Historicky nízké úroky hypoték, které přinesl závěr loňského roku, budou letos pokračovat. Pokles postihne i ceny nemovistostí. A to je dobrá zpráva pro hypoteční bankéře. Podle Jana Sadila, šéfa Hypoteční banky, tato konstelace přiměje mnohé lidi ke koupi nového bydlení. 

"Současné nízké sazby hypoték se udrží po celý letošní rok. Není důvod, aby rostly," řekl Sadil, který vede banku s největším podílem na poskytovaných hypotékách v Česku.

Letošní potenciál hypotečního trhu se podle něj bude pohybovat na úrovni mezi 100 až 120 miliardami korun a celoroční výsledek by tak měl opět patřit mezi nejlepší v historii.

"Jde o lednový odhad, v závislosti na vývoji během prvního čtvrtletí ho budeme zpřesňovat," vysvětlil Sadil. Vloni touto dobou předpovídala Hypoteční banka objem celoročních obchodů na obdobné úrovni.

Výsledek loňského roku však předčil její očekávání. Podle Sadila trh překonal hranici 122 miliard, což byl po roce 2007 druhý nejlepší výsledek v historii a tříprocentní růst oproti roku 2011.

Klienti, kterým letos končí pětileté a tříleté fixace, si při splácení polepší i kvůli větší konkurenci mezi bankami. Na trhu se vloni nově objevily Equa bank, Fio banka a AXA Bank. A také menší hráči jako Volksbank, mBank, Oberbank či LBBW Bank jsou mnohem aktivnější. Navíc se na trh možná už letos chystají Air Bank a ZUNO.

"Banky si chtějí stávající klienty udržet. Zatímco před před pěti lety všichni klienti dostávali na období nové fixace stejnou sazbu, nyní nabídku hodně rozlišujeme podle typu klienta a úvěru," tvrdí Sadil.

Hypotékám letos nahrává i vývoj cen nemovitostí. Podle HB Indexu, který Hypoteční banka vypracovává ze svého portfolia, vloni pokračovalo zlevňování bytů i rodinných domků. Jejich ceny se už podle Sadila stabilizují a další pokles letos neočekává. "Viditelný je růst cen pozemků," uvedl Sadil.

Srovnání hypoték

Porovnejte si hypotéky na trhu a ušetřete na splátkách. Jednoduše on-line porovnejte ceny a vyberte si nejlepší nabídku.


>> Spočítat cenu hypotéky


 

Klienty k hypotékám vede podle Sadila i inflace. "Mnozí lidé si začali uvědomovat, že investice do nemovitosti může ochránit jejich majetek před znehodnocením kvůli růstu cen. Úroky hypoték jsou teď zhruba na stejné úrovni jako inflace, a to znamená, že hypotéky jsou teď vlastně "zadarmo"," řekl Sadil. 

Banky dávají najevo, že o hypotéky mají stále velký zájem. Podle Sadila k tomu přispívá jejich dobrá kondice. "Nejhorší období je za námi. Podíl nesplácených úvěrů už neroste a banky je bez problémů vstřebají, aniž by to poznamenalo jejich obchodní aktivitu," dodal Sadil.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist