Průměrná úroková sazba hypoték v Česku v říjnu dále klesla na 3,36 procenta, a je tak opět nejnižší za dobu sledování ukazatele.

Vyplývá to z údajů Hypoindexu finančně-poradenské společnosti Fincentrum. Dosud nejnižší za dobu existence Hypoindexu byly sazby letos v září, a to 3,46 procenta. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

"V posledních dvou měsících průměrné sazby Fincentrum Hypoindexu strmě padaly a vzhledem k akční nabídce jedné z největších bank na počátku listopadu ani současné nové minimum nemusí být konečné. Na druhou stranu je také vidět, že úrokové sazby kopírují jen trend ceny zdrojů, do snižování marže se banky příliš nehrnou," uvedl analytik Fincentra Josef Rajdl.

Nízké úroky zvyšují zájem

Nízké úrokové sazby přilákaly do bank v říjnu také více žadatelů o hypoteční úvěry. Počet uzavřených hypoték stoupl proti září skoro o 900 na 6162.

Lidem začíná docházet, že sazby jsou opravdu nízko, a v kombinaci s nižšími cenami nemovitostí to oživuje hypoteční trh.

Vyšší zájem je patrný i na celkových objemech. Ty se v říjnu znovu přehouply přes desetimiliardovou hranici, žadatelé si vzali hypotéky za 10,2 miliardy korun.

 Srovnání hypoték


Porovnejte si hypotéky na trhu a ušetřete na splátkách. Jednoduše online porovnejte ceny a vyberte si nejlepší nabídku.>> Spočítat cenu hypotéky


 

V září přitom objem hypoték činil 8,7 miliardy Kč. Roste tak nejen počet lidí, kteří si berou hypotéku, ale také výše hypotečního úvěru. Průměrná hypotéka stoupla v říjnu na 1,655 milionu korun.

Banky mají nižší marže

Bankovní rada ČNB se 1. listopadu rozhodla snížit dvoutýdenní repo sazbu o 0,2 procentního bodu na rekordní minimum 0,05 procenta. Banky však podle Fincentra nad nízkými sazbami příliš nejásají.

Vzhledem ke snížení úrokových sazeb centrální bankou na další rekordní minimum prý nemají možnost dosahovat vyšších marží.

"Současná situace nízkých sazeb tak není moc příjemná ani pro největší banky, které mají a měly od svých klientů zdroje téměř zdarma. V minulosti totiž mohly díky vyšším sazbám dosahovat vyšších marží proti bankám, které se musely financovat externě. Velké banky mají nyní možnost růstu jen na úkor jiných velkých bank," doplnil Rajdl.