Téma umělého přerušení těhotenství patří mezi jedny z nejožehavějších témat dnešní doby. Bohužel je tomu tak, že něco tak zásadního patří mezi velké otazníky. Otázka potratů vždy vyvstane v momentě, kdy se v některé zemi naší planety začne diskutovat nad zákonem, který má rozhodnout o životu nenarozeného dítěte a životu rodičky.
Důvodů pro umělé přerušení těhotenství může být mnoho, spíše stojí za zmínku jiná záležitost. Politici rozhodují o všech možných zákonech, ale proč by také měli rozhodovat, zda žena smí či nesmí podstoupit interrupci? Toto rozhodnutí by mělo náležet pouze a jedině lékařům a rodičkám. Důvod? Jen lékař zná podrobně stav své pacientky a jejího plodu a rodička ví, za jakých okolností bylo dítě zplozeno.
V některých zemích je umělé přerušení těhotenství povolené, v jiných naprosto zakázané a za jeho provádění hrozí velké tresty. Další státy "právo" potratu neupírají, ale platí výjimky. Vše je závislé na úhlu pohledu a názoru hybatelů politického a náboženského dění. Bohužel ne vždy je při rozhodování brán ohled na samotné aktéry této situace.
Jak správně nazývat potrat?
Názvosloví tohoto zákroku je velmi jednoduché, ale často se o něm mluví zjednodušeně jako o potratu. Je tu však rozdíl mezi potratem a záměrným ukončením těhotenství. Potrat je spontánní, neboli samovolný zánik embrya nebo plodu před porodem. Velmi živě diskutované téma, jenž víří pomyslné vody každé země, se správně z lékařského hlediska nazývá interrupce, umělé přerušení těhotenství nebo umělý potrat.
Jedná se o záměrné ukončení těhotenství pomocí chemické látky či chirurgického zákroku. Provádí se konkrétně třemi způsoby, jenž jsou vymezeny vyhláškou Ministerstva zdravotnictví. První způsob je vniknutí do dělohy skrze rodidla, druhý způsob je podání chemického přípravku, který zabije nenarozené dítě a vyvolá porodní bolesti. Třetí a poslední způsob je proniknutí do dělohy pomocí břišní operace.
Průběh těhotenství a potrat
Miniinterrupci lze provést do 8. týdne těhotenství. Kyretáž (vakuumexhausce) se provádí do 12. týdne těhotenství a jedná se o odsátí děložního obsahu. Takzvané roztažení a vyprázdnění, kdy se potrat nenarozeného dítěte provádí potratovými kleštěmi, lze provádět do 16. týdne těhotenství. Hysterotomie nebo-li císařský řez lze provádět i v pokročilém stádiu těhotenství až do samotného porodu.
Se stářím plodu roste přímou úměrou ohrožení zdraví matky. Tím nejobávanějším strašákem a zároveň nejvážnějším rizikem může být neplodnost. Dalším možným rizikem jsou následné psychické poruchy. V neposlední řadě může také hrozit nedonošení plodu u následujícího těhotenství.
Situace v ČR a v Evropě
Ženy v České republice mohou práva na interrupci legálně využívat od roku 1958. Na žádost žen byl zákon o indukovaném potratu č. 68/1957 Sb. upraven z dřívějšího zákona č.68/1950 Sb., jenž povoloval vedle spontánních potratů pouze interrupce ze zdravotních důvodů.
V Evropě je umělé přerušení těhotenství zakázané na Maltě. Na žádost je interrupce povolená v České republice, Švédsku, Německu, Dánsku, Estonsku, Litvě, Lotyšsku, Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Řecku, Itálii, Rakousku, Francii, Belgii a Slovinsku. V případě, že by mělo dojít k ohrožení zdraví fyzicky či psychicky, je interrupce povolena ve Španělsku, Portugalsku, Polsku, na Kypru. Finsko a Velká Británie povolují také interrupci v případě, že by to nedovolovalo ekonomické a sociální zázemí. Irsko stojí za záchranou života matky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist