Z dvanácti medailí, které si lyžaři v alpských disciplínách na olympijských hrách zatím rozdělili, putovala hned polovina do Spojených států.

Ve dvou závodech na stupně vítězů dosáhli hned dva Američané - v pátečním superobřím slalomu byl stříbrný Bode Miller a bronzový Andrew Weibrecht, dva dny předtím ovládla sjezd suverénka Lindsey Vonnová před Julií Mancusovou. Ta stejně jako Miller přidala ještě jeden cenný kov.

Senzace jménem Weibrecht

"Kromě faktu, že jsme prostě mnohem lepší než všichni ostatní, myslím, že nás dokáže nakopnout americký tým. Zvlášť na olympiádě nebo jiném důležitém šampionátu," prohlásil tradičně sebevědomý Miller. "Jsme tu jako tým, jakmile vidíte ostatní plné radosti a vzrušení, snadno se nakazíte."

Důkazem toho je Weibrecht, který se dosud v super-G ve Světovém poháru nikdy nedostal do první desítky. "Je to prostě tím, jací jako Američané jsme. Vždycky jsme byli sportovci stvoření pro velké akce. Tohle je olympiáda, navíc blízko našeho domova, nejlepší místo na to zajet skvělý závod," vysvětluje americkou dominanci.

Do pátečního olympijského závodu v superobřím slalomu neznal Weibrechta téměř nikdo. Ve Whistleru však čtyřiadvacetiletý Američan vsadil vše na riziko a výsledkem byla zcela nečekaná bronzová medaile.

Nesvázanou jízdou beze strachu z případného pádu se tradičně prezentuje jeho mnohem slavnější krajan Bode Miller. Právě ten vystřídal Weibrechta v cíli na prvním místě, když v náročném super-G zajel o tři setiny lepší čas. Do té doby byl ale v pozornosti kamer neznámý sjezdař se startovním číslem tři a náležitě si zájem v prostoru cíle užíval.

"Válečný kůň" dal do jízdy všechno

"To bylo vůbec poprvé, co jsem v nějakém závodě vedl. Odhadoval jsem, že bych tam mohl vydržet ještě tak do desáté jízdy a pak se začnou jezdit rychlejší časy. Ale já tam zůstával pořád," usmíval se Weibrecht.

Pro lyžaře přezdívaného "Válečný kůň" připravili pořadatelé ideální trať. Na úzké a hrbolaté sjezdovce měl jen jednou namále, když zavrávoral na jedné lyži. "Dal jsem do toho všechno," přiznal.

Weibrechta a s ním i Millera nakonec předjel už jen vítězný Nor Aksel Lund Svindal, překvapivý držitel bronzu si však už z toho těžkou hlavu nedělal. "Oba jsou nejlepší lyžaři v naší éře. Být v této společnosti je nad veškeré chápání," prohlásil.

Miller vypustil diskotéky a sbírá medaile

Dvaatřicetiletý Miller se na vancouverských hrách nachází v úplně jiném rozpoložení než před čtyřmi roky v Turíně. Do Itálie cestoval jako velký favorit, ovšem tři závody nedokončil, ve zbylých skončil pátý a šestý. I proto, že se místo výkonům na svazích věnoval spíš exkurzi po turínských diskotékách.

"Všichni mi tehdy říkali, že vyhraju všech pět závodů a nechtěli slyšet, že je to hrozně nepravděpodobné. Cítil jsem se kvůli tomu v pasti, jako by o mých činech rozhodoval někdo jiný. Proto jsem se v Turíně nesoustředil na lyžování, ale snažil se získat si svou svobodu," prohlásil čtyřnásobný mistr světa.

Miller se stal teprve pátým sjezdařem, který dokázal získat olympijskou medaili ve čtyřech různých disciplínách. Do vybrané společnosti se čtyřnásobný mistr světa zařadil díky druhému místu superobřím slalomu.

Ve Whistleru už vybojoval dvaatřicetiletý americký lyžař bronz ve sjezdu. Před osmi lety v Salt Lake City skončil druhý v obřím slalomu a kombinaci.

V minulosti se dokázali na olympijských hrách prosadit na stupně vítězů ve čtyřech odlišných závodech Nor Kjetil Andre Aamodt, Němka Katja Seizingerovách, Chorvatka Janica Kosteličová a Švédka Anja Pärsonová. Na rozdíl od nich chybí Millerovi ve sbírce stále olympijské zlato.