Jen pět týdnů zbývá do spuštění penzijní reformy. Od začátku ledna má začít fungovat nový pilíř spoření na stáří a místo dnešních penzijních fondů se objeví nové účastnické fondy.

Zatím ale penzijní společnosti ještě nemají jasno, jestli budou moci nabídnout fondy tak, jak plánují. Zatím totiž neskončilo licenční řízení u České národní banky.

"V tuto chvíli můžeme pouze uvést, že ČNB dosud žádné penzijní společnosti neudělila povolení k vytvoření důchodových fondů ani povolení k vytvoření účastnických fondů," uvedla k tomu Petra Hájková z odboru komunikace ČNB. 

Jednotlivé společnosti, které na schválení čekají, nyní intenzivně jednají s ČNB.

"Řízení o udělení povolení nyní probíhají a my intenzivně komunikujeme s ČNB. Rozhodnutí očekáváme v první polovině prosince," uvedl Aleš Poklop, generální ředitel a předseda představenstva Penzijního fondu České spořitelny.  

Ještě dřívější rozhodnutí čekají v PF ČSOB. "Rozhodnutí od ČNB očekáváme už v řádu dnů," řekl k tomu generální ředitel PF ČSOB Karel Svoboda.

Společnost Allianz předpokládá, že by mohla souhlas od ČNB získat na začátku prosince. Sama centrální banka více informací k průběhu licenčního řízení nebo termín ukončení nesděluje. Zákonná lhůta je přitom šest měsíců od zahájení řízení. 

"Samozřejmě, že je třeba nějaký čas na vytvoření smluvní dokumentace. V případě, že udělení souhlasu bude později, je možné, že 2. i 3. pilíř nebude možné sjednat přesně od 1. ledna, ale zdržení v řádech několika týdnů nebude pro klienty ani pro penzijní společnosti nijak fatální," uvedla k tomu Dagmar Koutská z Allianz. 

Podobně také v Penzijním fondu komerční banky přiznávají, že zatím vyčkávají se spuštěním dalších příprav. "S ČNB komunikujeme a oni o tomto problému vědí. Zatím tedy nemůžeme dokončit další proces, tedy přípravu klientské dokumentace, letáků a dalších věcí. Pokud by měla ČNB nějaké výhrady k návrhu statutů fondů, mohly by to být zmařené investice," řekl Pavel Jirák, generální ředitel PF KB.

Proti tomu v Raiffeisenbank i PF ČS odmítají, že by to pro ně znamenalo komplikace. "To, že zatím nemáme jednotlivé fondy schváleny, pro nás nepředstavuje žádný problém," dodal Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.