Fotbalisté Sparty jsou zpět v čele ligy. V dnešním derby proti Slavii zvítězili sparťané díky brance Libora Sionka 1:0 a před druhou Ostravou vedou znovu o dva body.

Letenští o svém vítězství rozhodli v prvním poločase, kdy Slavii přehráli a Sionko vstřelil v 39. minutě jedinou branku zápasu. Další derby mezi Spartou a Slavií se odehraje ve čtvrtek opět na Letné, kdy je na programu odveta čtvrtfinále domácího poháru, první zápas vyhráli červenobílí 1:0.

Zápasová prestiž, osmnáct a půl tisíce fanoušků v hledišti a deštěm zkrápěný trávník nahrály rychlému a agresivnímu fotbalu. Svůj důraz už ve 4. minutě přehnal sparťanský stoper Řepka, který sestřelil Kyselu, od rozhodčího Fraňka měl vidět žlutou kartu, ale překvapivě se žádného karetního trestu nedočkal. To ještě více rozproudilo atmosféru v hledišti i na hřišti, hráči hráli s velkou agresivitou. K vidění tak bylo mnoho osobních soubojů a tvrdých skluzů.

První šanci měla Slavia. V minulém zápase proti Bohemians 1905 vstřelil z přímých volných kopů Grajciar dva krásné góly a v 9. minutě líznula jeho střela z trestného kopu břevno. Slovenský záložník si věřil, snažil se zakončovat i další akce, ale nebyl přesný.

Vzhledem k situaci v tabulce potřebovala Sparta výhru o poznání více než Slavia. Něco pro ni dělat začali sparťané po čtvrt hodině, kdy na trávníku začali pozvolna přebírat iniciativu. Ve 26. minutě dostal do běhu míč Sionko a po podklouznutí Kopice se ocitl v souboji jeden na jednoho s obránce Hubáčkem, který jeho pokus stačil zablokovat. Následná střela Wilfrieda mířila nad.

Už za dvě minuty proletěl slávistickým pokutovým územím centr zprava až na zadní tyč k Sionkovi, slávistický brankář Vaniak byl však blízko něj a vyrazil míč na roh. Slávisté byli pasivní a Sparta toho dokázala využívat.

V 39. minutě házel aut zprava Kušnír, míč se odrazil na hranici velkého vápna stojícímu Sionkovi a jeho tečovaná střela skočila za bezmocným Vaniakem. Vzápětí mohl agilní Sionko zvýšit, z levé strany mu posadil míč na hlavu Žofčák, hostující gólman Sionkovo trknutí reflexivně vyrazil.

Vaniakova kouzla v brance

Ve druhé půli tempo hry trochu opadlo, domácím jednogólové vedení stačilo a sešívaní jen pozvolna zvyšovali obrátky. V 58. minutě pálil z dvaceti metrů po zemi slávistický Kysela, domácí brankář Blažek jeho pokus vytěsnil na roh.

Sparta mohla své vítězství pojistit. V 74. minutě hlavičkoval Hoheneder vedle, čtyři minuty na to cpal míč před branku Sionko, slávisté odvrátili balon na roh. Zeman z něj přesně našel hlavu Wilfrieda, Vaniak opět vytáhl skvělý zákrok. Ze závěrečného jalového tlaku Slavie vyrovnání nevzešlo.

První zápas proti svému bývalému klubu odehrál spaťanský stoper Erich Brabec. Vřelého přijetí od slávistických fanoušků se mu nedostalo a z jejich sektoru si vyslechl nadávky.

Wilfried si v příštím kole proti Českým Budějovicím nezahraje, protože ho čeká jednozápasový trest za čtvrtou žlutou kartu. Tu dostal v derby za zdržování hry.

Sparta Praha - Slavia Praha 1:0 (1:0)

Branka: 39. Sionko. Rozhodčí: Franěk - Zlámal, Chytil. ŽK: Řepka, Sionko, Wilfried - Ragued, Krajčík. Diváci: 18.639.

Sestavy:

Sparta: Blažek - Kušnír, Brabec, Řepka, Kladrubský - Hoheneder - Sionko (90. Třešňák), Žofčák, Vacek, Kadlec (66. Zeman) - Wilfried (90. Lačný). Trenér: Chovanec.

Slavia: Vaniak - Krajčík, Trapp, Kopic, Hubáček - Kysela, Ragued, Janda (53. J. Černý), Grajciar (60. Trubila)- Tecl, Šenkeřík (71. Ivanovski). Trenér: Cipro.