O jablkách je toho známo poměrně hodně. Obecně víme, že jejich pojídání je zdravé, a proto by neměly chybět v našem jídelníčku. Položíme-li si však otázku, proč jíme jablka, odpovíme pravděpodobně, protože nám chutnají. Vedle své nezaměnitelné chuti mají však mnoho dalších významných plus. Pokusme se alespoň na chvíli o jablkách uvažovat jinak než jen jako o chutném ovoci.
Blahodárné účinky na lidský organismus
V první řadě jablka patří mezi cenné zdroje antioxidantů, které nás chrání před působením volných radikálů a zpomalují proces stárnutí. Dále jsou také přírodním zdrojem vitamínu C a obsahují minerální látky, bez kterých se tělo člověka neobejde. Konkrétně se v nich nachází hořčík, železo, křemík a draslík. Jablka jsou také zásobárnou vlákniny. Obsahují vlákninu pektin, která dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi. Je obsažena ve slupce, proto bychom měli jablka jíst celá a neloupaná.
Jablka jsou vhodná pro každodenní konzumaci. Nemusíte se bát, že po nich nějaký ten kilogram přiberete, obsahují malé množství kalorií. Důležitý je také podíl vody v jablkách. Ačkoli se to nezdá na první pohled, jablka obsahují 85% vody. Proto jste možná také již slyšeli, máš-li žízeň, dej si jablko. Zaručené zprávy o dezinfekci jablek ústní dutiny nejsou úplně tak pravdivé, jablka obsahují přírodní cukr fruktózu, který se v tomto ovoci nalézá ve vyšším poměru.
Lékaři doporučují konzumovat denně jedno jablko. Jablka totiž nepatří jen tak mezi ledajaké ovoce. Pokud budeme jablka opravdu jíst pravidelně, máme velkou šanci se vyvarovat rakovině střev. To však pouze v případě, že budeme jíst jablka celá, i se slupkou, a za syrového stavu, nijak tepelně upravená. Jedině tak totiž jablka obsahují dle vědců ochrannou látku vůči zmiňované rakovině. Musíte uznat, že prevence je daleko chutnější v případě jablek, než-li případná nepříjemná léčba. Tímto však výčet pozitiv tohoto ovoce nekončí. Jablka jsou také výborným pomocníkem při horečkách a zánětech, tedy konkrétně šťáva z čerstvých jablek. Pomáhají také při střevních potížích, jako je průjem nebo zácpa.
Jablka a jejich konzumace
Není důvod se obávat, že se jablek přejíte a nebudete je moci ani vidět. Jablka se dají jíst jak samotná, tak v kombinaci s jiným ovocem v salátech. Jsou ideální jak na snídani, tak na svačinu. V kombinaci s müsli, jogurtem a dalším ovocem vás zasytí na několik hodin. Další variantou jsou měsíčky jablíček či nastrouhaná jablka s mrkví.
Klasikou je štrúdl či jablečný koláč, každopádně možností, jak upravovat jablka, je mnoho. Ve výčtu pokrmů lze pokračovat přes jablka zapečená v alobalu či v župánku a pokračovat k dalším kulinářským dobrotám. Velmi oblíbená jsou také jablka v kapalném stavu jako jablečný džus či jablečné víno. Z dětství zajisté víme, že se dají zavařovat jako kompot. Jablka také můžeme uchovávat konzervací nebo je sušit. Sušená jablka neboli křížaly obsahují až šestkrát více cukru, nežli jablka v neupraveném syrovém stavu. Sušená jablka jsou proto skvělým zdrojem energie.
Dostupnost jablek
Jablka patří mezi dostupné ovoce po celý rok. Jejich dostatek zajišťují domácí pěstitelé i zahraniční dovoz. Ačkoli jsou jejich blahodárné účinky nesporné, jejich oblíbenost každým rokem klesá. Lidé stále více upřednostňují cizokrajné ovoce. Jablka patří mezi odrudové ovoce, jejich výběr je poměrně velký, od sladkých až po kyselé, žlutých, červených, zelených či žíhaných. Stačí si jen vybrat a pochutnat si.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist