Financování českého sportu potřebuje co nejdříve systémovou změnu. Shodli se na tom předseda ČSSD Jiří Paroubek a předseda ČMFS Ivan Hašek na dnešním jednání v Lidovém domě. Paroubek oznámil, že v případě vítězství ve volbách převede sportovního agendu přímo pod řízení Úřadu vlády. Současně vyjádřil přání, aby Česká republika usilovala o pořadatelství mistrovství Evropy 2020 společně se Slovenskem.

Schůzka na půdě sociální demokracie pouze předznamenala další jednání, na které šéf nejmasovějšího českého sportu Hašek dorazí ve společnosti dalších šéfů federací, s nimiž se snaží změnit koncepci financování sportu v zemi.

Hašek: Nezastupuji zde jen fotbal

"Jsem zde nejen jako zástupce fotbalu, ale celého sportu. Snažíme se změnit systém financování českého sportu a jsme moc rádi, že to zajímá i naše politiky. Bez podpory státu totiž bude mít sport stále větší potíže," vysvětlil Hašek, co ho přivedlo do Lidového domu.

Paroubek vidí jako základní změnu loterijního zákona. "To je naprosto realistický zdroj, který lze navíc aktivizovat velmi rychle a snadno," uvedl Paroubek.

ČSSD chce sportu pomoci

Sociální demokracie podle jeho slov hodlá v případě volebního vítězství sportu výrazně pomáhat. "Vždy jsem říkal, že z veřejných peněz se musí sportu pomáhat, a na tom se nic nezmění ani v případě našeho volebního vítězství. Pokud budu premiérem, převedu sportovního agendu z ministerstva školství přímo na úřad vlády, kde ji budu osobně kontrolovat," předestřel svůj plán jak změnit od základu řízení českého sportu.

Sociální demokracie by ráda pomohla po volbách k výstavbě plánovaných městských stadionů. "Podpoříme stadiony v Brně a Ostravě a znovu jsme připraveni podpořit i projekt národního stadionu, který by mohl být postaven z většiny ze soukromých zdrojů. Státní investice by ale měla projekt podpořit," oprášil svůj zájem spolupracovat na stavbě nové víceúčelové arény, jak kdysi sliboval coby premiér s tehdejšími fotbalovými vládci.

Paroubek: Ambicí by mělo být EURO se Slovenskem

Podle Paroubka by mělo být navíc ambicí českého fotbalu v budoucnu pořádat mistrovství Evropy. "Třeba už v roce 2020 společně se Slovenskem. Pan premiér Fico má ambiciózní plány s modernizací tamních stadionů, v té době bude už také jiná infrastruktura včetně hustější dálniční sítě," konstatoval sociálnědemokratický šéf.

Hašek připustil, že v tichosti pokračují jednání o vstupu soukromého investora do projektu národního stadionu, který podporovalo už minulé svazové vedení. "Naše republika by takový stadion skutečně potřebovala, ale bez pomoci státu se do toho pustit nemůžeme. Ambice nynějšího fotbalového vedení jsou veliké, možná sahají až k pořádání mistrovství Evropy, ale musíme své plány plnit postupně," řekl šéf fotbalu, podle kterého se zástupci sportovních svazů hodlají setkat ještě před volbami s vedením většiny politických stran.