Pokud návštěvu lékaře nelze odložit na mimopracovní dobu, jde o překážku v práci na straně zaměstnance (viz § 191 a následující zákoníku práce).
Podrobnější úpravu vztahující se k vašemu dotazu upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Dle tohoto předpisu musí zaměstnavatel poskytnout zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na nezbytně nutnou dobu (tj. není možné paušálně stanovit, že půjde o 2 hodiny), avšak musí být splněny tyto podmínky:
a) vyšetření nebo ošetření je provedeno ve zdravotnickém zařízení, které má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou zaměstnance,
b) toto zdravotnické zařízení je nejblíže bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout,
c) vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.
Pokud je vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, musí zaměstnavatel poskytnout pracovní volno na nezbytně nutnou dobu, ale náhradu mzdy nebo platu je povinen poskytnout nejvýše za dobu, za kterou by ji byl povinen poskytnout v případě splnění všech výše uvedených podmínek (jinými slovy - zaměstnavateli nelze klást k tíži, že zaměstnanec navštívil lékaře vzdáleného např. 3 hodiny jízdy automobilem od bydliště/pracoviště, když mohl navštívit lékaře vzdáleného 10 minut chůze od bydliště/pracoviště…).
Z vašeho dotazu bohužel nevyplývá, zda zdravotnické zařízení splňující výše uvedené podmínky je nebo není v okruhu 2 hodin cesty od vašeho bydliště/pracoviště ani zda příslušné vyšetření bylo nebo nebylo možno provést mimo pracovní dobu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist