Ligovou porážkou v Teplicích zahájila Slavia proklamovanou novou éru s trenérem Alexem Pastoorem, sportovním poradcem Igorem Kornějevem a snahou o ofenzivní fotbal nizozemského střihu. Po většinu zápasu se slávistům dařilo útočné plány plnit, přesto se v dohrávce 19. kola radovaly z výhry Teplice. Zápas byla nejspíš posledním pro generálního manažera Jaromíra Šeterleho, který se rozhodl v klubu skončit.

Sparta si v nedělním magnetu kola poradila s Plzní, která zápas na Letné dohrávala bez dvou vyloučených hráčů. Letenští vyhráli 1:0 a na čele tabulky už mají více než luxusní osmibodový náskok právě na Viktorii.

Střelci a brankáři

Nejlepší střelci 1. ligy:

10 - Mahmutovič, Litsingi (oba Teplice), Hušbauer, Lafata (oba Sparta), Pospěch (Dukla),
9 - Nešpor (Mladá Boleslav),
8 - M. Hubník, Doležal (oba Jablonec), Tecl (Plzeň),
7 - Kerbr (Slovácko), Vašíček (Znojmo), Harba (Jihlava),
6 - Ščuk (Mladá Boleslav), Bednář (Sparta), Wágner (Plzeň).

Brankáři s čistým kontem:

8 - Vaclík (Sparta),
6 - Rada (Dukla), Kozáčik (Plzeň), Hrubý (Znojmo),
5 - Kovář (Liberec), Hladký (Brno), Blažek (Jihlava), Grigar (Teplice),
4 - Miller (Mladá Boleslav), Hruška (Příbram), Valeš (Jablonec),
3 - Berkovec (Bohemians 1905), Rakovan (Slavia), Pavlenka (Ostrava).

Slavia prohrála v Teplicích i s novým koučem

Fotbalisté Slavie v prvním zápase pod vedením nového trenéra Nizozemce Alexe Pastoora, který před týdnem nahradil nečekaně odvolaného Miroslava Koubka, prohráli 0:1 v Teplicích. Jedinou branku dohrávky 19. kola dal pět minut před koncem obránce Jan Hošek a pro bývalého slávistu to byl první ligový gól v kariéře. Hosté skoro celý druhý poločas hráli bez vyloučeného kapitána Marcela Gecova.

FK Teplice - Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 85. Hošek. Rozhodčí: Nenadál - T. Kovařík, Hrabovský. ŽK: Ramos, Vondrášek, Vůch - Neves, Gecov, Juhar, Hrubý, Ritchie. ČK: 50. Gecov. Diváci: 10.058.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Matula, Hošek, Krob - Litsingi, Vachoušek (90.+3 Takács), Ljevakovič, Ramos (62. Salami), Nivaldo - Jindráček (84. Vůch). Trenér: Ščasný.

Slavia: Čontofalský - Dostál, Smejkal, Neves, Ritchie - Juhar, Boudjeema (88. Lička), Gecov, Hrubý (90.+4 Vyhnal), Zmrhal - Necid. Trenér: Pastoor.

Sparta vyhrála šlágr nad Plzní

Fotbalisté Sparty Praha porazili v 19. kole první ligy mistrovskou Plzeň 1:0 a přiblížili se zisku titulu. Jedenáct zápasů před koncem sezony zvýšili náskok v čele tabulky na Západočechy na osm bodů. Šlágr rozhodl v osmé minutě premiérovým gólem v tomto ročníku Tomáš Přikryl a Sparta tak zopakovala loňskou jarní výhru nad Plzní 1:0. Hosté na Letné dohrávali po vyloučeních Tomáše Hořavy a Michala Ďuriše v devíti.

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 1:0 (1:0)

Branka: 8. Přikryl. Rozhodčí: Jech - J. Paták, Zelinka. ŽK: Vácha, Přikryl, Lafata - Hořava, Řezník, Ďuriš, Procházka, Limberský. ČK: 48. Hořava, 84. Ďuriš (oba Plzeň). Diváci: 18.712.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Hušbauer (89. Mareček), Vácha, Matějovský - Dočkal, Přikryl (90.+2 Vacek) - Lafata (76. Bednář). Trenér: Lavička.

Plzeň: Bolek - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Hořava, Horváth - Tecl (89. Hejda), Kolář (80. Bakoš), Ďuriš - Wágner (65. Rezek). Trenér: Uhrin ml.

