Česká fotbalová reprezentace startuje do nové éry. Nový kouč Pavel Vrba si odbývá první sraz národního týmu před středečním zápasem s Norskem. Radost mu dělá stav hráčů, všech 18 hráčů dorazilo a je v pořádku. Lehké potíže měl stoper Marek Suchý, který vynechal víkendový duel za Basilej, podle Vrby by ale měl být fit.

"Někteří hráči měli o víkendu trošku zdravotní problémy, ale momentálně se cítí všichni dobře. Měli by být ke středečnímu zápasu k dispozici," řekl novinářům v pondělí před polednem Vrba.

V pořádku by měl být i Suchý, který vynechal nedělní utkání švýcarské ligy proti Thunu. "Měl trošku problémy. Ale nejsou dlouhodobé, spíš jde o jeden dva dny. Marek chtěl přijet a měl by být k dispozici," dodal Vrba. V původní nominaci musel udělat jednu změnu, když zraněného sparťana Ladislava Krejčího nahradil Danielem Pudilem z anglického druholigového Watfordu.

Vrba před premiérovým srazem nebyl nervózní, i proto, jak pozitivně ho vnímá veřejnost a novináři. "Vzhledem k tomu, jak o tom píší média, jsem vůbec nervózní nebyl. Nervozita ze mě spadla v momentě, kdy jsem viděl plakáty po celé Praze, kdy to hrají rádia. Jsem úplně v pohodě," usmál se Vrba.

S hráči teď chce být co nejvíc v kontaktu. "Budeme s nimi mluvit, chceme být s nimi v kontaktu každou minutu, sbírat informace, věnovat se jim. Abychom byli nejen dobře připraveni na středeční zápas, ale hlavně abychom se poznali líp. Abych o těch hráčích zjistil co nejvíc," podotkl Vrba, který plánoval hovořit s jednotlivými hráči.

Veřejnost věří, že mužstvo pod ním bude hrát pohlednější fotbal než dřív. Vrbovi je ale jasné, že hru týmu nejde změnit okamžitě. "Mám nějaké myšlenky a chci, aby hráči měli v určitých částech určité postavení. Takže některé věcí se asi změní, ale určitě budeme potřebovat čas, abychom si určité věci zažili," doplnil Vrba.

Nepochybuje o tom, že hráči jeho pokyny rychle pochopí. "Výhodou je, že většina hráčů hraje v klubech, kde jsou vedeni do ofenzivního fotbalu, postavení, takže s tím nebude problém," dodal bývalý plzeňský kouč, který převzal národní tým v prosinci.

Přípravný duel s Norskem se bude hrát ve středu v Edenu od 18:30, další zápasy čekají národní celek v květnu ve Finsku a červnu s Rakouskem.

Čech: První zápas musíme vyhrát

Podle brankáře Petra Čecha je nový trenér ve složité situaci, protože má jen dva dny na přípravu před středečním úvodním zápasem s Norskem. "Sraz je velmi rychlý, jsou to pouhé dva tréninky a zápas, takže jde hlavně o to, seznámit se s novým realizačním týmem a představami trenéra Vrby a tím, co po nás bude chtít. To bude asi to nejdůležitější, víc se udělat nedá," řekl Čech novinářům na srazu reprezentace.

Ideálním začátkem je podle něj samozřejmě domácí vítězství nad Norskem. "Vyhrát první zápas je vždycky dobré pro pohodu, klid i pro nový realizační tým. Dá jim to klid do práce, nikdo se neptá, že jste prohráli a že tenhle hráč hrál špatně… Pro to celkové klima a klid je vždycky lepší, když se začne pozitivním výsledkem," konstatoval Čech.

Srovnávat Vrbu s jeho předchůdcem Michalem Bílkem zkušený gólman nechce. "Každý trenér má svou představu o organizaci týmu, ale každý chce udělat maximum, aby jeho tým byl úspěšný. V tomhle se pan Vrba neliší třeba od pana Bílka, oba chtějí vyhrávat," uvedl Čech.

Jakou taktiku od Norska očekává? "Myslím, že budou hrát stejně jako v posledních letech. Hrají fyzický i jednoduchý fotbal, pomáhají si dlouhými míči a zahuštěním prostoru, jsou silní ve standardních situacích," podotkl Čech. "Když jsme hráli u nich (10. srpna 2011), tak se toho tolik nedělo, ale prohráli jsme 0:3 a pořádně jsme se nedostali do hry. Byla by škoda odehrát zápas podobně," dodal hráč se 106 starty za národní mužstvo.