V prvních dvou základních skupinách skončily boje o osmifinále. Ty také určily soupeře českému celku. V osmifinále Češi narazí na Kanadu, Švýcarsko a Lotyško, kterému postup zajistila výhry nad 5:2 nad Itálií. Celá skupina se odehraje v Mannheimu, kde hrála všechna do skupiny F postupující mužstva své zápasy v základních skupinách.

Finsko - USA 3:2

Hokejisté Finska porazili v posledním zápase v základní skupině D na mistrovství světa tým USA 3:2 a zajistili si postup do osmifinálové části turnaje. Američany čeká skupina o záchranu, do dalších bojů s Finskem totiž nečekaně postoupily Dánsko a Německo.

Dramatický duel medailistů z olympijských her ve Vancouveru o Černého Petra řídila trojice českých rozhodčích Minář, Šindler a čárový Kalivoda.

Jako první se prosadili Američané, když Vehanena překonal i díky nešťastné teči jednoho z finských hráčů ve 4. minutě Moss. Finové byli střelecky aktivnější, snažili se tlačit před Clemmensena, ale vyrovnat se jim podařilo až na konci druhé třetiny, kdy se prosadil Komarov.

K vytoužené výhře a postupu do osmifinálové části přiblížil Finy hned po 18 vteřinách třetí části v přesilové hře rekordman Nummelin startující již na patnáctém světovém šampionátu.

Sestřih z utkání:

Američané vědomi si toho, že musejí vyhrát, aby se vyhnuli boji o udržení v elitní divizi MS, se tlačili do útoku, vyrovnat se jim ale nepodařilo. Naopak v 58. minutě potřetí sami inkasovali.

Ani poté se ale zámořští hráči nevzdali. Přestože hráli v závěru v oslabení, rozhodli se odvolat brankáře a hrát power play. A podařilo se jim snížil na 2:3. Oshie se však prosadil až sedmnáct vteřin před koncem a Finové poté výhru, která z nich udělala vítěze skupiny, uhájili.

Branky a nahrávky: 36. Komarov (Immonen, Puistola), 3. Nummelin (Mäenpää), 58. Kapanen (Nummelin, Aaltonen) - 4. Moss (Johnson, Kreider), 60. Oshie (Yandle). Rozhodčí: Minář, Šindler - Kalivoda (všichni ČR), Sabelström (Švéd.). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 17 633. Třetiny: 0:1, 1:0, 2:1.

Finsko: Vehanen - Nummelin, Puistola, Niskala, Vatanen, Kukkonen, Mäenpää, Jaakola - Immonen, Miettinen, J. Jokinen - Aaltonen, Kontiola, S. Kapanen - Korpikoski, Santala, Pihlström - Hytönen, Lehterä, Komarov. Trenér: Jukka Jalonen.

USA: Clemmensen - Johnson, Yandle, M. Greene, A. Greene, Hillen, Lundin, Chorney, Gilroy - Moss, Potulny, Galiardi - Okposo, Dubinsky, Oshie - Hanson, Carter, Foligno - Nystrom,, Kennedy, Kreider. Trenér: Scott Gordon.

1. Finsko         3 2 0 0 1  5:6  6
2. Německo     3 1 1 0 1  5:3  5
3. Dánsko       3 1 1 0 1  7:5   5
4. USA             3 0 0 2 1  4:7  2

Kanada - Švýcarsko 1:4

Hokejisté Švýcarska na mistrovství světa nečekaně zvítězili v souboji doposud neporažených celků nad favorizovanou Kanadou 4:1, vyhráli základní skupinu B a do osmifinálové části postoupili se šesti body. Oba celky budou ve druhé části turnaje soupeři českého týmu.

"Švýcaři hráli takticky a dobře organizovaně. Byli rychlí a my jsme s nimi museli hodně bojovat. Musíme uznat jejich sílu, hráli opravdu dobře," uznal kapitán Kanady Ray Whitney. Švýcaři dokázali hráče z kolébky hokeje porazit na MS poprvé v historii, v předešlých 24 zápasech uhráli jen dvě remízy.

V souboji o první místo ve skupině se do úvodní velké šance dostal Kanaďan Downie, ale brankář Stephane chytající poprvé na turnaji jeho střelu vyrazil. Jako první se tak prosadili Švýcaři, poté co Masona překonal ve 12. minutě Rüthemann.

O necelé tři minuty později prohrával favorit již 0:2, když druhý gól přidal Plüss. Kanadě se podařilo rychle snížit, protože o 26 vteřin později prokázal střeleckou pohotovost Tavares. Místo vyrovnání však přišel další švýcarský úspěch, na 3:1 zvýšil na začátku druhé třetiny Ambühl.

Kanada se snažila s výsledkem něco udělat, hráči Javorového listu se tlačili do útoku, ale Švýcaři pozorně bránili a vyráželi k nebezpečným protiútokům. A mohli se pochlubit velmi dobrou produktivitou.

Ve 46. minutě zakončil úspěšně další kombinaci první formace Déruns a uzavřel skóre na 4:1 pro Švýcarsko, které tak získalo skalp úřadujících olympijských šampionů a postaralo se o další překvapení na MS.

Kanada navíc vedle bodů přišla i o útočníka Stamkose, jenž z duelu odstoupil s poraněným ramenem. Mimo hru je již Smyth, kouč MacTavish tak má k dispozici jen deset útočníků. Pro osmifinálovou část však může na soupisku dopsat další dva hráče.

Branky a nahrávky: 15. Tavares (Duchene, Whitney) - 12. Rüthemann (Déruns, Plüss), 15. Plüss (Déruns, Rüthemann), 22. Ambühl (Romy, Josi), 46. Déruns (Plüss, Rüthemann). Rozhodčí: Sterns (USA), Laaksonen - Terho (oba Fin.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 12 500. Třetiny: 1:2, 0:1, 0:1.

Kanada: Mason - Burns, M. Staal, Cumiskey, Myers, Russell, Giordano, Del Zotto, Beauchemin - Perry, Stamkos, Bourque - Downie, Laich, Ott - Duchene, Tavares, Whitney - Kane, Peverley. Trenér: Craig MacTavish.

Švýcarsko: Stephan - Vauclair, Seger, Du Bois, Josi, Hirschi, Bezina, Helbling - Plüss, Rüthemann, Déruns - Ambühl, Monnet, Brunner - Savary, Lemm, Romy - Jenni, Duca, Trachsler - Niederreiter. Trenér: Sean Simpson.

1. Švýcarsko      3 3 0 0 0  10:2   9
2. Kanada          3 2 0 0 1 12:6   6
3. Lotyšsko       3 1 0 0 2   7:11  3
4. Itálie             3 0 0 0 3   3:13  0