Najít v pokročilém věku práci není příjemný ani lehký úkol. Pomoci starším lidem mají nově takzvané předdůchody. Díky nim bude možné odejít do penze už v 57 letech. 

Až o pět let dřívější odchod do důchodu ale nebude umožněn pro každého.

Využít ho může jen ten, kdo si spoří na penzijním připojištění a má nastřádáno dostatek peněz.

Zároveň dál existují i předčasné důchody. I tam sice člověk získává i před standardním odchodem do penze starobní důchod. Ten ale plyne výhradně ze státního a celkem tak jde o nižší částku, než na jakou by byl nárok při řádném odchodu do penze. 

Kdo nechce o šanci předdůchodu přijít, měl by si uzavřít penzijní připojištění. I toho se týká blížící se penzijní reforma. Od ledna vzniknou nové účastnické fondy, které by sice měly díky různým a dynamičtějším investičním strategiím zajistit vyšší výnos, než je tomu u dnešních penzijních fondů. 

Na druhou stranu ale současné fondy, jejichž výnos většinou pokryje stěží míru inflace, dávají záruku tzv. černé nuly, tedy že se fond ani krátkodobě nedostane do mínusu a zároveň nabízí tzv. výsluhovou penzi, tedy možnost vybrat si část uložených peněz už po 15 letech spoření. To v nových fondech od ledna možné nebude. Současné podmínky platí ovšem jen u smluv uzavřených do 30. listopadu. 

Cílem předdůchodů je hlavně pomoci lidem, kteří jen pár let před regulérním odchodem do důchodu přijdou o práci, a těžko se jim hledá nová. Novela zákona, kterou v polovině listopadu podepsal Václav Klaus, umožní lidem čerpat předdůchody už od ledna. 

Penzijní připojištění

Porovnejte výkonnost všech penzijních fondů a uzavřete smlouvu s tím nejvýhodnějším pro vás. Za stávajících podmínek to je možné jen do konce listopadu. Zjistěte si i optimální měsíční příspěvek dle nového zákona.

>> Průvodce penzijním připojištěním

 

"Kdo má naspořeno ve třetím pilíři alespoň tolik, že bude moci čerpat měsíčně 30 procent výše průměrné mzdy, a může to čerpat tak dlouho, že to neskončí dříve než tři roky předtím, než mu vznikne nárok na starobní důchod," popsal Miroslav Kalousek nová pravidla. Nyní 30procentům odpovídá zhruba 8000 korun.  

To znamená, že kdo by chtěl předdůchod čerpat alespoň tři roky, musí mít našetřeno téměř 290 tisíc korun. Částku v penzijním připojištění ale bude možné doplnit i penězi nastřádanými jinde. 

Výhodou předdůchodů je i fakt, že doba, kdy jej člověk bude využívat, se započítává pro určení výše starobní penze a stát bude za člověk hradit zdravotní pojištění.