Sigma si rozdělila body s Boleslaví

Fotbalisté Mladé Boleslavi přišli v Olomouci tři minuty před koncem o vítězství a remizovali 1:1. Středočeši tak nevyužili šanci minimálně do pondělí se posunout na třetí místo prvoligové tabulky a jsou pátí. Hosty poslal v utkání 19. kola do vedení ve druhém poločase Jan Štohanzl, bod zařídil Sigmě v závěru Adam Varadi.

Sigma Olomouc - FK Mladá Boleslav 1:1 (0:0)

Branky: 87. Varadi - 65. Štohanzl. Rozhodčí: K. Hrubeš - Vlasjuk, Arnošt. ŽK: Zahradníček, Depetris, Rolinc - Magera, D. Jarolím, Dosoudil, Bořil. Diváci: 4096.

Olomouc: Blaha - Varadi, Svozil, Šindelář, Škerle - Zahradníček (64. Nepožítek), Pospíšil, Fall, Falta (74. Rolinc) - Navrátil (85. Plšek) - Depetris. Trenér: Psotka.

Mladá Boleslav: Diviš - Kysela, Dosoudil, Kúdela, Bořil - Ščuk, D. Jarolím - Chramosta (81. Koreš), Magera (56. Zahustel), Štohanzl - Nešpor. Trenér: K. Jarolím.

Znojmo deklasovalo favorizovaný Jablonec

Fotbalisté Znojma deklasovali v brněnském exilu Jablonec 4:0 a zaznamenali svoji nejvyšší výhru v ligové historii. Hattrickem se o to zasloužil Václav Vašíček, gól přidal útočník z Pobřeží slonoviny Lamine Diarrassouba. Jablonec, který hrál od 69. minuty bez vyloučeného Víta Beneše, v této sezoně dostal od Znojma dohromady devět branek.

Zápas byl z obou stran hodně ofenzivní. Znojmo se ujalo rychle vedení, Jablonec měl problémy. Kromě vyloučeného Beneše přišel i o útočníka Doležala, který se zranil krátce před koncem první půle.

1. SC Znojmo - Baumit Jablonec 4:0 (2:0)

Branky: 2., 49. a 70. Vašíček, 31. Diarrassouba. Rozhodčí: Ardeleánu - Kříž, Gallo. ŽK: Mudra, Diarrassouba, Hnaníček - Beneš, Kubista, Hubník. ČK: 69. Beneš (Jablonec). Diváci: 625.

Znojmo: Hrubý - Mudra, Odehnal, Hnaníček, Helísek - Lacko, Haurdič, Reljič (84. Zeba), Cihlář (81. Stáňa) - Diarrassouba, Vašíček (97. Jonov). Trenér: Kalvoda.

Jablonec: Valeš - Rossi, Kysela, Beneš, Jablonský - Kopic, Okleštěk (46. Kubista), Novák, Čížek - Doležal (39. Hubník), Třešňák (74. Eliáš). Trenér: Skuhravý.

Ostrava s Příbramí mají po bodu

Záchranářský souboj mezi fotbalisty Ostravy a Příbramí skončil remízou 1:1. Hosté vedli brankou Jakuba Řezníčka, alespoň bod zajistil domácím až devět minut před koncem Václav Svěrkoš. Příbram v úplném závěru přišla o vyloučeného Miroslava Slepičku, cenný bod však uhájila. Ostrava už deset kol čeká na vítězství.

Ostrava nasadila do stoperské dvojice ligového debutanta Filipa Kašu a klíčový zápas jara, jak ho v týdnu tituloval kouč František Komňacký, chtěla od začátku zlomit ofenzívou. Gól soupeře s ní ale otřásl, body nakonec zachránil jarní střelec z Bazalů Svěrkoš.

Baník Ostrava - 1. FK Příbram 1:1 (0:1)

Branky: 81. Svěrkoš - 30. Řezníček. Rozhodčí: Příhoda - Nádvorník, Pospíšil. ŽK: Zápotočný, Volešák, Řezníček (všichni Příbram). ČK: 87. Slepička (Příbram). Diváci: 6309.

Ostrava: Pavlenka - Zawada (81. Vengřinek), Kaša, Baránek, Sukup - Foltýn (64. Svěrkoš), Greguš - Štěpán, Kukec, Krmenčík (78. Holzer) - Škutka. Trenér: Komňacký.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Zápotočný, Mišun - T. Pilík, Krbeček, Volešák (84. Slepička), Zeman (79. Mareš) - Řezníček, Stratil (60. Tarczal). Trenér: Čuhel.

