Obecně platí, že zaměstnavatel určuje rozvržení pracovní doby a je v tomto rozhodování limitován ustanoveními zákoníku práce, konkrétně § 81 a násl. Z vašeho dotazu vyplývá, že jde o období již delší, kdy každý měsíc je vám mzda krácena z důvodu kratší pracovní doby, kterou vám určil zaměstnavatel. Podle našeho názoru, pokud vám zaměstnavatel neurčil pracovní dobu v plném sjednaném rozsahu, pak se jedná o překážku na straně zaměstnavatele a náleží vám náhrady mzdy za dobu, kdy vám pracovní doba nebyla v rozporu s pracovní smlouvou nařízena.

Zaměstnavatel nicméně může nařídit zaměstnanci dovolenou, a to i po částech. Alespoň dva týdny za kalendářní rok mají však být čerpány vcelku.

Pokud váš zaměstnavatel vydal vnitřní předpis o kontu pracovní doby dle § 86 zákoníku práce nebo máte nerovnoměrné rozvržení pracovní doby (např. delší směny než 8 hodin a následně delší volno mezi směnami), pak odkazuji na individuální právní poradu, kde je potřeba posoudit za několik měsíců počet odpracovaných hodin a výši uhrazené mzdy, jakož i čerpání dovolené.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist