Nabídka sezónní práce podle údajů pracovního portálu Profesia.cz oproti loňskému roku opět vzrostla, a to v řádu procent, pracovní portály specializované na brigády hlásí dokonce zvýšení počtu nabídek o 20 % a více.

Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz„Na našich stránkách klasické krátkodobé brigády nenajdete, nabízíme ale široké spektrum nabídek práce na dohodu,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka Profesia.cz. „Práci v letním období hledají nejčastěji studenti a čerství absolventi, nabídka míst na našem portálu je ale také šance pro dlouhodobě nezaměstnané, v poslední době evidujeme i zvýšený zájem lidí v důchodovém věku.“

Pokud se na sezónní nabídky podíváme z hlediska oborů, na Profesia.cz vede obchod, výroba a pomocné práce s podílem kolem 20 % na celkovém počtu nabídek. Největší posun nastal ve výrobě, kde v loňském roce vzrostl počet nabídek o 150 % oproti roku předcházejícímu a v letošním roce nárůst pokračuje. Velká poptávka po pracovnících „na dohodu“ je také ve stavebnictví, gastronomických a hotelových provozech.

Za sezónní práce si lidé v letošním roce vydělají opět o něco více než v předcházejícím roce. V nabídce Profesia.cz jsme největší nárůst platů zaznamenali u výrobců a distributorů energií, v cestovním ruchu a ostatních službách. Z pohledu regionů si nejvíce vydělají sezónní pracovníci v Praze, Středočeském a v Jihomoravském kraji; v průměru nejméně peněz nabízejí zaměstnavatelé v kraji Karlovarském.

Na Profesia.cz poptávají zaměstnance především české firmy, ale je možné zde najít i práci v zahraničí – nejčastějšími cílovými zeměmi jsou Velká Británie, Německo, Holandsko, Rakousko a Itálie. Jedná se o klasické sezónní práce v zemědělství nebo gastronomických službách, stoupá ale také počet nabídek v logistice, dopravě nebo službách obecně; zájem je i o vyučené řemeslníky.