Situace na hypotečním trhu je v posledních měsících více než nakloněna klientům a jejich tužbám po získání úvěru na vlastní bydlení. 

Dle březnového Fincentrum Hypoindexu pak klesly průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů na rekordní minimum 3,17 procenta.

Některé banky v Česku však nabízejí pro specifické profese, pro které je někdy těžší/lehčí (dle situace) získat hypotéku, určité typy větších či menších výhod. Jaké to jsou?

Obecně se jedná o profese komorového typu, tedy advokáty, exekutory, notáře, lékaře, stomatology, veterináře, lékárníky, architekty, farmaceuty, auditory či daňové poradce.

Například Hypoteční banka nepožaduje po zmíněných profesích doložení daňových přiznání. Posouzení schopnosti splácet hypotéku provádí na základě doložení obratů klienta na bankovním účtu. Banka v současné době registruje o několik procent vyšší zájem klientů z vybraných profesí. Jejich "průměrná hypotéka" se pak pohybuje v objemu 2,5 milionu Kč (oproti celkovému průměru 1,7 milionu Kč).

UniCredit bank má pro tato specifická povolání Kompetenční centrum, které zajišťuje služby takzvaně na míru. V posuzování příjmů s vazbou na potenciální výši hypotečního úvěru této klientely pak banka vychází z jejich hrubých příjmů, které snižuje jen o určité procento.Srovnání hypoték


Porovnejte si hypotéky na trhu a ušetřete na splátkách. Jednoduše online porovnejte ceny a vyberte si nejlepší nabídku.>> Spočítat cenu hypotéky


 

Podobné centrum zřídila pro komorová či svobodná povolání i LBBW Bank. Člen představenstva Boris Čuchran upozornil, že se "zaměřuje na komplikovanější hypoteční případy".

Některé banky však speciální nabídky ve svém portfoliu vynechávají. Například KB podle mluvčí banky Moniky Klucové posuzuje především schopnost klienta splácet závazky. Tedy zejména příjmovou situaci, existující závazky, pravidelné výdaje a splátkovou disciplínu. Vše bez ohledu na profesi.

Obdobně je na tom i Česká spořitelna. Ředitelka úseku řízení retailových produtků Veronika Jančová zdůraznila klíčovost posouzení finanční situace klienta a schopnosti splácet. Banka dle jejích slov nabízí specifické výhody všem svým klientům, například možnost bezfakturového čerpání na výstavbu či variabilní splácení. 

Raiffeisenbank v souvislosti se zmíněnými profesemi zmiňuje výhodu při udělování hypotéky počítané podle obratu, ne jako obvykle podle příjmů."Při počítání příjmů z docíleného obratu v podnikání počítáme vyšší procento u profesí, které mají nízké režijní náklady," upřesnil mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Fio banka umožňuje podnikatelům vybrat si způsob výpočtu příjmů. Buď vychází z příjmů a výdajů z daňového přiznání, nebo akceptuje procenta příjmů z obratu. U výše zmíněných specifických profesí pak akceptuje vyšší procenta z obratu než u ostatních podnikatelů.

Wüstenrot rovněž umožňuje posuzování příjmů z objemu obratu, při splnění podmínek (výše úvěru a podíl vlastních prostředků) pak mohou klienti získat extra úrokovou sazbu. Banka registruje obecně velký zájem o stávající nízké úrokové sazby, nepozoruje, že by segment komorových povolání z tohoto trendu výrazněji vybočoval.

Speciální nabídky banky nejsou jakkoliv diskriminační. Jsou odvozeny dle specifičnosti těchto typů povolání. Rozhodně nelze říci, že by ze strany bank byly jakkoliv bezdůvodně "zvýhodňovány" třeba nabízenou sazbou.