Kdo od hvězd NHL očekával nějaké střelecké představení, musí být zklamán. Sidney Crosby, nejproduktivnější hráč letošní sezony NHL, a Alex Ovečkin, nejlepší střelec, se zatím v Soči předvádí jen velice skromně. Alespoň co se produktivity týče. Oba hráči zatím mají dohromady na kontě jen čtyři body.

Přitom Ovečkin vstoupil do turnaje jako blesk, když se trefil už ve druhé minutě prvního zápasu Ruska. Od té doby však osmadvacetiletý kapitán Washingtonu na další zásah do černého čeká marně. "Není pochyb o tom, že bychom chtěli vidět, jak dáváme více gólů, poněvadž tady máme hráče té největší kvality," připustil kouč domácího výběru Biljaletdinov.

Obávaný kanonýr si přitom nemůže ani náznakem stěžovat na to, že by dostával malý prostor na ledě. Ovečkin dosud odehrál 61 minut a 46 vteřin, byl tak na ledě nejvíce z hráčů, které má trenér do pole k dispozici. Paradoxně se ale nedostal na led ani při jediném z deseti nájezdů, jež Rusové za poslední dvě utkání absolvovali.

"To je trenérovo rozhodnutí. Nepůjdu za ním, abych hlásil 'dejte mě tam'. Pokud šanci dostanu, tak půjdu," ujistil Ovečkin.

Ovečkinův rival Sidney Crosby z Pittsburghu je na tom statisticky ještě hůř a zámořská média spekulují, co je s geniálním tvůrcem špatně. Crosby, autor vítězné trefy před čtyřmi lety ve Vancouveru, se zatím na turnaji netrefil ani jednou, podporu svého trenéra ale neztrácí.

"Vždy chcete velet ofenzivě, vytvářet šance a samozřejmě také napínat síť," prohlásil Crosby. Pro kanadského trenéra Mikea Babcocka zůstává ale i tak nepostradatelným hráčem. "Každý posuzuje Sida podle bodů. Já ho hodnotím podle toho, zda vyhráváme nebo ne," uvedl Babcock. Crosby se snaží především zůstat klidný a trpělivý. "Není to zase tak špatné," domnívá se kapitán Pittsburghu.

Babcock navíc míchá se sestavou a hledá pro Crosbyho optimální složení útočné formace. Se změnami v sestavě prý šestadvacetiletý útočník potíže nemá. "Nemyslím, že by to mělo nějaký zásadní vliv na to, jak hrajete, a co na ledě děláte. Ve vaší mysli naskakuje více či méně především zápasový plán než to, s kým zrovna hrajete," uvedl Crosby.

Stejně jako celý hokejový svět měl i on slova obdivu pro amerického útočníka T. J. Oshieho, jenž proměnil čtyři z šesti samostatných nájezdů a zařídil tak výhru nad domácími Rusy.

"To bylo neuvěřitelné. Naprosto neuvěřitelné. Už ty dva byly tehdy až dost," připomněl Crosby souboj se Švýcary před čtyřmi lety ve Vancouveru, kde v základní skupině při rozstřelu nejprve nedal, ale pak rozhodl o výhře 3:2. "Je fajn, že můžete dostat druhou šanci, ale dokázat to, co dokázal on… A to ještě vypadaly hodně nadějně i ty pokusy, které nedal," ocenil Crosby.