Jihlava vysoko vyhrála na Dukle

Fotbalisté Jihlavy porazili na pražské Julisce Duklu 3:0 a venku ukončili sérii dvaceti utkání bez vítězství. Vysočina, která na půdě soupeře uspěla poprvé od září 2012, rozhodla v druhé půli díky dvěma gólům Harise Harby a Adama Jánoše. Pražané prohráli podruhé za sebou a nevyužili šanci se alespoň dočasně vrátit na třetí místo tabulky.

Zpočátku měla navrch Dukla, Jihlava ale brzy převzala iniciativu a zaslouženě nastřílela tři góly. V závěru uchránil domácí od ještě většího debaklu brankář Filip Rada, když na brankové čáře vykopl pokus střídajícího Václava Přeučila.

Dukla Praha - Vysočina Jihlava 0:3 (0:0)

Branky: 54. a 68. Harba, 51. Jánoš. Rozhodčí: Královec - Hock, Pilný. ŽK: Hlinka - T. Kučera. Diváci: 2256.

Dukla: Rada - Romera, Vorel, Božič, Matěj Hanousek - Hlinka, Gedeon (60. Marek Hanousek), Koval - Berger (60. Černý), Pospěch, Engelmann (76. Kalouda). Trenér: Kozel.

Jihlava: Blažek - Mikula, Krejčí, Šourek, Josl - Marek (28. Jánoš), Jungr, Masopust (84. Kosak), T. Kučera, Vaculík - Harba (81. Přeučil). Trenér: Rada.

Bohemians k další prohře odsoudila penalta

Fotbalisté Slovácka porazili poslední Bohemians 1:0. Vítěznou branku vstřelil ve 42. minutě z penalty Libor Došek. Slovácko se bodově dotáhlo na sedmý Jablonec. Hosté dohrávali od 74. minuty bez vyloučeného Ericha Brabce. V "Ďolíčku" tak mají dál starosti, tým čeká už jedenáct utkání na vítězství, na jaře ještě nebodoval a všechny tři duely prohrál o gól.

Slovácko se snažilo přehrát "Klokany" dlouhými míči na Doška, ten se ale trefil až z pokutového kopu tři minuty před přestávkou. V trestném území ho stáhl obránce Brabec a vytáhlý střelec penaltu bezpečně proměnil. Výhru si Slovácko pohlídalo i díky vyloučení Brabce po druhé žluté kartě.

1. FC Slovácko - Bohemians Praha 1905 1:0 (1:0)

Branka: 42. Došek z pen. Rozhodčí: Zelinka - Hájek, Kotík. ŽK: Kuncl, Diviš, Šimko, Valenta - Bartek, Brabec, Moravec, Šmíd, Hora. ČK: 74. Brabec (Bohemians). Diváci: 4076.

Slovácko: Heča - Kuncl, R. Mezlík, Košút, Šimko - Šumulikoski, Valenta - Diviš, Petr (85.Havlík), Kerbr (89. Ondřejka) - Došek. Trenér: Habanec.

Bohemians 1905: Berkovec - Krch (63. Jeremenko), Brabec, Šmíd, Pauschek - Jindřišek, Rada - Hora, Kuklys (33. Moravec), Bartek (81. Klavík) - Lietava. Trenér: Weber.

Liberci zařídil gól nizozemský střelec

V páteční předehrávce porazili fotbalisté Liberce hostující Brno 1:0. O výhře favorita rozhodl premiérovým gólem v české nejvyšší soutěži Nizozemec Kevin Luckassen, zimní posila Slovanu. Severočeši zvítězili podruhé za sebou a nejméně do víkendu poskočili na třetí místo tabulky. Brno nevylepšilo špatnou venkovní bilanci, mimo své hřiště získalo jen tři body.

Luckassen se trefil v 64. minutě, kdy chyboval brněnský brankář Hladký. Po vyběhnutí mu prošel míč pod nohou a domácí útočník střílel do prázdné branky.

Slovan Liberec - Zbrojovka Brno 1:0 (0:0)

Branka: 64. Luckassen. Rozhodčí: L. Kovařík - Mencl, Jiřík. ŽK: Rybalka - Košťál. Diváci: 4113.

Liberec: Hroššo - Coufal, Kováč, Pimpara, Frýdek - Sackey - Šural, Jarolím (68. Obročník), Rybalka (90. Karišik), Kolár (79. Budnik) - Luckassen. Trenér: Šilhavý.

Brno: Hladký - Buchta, Schuster, Košťál, Pernica - Skalák, Šisler, Fischer (82. Dolný), Zavadil, Lutonský (67. Janotka) - Markovič (71. Kroupa). Trenér: Kotal.