Opět prokázal, že ne nadarmo se mu přezdívá "Čaroděj“. Brankář fotbalové Slavie Martin Vaniak držel ve včerejším derby se Spartou svůj tým výbornými zákroky ve hře až do poslední minuty zápasu. Skvělý reflex ukázal slávistický gólman především při hlavičkách Sionka a Wilfrieda z bezprostřední blízkosti.

Jednou však Vaniak kapituloval. Ve 39. minutě reagoval na střelu Libora Sionka zpoza hranice velkého vápna, míč však do Vaniakova protipohybu tečoval slávistický obránce Milan Kopic a brankář hostí mohl jen bezmocně přihlížet, jak balon putuje do sítě. Slavia prohrála 0:1.

Jak vypadala gólová střela Sionka z vašeho pohledu? Reagovat jste asi jinak nemohl, že?
Sionko se dostal ke střele z vápna po odraženém míči, když nám tam chyběl hráč. Já tu střelu viděl již v rukou, ale někdo to tečnul na druhou stranu a s tím již nešlo nic dělat.

Přesto jste Slavii několikrát podržel. V čem jste za Spartou zaostávali?
Sparta čekala na naše chyby v rozehrávce a z nich pramenily šance. Já jsem tam ale od toho, abych něco chytil a abych mužstvo v těžkých chvílích podržel. Taky se neprosadili útočníci, na to jsme pohořeli. Hráli jsme hezky, ale bohužel jen po vápno. Za zápas jsme jen jednou pořádně vystřelili. Fotbal je o gólech a ten dala Sparta.

Vzhledem k postavení v ligové tabulce nebyl výsledek z dnešního zápasu pro váš tým až tak důležitý...
Pro mě je důležitý každý zápas. Navíc tohle bylo možná moje poslední, předposlední derby. Nemůžu vědět, co se stane. Já si každý zápas užívám a jsem rád, že jsem si mohl zahrát tohleto derby.

Trenér František Cipro vám věří, takže by těch derby mohlo být ještě víc...
Uvidíme. Je to také hodně o zranění. Pokud přijde nějaké vážné, tak je konec.

Jak složité psychicky je hrát tři derby se Spartou v tak krátkém čase?
Měli jsme teď pauzu, takže to ani nebylo tak náročné. Ale teď ten čtvrteční zápas bude pro nás psychicky náročný, protože hrajeme o postup do semifinále a abychom ještě o něco hráli.

Je tedy pro vás prioritou pohárový zápas ve čtvrtek?
Prioritou je každý zápas. Je to prestiž, je to derby, píšete, že je to svátek fotbalu. Myslím, že pro každého hráče je svátek jakékoliv derby se Spartou. Pro mě to tak je, ostatním hráčům ale do hlavy nevidím.

Proběhly i spekulace, že Spartu necháte vyhrát v lize a ona vás nechá postoupit v poháru. Co jim říkáte?
Já bych to razantně dementoval. Mně se tohleto nelíbí, aby se něco psalo, že jsme si něco domluvili, nedomluvili. Sparta u nás hrála v silné sestavě, pak s ní hrála i ligu, takže nevím, jak se mohlo přijít na to, že by se to mohlo pustit. My jsme dneska sice prohráli, ale neviděl jsem na našem výkonu diametrální rozdíl, že bychom nechtěli vyhrát. V 85. minutě jsme tam měli centr, někdo ze sparťanů to zblokoval. Mohl z toho být gól, 1:1 a nazdar. Uvidíme ve čtvrtek, ale já nespekuluju a o ničem nevím. Pro mě je prvořadé jít na zápas, odchytat ho kvalitně a mít čisté svědomí.