S dobrými pocity se vrátil z inspekční cesty v zámoří kouč hokejové reprezentace Alois Hadamczik, před nímž stojí úkol postavit tým pro olympijský turnaj v Soči. Hvězdný útočník Jaromír Jágr z New Jersey mu potvrdil svou chuť na olympiádě hrát. Trenér očekává, že při konečném výběru ze 67 hráčů budou mít hokejisté z NHL výrazně větší zastoupení oproti reprezentantům z Evropy.

Hadamczik přiletěl domů o dva dny dříve oproti původnímu plánu. "Trochu jsme program upravili, abychom viděli co nejvíce zápasů," řekl ČTK. Od 23. listopadu stihl naživo zhlédnout osm utkání NHL. "Osobně jsem mluvil přibližně s dvaceti kluky. Potěšitelné bylo, že každý by chtěl jet a každý by chtěl reprezentovat," pochvaloval si.

Velká očekávání veřejnosti jsou spojená se jménem Jaromíra Jágra, který je i v 41 letech nejproduktivnějším hráčem New Jersey. "Jarda se k olympiádě staví velmi dobře. Byl v pohodě, ať už po prvním, nebo po druhém zápase, které jsme viděli. Na olympijské hry chce určitě jet, a pokud mu zdraví vydrží, tak také rozhodně pojede," prohlásil Hadamczik.

Odpověď na otázku, zda by Jágr chtěl hrát v útoku s klubovým spoluhráčem Patrikem Eliášem, však zatím nemá. "Vůbec jsme k tomu nedošli, o tom jsme se ani náznakem nebavili. Zatím těžko předpovídat, co nakonec bude 12. února," připomněl Hadamczik úvodní utkání olympijského turnaje, které reprezentace absolvuje proti Švédům.

Kromě Jágra s Eliášem by kostra týmu měla stát na útočníkovi Tomáši Plekancovi, zadákovi Marku Židlickém a brankáři Ondřeji Pavelcovi. "Nerad bych ale mluvil o jakýchkoliv konkrétních jménech. Obecně řečeno je však dobré, že u těch starších hráčů nemá nikdo problém, že by jeho forma byla špatná," pochvaloval si Hadamczik.

Do týmu chce zařadit hráče starší a střední generace, ale i ty mladší. "Nechci to ale vůbec konkretizovat," odmítl jmenovat. Prostor má do 7. ledna, kdy musí konečnou nominaci oznámit. "Mám v hlavě 10 až 12 jmen hráčů, kteří pojedou. Určitě budou mít své zastoupení i ti mladí, kteří pravidelně hrají," ujistil Hadamczik při dotazu na to, zda se dostane na Tomáše Hertla ze San Jose.

Kolik míst by nakonec mohlo zbýt na hráče z Evropy, na to prý Hadamczikovi musí odpovědět sami hráči. "Zatím na turnajích Euro Hockey Tour moc nepřesvědčili. V sezoně 2011/12 jsme celou sérii vyhráli, minule jsme byli celkově druzí. Ale také nelze opomenout, že pár hráčů nám z toho výčtu ubylo, ať už po tragédii v Jaroslavli, nebo když vezmeme Průchu, který má potíže s otřesy mozku, Rolinka, jenž se dával dohromady po zranění...," vypočítával Hadamczik.

Ve výhledu má okolo šesti jmen. "Z nich nakonec pojedou dva, tři, možná čtyři. Třeba Švédové berou podle všeho jen dva hráče z Evropy, takže lze očekávat, že turnaj bude z více než 90 procent o hráčích NHL," řekl kouč.

Ohledně hráčů z evropských soutěží přinese definitivní rozhodnutí nadcházející turnaj EHT právě v Soči. "Tam se to prakticky uzavře a adepti nominace tam budou hrát ve třech zápasech o všechno, protože pak už svůj pohled budeme jen sotva měnit," připustil Hadamczik, jehož tým je v EHT po dvou turnajích poslední.

Rovněž připomněl, jak důležité bude pro olympijský turnaj vytvořit především jednolitý tým. "Musíme dát pozor na to, aby ti hráči byli oddaní roli, kterou dostanou. Každý trenér má určitá kritéria, podle nichž nakonec nominaci zvolí. Důležité bude, aby v týmu byli kluci, kteří nebudou potřebovat 14 dní na adaptaci na široké kluziště. My se sejdeme a čeká nás jen jeden společný trénink. Je něco jiného hrát na klubové úrovni na úzkém a ze 20 zápasů si dovolit jich třeba 10 prohrát, než si to všechno sedne a hráči si přivyknou. To na OH nelze," uvedl Hadamczik.

Vybírat bude rovněž podle aktuální formy a vědomí, jak přizpůsobiví hráči jsou. "Je hodně důležitý charakter hráče, který třeba hraje první nebo druhou pětku, ale tam by byl ve čtvrté. Jak dokáže pracovat pro tým, aby tam zkrátka nebyl hráč, který se po prvním zápase urazí. To vše je třeba vzít v potaz a budeme o všem velmi pečlivě přemýšlet," řekl trenér.