. minutě zmařil jasnou šanci výtečný gólman Kovář. Ten si poradil i se střelou Pospíšila.

"Olomouc byla na vlně, je to nesmírně silný soupeř. O to víc si cením toho, že jsme došli k vítězství. Byli jsme ale spíš šťastnější," řekl liberecký trenér Jaroslav Šilhavý. "Doplatili jsme na zbytečnou chybu, ke které by v takové fázi utkání dojít nemělo," řekl olomoucký kouč Roman Pivarník a litoval šancí, které jeho tým nevyužil.

Slovan Liberec - Sigma Olomouc 1:0 (0:0)

Branka: 86. Delarge. Rozhodčí: Jech - Kordula, Pelikán. ŽK: Dreksa (Olomouc). Diváci: 3964.

Liberec: Kovář - Kušnír, Kováč, Karišik, Fleišman - Šural (88. Coufal), Pavelka, Rybalka, Frýdek (59. Rabušic) - Štajner - Delarge. Trenér: Šilhavý.

Olomouc: Zlámal - Janotka, Dreksa, Šindelář, Vepřek - Pospíšil, Hořava - Schulmeister (61. Petr), Ordoš, Navrátil (88. Varadi) - Doležal. Trenér: Pivarník.

Příprava se vyplatila, oddechl si kouč Minář

Za třemi body vykročili hráči Mladé Boleslavi zásluhou Mareše, který ve 20. minutě proměnil pokutový kop a po 224 minutách ukončil boleslavské čekání na gól. Výhru potvrdil v závěru prvního poločasu Ščuk.

Středočeši si tak upevnili páté místo v tabulce. Slovácko počtvrté z pěti jarních zápasů vyšlo střelecky naprázdno a zůstalo deváté. Příští týden oba celky čeká vzájemný souboj ve čtvrtfinále Poháru České pošty.

Boleslav předvedla kvalitní fotbal plný křídelních akcí, centrů ze standardních situací i slibných šancí. Autorem přihrávek byl zejména aktivní Jarolím a jen obránce Dosoudil se po centrech z trestných kopů dostal čtyřikrát k hlavičkovému zakončení.

"Na jaře jsme dali gól ze hry snad jen na Slavii, už bylo potřeba s tím něco udělat. Proto jsme se věnovali přímočarému a jednoduchému zakončení," řekl spokojený trenér vítězů Ladislav Minář. "V prvním poločase bylo zřejmé, že se nám to vyplatilo. Ještě než jsme se dostali do vedení, mohli jsme dvakrát z velkých šancí skórovat," dodal.

Zato kouč poražených Svatopluk Habanec byl hodně rozezlený. "Zřejmě přistoupím ke změnám v sestavě a klidně i nějakému přeřazení do béčka," řekl.

FK Mladá Boleslav - 1. FC Slovácko 2:0 (2:0)

Branky: 20. Mareš z pen., 44. Ščuk. Rozhodčí: Jílek - Štěrba, Vysloužil. ŽK: Dosoudil - Hofmann. Diváci: 2177.

Mladá Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Dosoudil, Bořil - Jarolím, Ščuk - Mareš (84. Sivrič), Sloboda (76. Kúdela), Štohanzl - Nešpor (89. Chramosta). Trenér: Minář.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil, Mezlík, Reinberk - Hlúpik (63. Kovář), Valenta, Hofmann, Volešák - Kerbr (63. Skalák), Došek. Trenér: Habanec.

Dukla doma vyhrává – s nulou

Fotbalisté Dukly deklasovali poslední České Budějovice 4:0. Pražský tým doma vyhrál počtvrté za sebou bez obdrženého gólu a pojistil si šesté místo v tabulce. Jihočeši naopak prodloužili své čekání na vítězství na sedm zápasů. V prvním poločase na Julisce skórovali Tomáš Borek a Zbyněk Pospěch, po pauze navýšili vedení Chorvat Tomislav Božič a opět Borek.

Pražané načali skóre hned z první šance zápasu. Pospěch přistrčil míč Borkovi, který před šestnáctkou napřáhl a povedenou křížnou střelou k tyči překonal Daňka.

"Minule jsme tu čtyřku dostali v Plzni a všechno bylo opačně, než jsme si přáli. Dneska nám to fotbal vrátil se vším všudy," radoval se trenér Luboš Kozel. Jeho protějšek Pavol Švantner byl z výkonu svých hráčů zklamaný. "Myslím si, že výsledek mluví za vše. Dukle jsme nabídli výhru našimi naivními chybami," řekl.

Dukla Praha - Dynamo České Budějovice 4:0 (2:0)

Branky: 13. a 74. Borek, 43. Pospěch, 72. Božič. Rozhodčí: Franěk - Mencl, Gallo. ŽK: Hašek - Mchojan, Rýdel, Černý, Machovec, Ježdík. Diváci: 1920.

Dukla: Rada - Romera, Štetina, Božič, Vrzal - Gedeon, Borek, Kalouda - Néstor (65. Přeučil), Pospěch (89. Malý), Hašek (78. Engelmann). Trenér: Kozel.

Č. Budějovice: Daněk - Novák, Mchojan, Lengyel (79. Ježdík), Machovec - Černý, Sandro (73. Klesa), Rýdel, Javorek (63. Táborský), Hora - Řezníček. Trenér: Švantner.