Brnu se sedm branek nepodařilo vstřelit ještě nikdy od vzniku samostatné české ligy. Šest gólů zaznamenalo pouze jednou, před šestnácti lety. Zato v letošní sezoně už výsledek 7:0 diváci viděli, a to když v 8. kole zdolala Plzeň doma Ústí.

Vysoký brankový účet začali domácí psát už v desáté minutě, kdy proměnil Michálek první ze dvou penalt, další přidal po půlhodině hry. První pokutový kop nařídil sudí za střet Střeštíka s obráncem Kunclem, druhý pak za podtržení Kalabišky gólmanem Filipkem, jenž byl navíc za svůj zákrok vyloučen.

Hosté sice měli po první inkasované brance mírnou převahu, ale žádnou šanci si nevytvořili a právě druhý Michálkův pokutový kop je definitivně poslal do kolen. Znamenal totiž už vedení o tři branky, neboť druhou přesnou trefu brněnského celku zaznamenal nedlouho předtím krásnou dělovkou ze šestnáctky Rýdel. Po třetím gólu hosté odpadli a ještě před přestávkou jim po přistrčení od Michálka přidal čtvrtou branku Kalabiška.

Přestávka na nějaký čas zmírnila skepsi hostujícího týmu, který se i v deseti po pauze snažil zvednout, ale ani Švancarovi z trestného kopu se nepodařilo domácího brankáře Lejsala zaskočit.

Rychlý brejk vzápětí znamenal další gól domácího mužstva, který přidal Střeštík. Šestou trefu přinesla přesná kombinace, na jejímž konci byl Polách, a definitivní tečku za brankovou úrodou dala sedmá branka, jejímž autorem byl mladičký Šamánek. Pro domácího fotbalistu to byla první ligová trefa, kterou zaznamenal při pátém startu v nejvyšší soutěži.

Jablonec uspěl v Ostravě

Ostravští fotbalisté podtrhli podzimní prvoligové trápení porážkou 1:3 s Jabloncem. Přestože vedli díky Nevesově penaltě, po velkých chybách o vedení přišli. Za hosty se znovu střelecky prosadil Tomáš Pekhart, který si připsal už pátý gól v posledních třech vítězných zápasech Severočechů.

Úvodní branku domácícíh vybojoval dvakrát faulovaný Varadi - po jeho sražení na hranici pokutového území Zeherův přímý kop Špit vyrazil před sebe, dorážejícího Varadiho však zatáhl Kovařík a Neves proměnil penaltu dloubákem ve vedoucí gól. Seriál laciných obdržených branek Baníku však pokračoval i dnes.

Severočechy postavily na nohy dvě hrubky ostravské zálohy. V 35. minutě Jablonský odzbrojil Lukeše a jeho centr z levé strany poslal hlavou do sítě Pehkart. Ještě před pauzou hosté zápas otočili - o balon před šestnáctkou přišel Marek, jeho spoluhráč Loučka si vychutnal domácí beky a nakonec ještě parádním obstřelem vymetl levý horní růžek.

Baník pak opět upadl do křeče a nemohoucnosti. Domácí své naděje symbolicky pochovali sami. Gólman Baránek na výletu z šestnáctky neúspěšně obhazoval Pehkarta, kterého následně musel faulovat a nemohlo ho minout vyloučení. Přesilovku rychle využil Piták, jenž se parádně trefil ze střední vzdálenosti. Domácí fanoušci tak v závěru tleskali jen neukázněnému divákovi, který přeskočil plot a vběhnul na hřiště.

Sigma porazila Klokany

3:1 vyhráli i fotbalisté Olomouce, kteří doma díky třem slepeným gólům zdolali Bohemians 1905,n a snížili náskok vedoucí Plzně na devět bodů. Všechny tři branky domácích padly v rozmezí sedmi minut kolem přestávky - do vedení se dostali domácí těsně před změnou stran, další dva údery přišly okamžitě po ní.

Hanáci měli od začátku zápasu mírnou převahu, kterou hosté narušovali jen občasnými výpady. Ve 37. minutě si první větší šanci vypracovali Olomoučtí, ale Hubníkovo prodloužení Vepřekova centru skončilo pouze na břevnu.

I hosté se činili: střelu Štohanzla, hrajícího 100. ligový zápas, se pokusil kličkující Hartig, jenže při obcházení Drobisze uklouzl. Tlak Sigmy nakonec přece jen vyústil ve vedení těsně před pauzou: Bajer našel rozběhnutého Navrátila, kterým míč prodloužil za záda bezmocného Sňozíka.

Nástup do druhého poločasu vyšel domácím ještě lépe, než závěr první půle. Hubník utekl po křídle, centroval a Petr už neměl problém uklidit míč hlavou do sítě. A když vzápětí přidal Hubník z dálky třetí gól, o vítězi utkání bylo prakticky rozhodnuto.

Nic na tom nemohla změnit ani branka Škody, jenž v 69. minutě snížil na konečný výsledek 3:1. Hostům nebylo možné upřít snahu, ale zaváhání po přestávce je stálo možnost myslet na bodový zisk.

Slavia smetla Budějovice

Po osmizápasovém čekání poznali vítěznou radost i slávisté, kteří dlouhý půst ukončili stylově výhrou 4:0 nad Českými Budějovicemi. Vítězný tým tak poskočil ze sestupového pásma a bodově se ve vyrovnané tabulce dotáhnul na deváté místo, o které se dělí s Hradcem Králové. Přesvědčivý triumf Slavie svými trefami podtrhli Kisel, Hora, Čelůstka a Milan Černý. Hosté dohrávali bez vyloučeného Laštovky.

Slávisté před zápasem věděli o vysoké výhře Brna i hrozbě, že by mohli zůstat po 13. kole na úplném chvostu tabulky, což je možná vybudilo k hodně povedenému startu do utkání se soupeřem, na kterého ztráceli čtyři body. Už na konci druhé minuty totiž ze dvaceti metrů napřáhl záložník Kisel a svoji povedenou ránu proměnil už ve svůj šestý letošní gól.

Budějovice vypadaly mátožně, v prvním poločase ze svojí bezradnosti vystoupili jen jednou ale nejlepší budějovický střelec Ondrášek v 16. minutě selhal při své dorážce.

Slávisté při nástupu do druhé půle nechali zapomenout na nevýrazný konec úvodního dějství a hned budějovickou obranu zasypali řadou střel. Po té Kiselově v 50. minutě se k rázné gólové dorážce odhodlal útočník Hora, který ve třináctém ligovém zápase premiérově střelecky udeřil. Rozklad Jihočechů dokonal jejich obránce Laštovka. Ten si nechal dát dvě žluté karty rychle po sobě a půlhodiny před koncem pro něj zápas skončil.

Odevzdaní spoluhráči vzápětí nechali po trestném kopu Belaida prostor stoperovi Čelůstkovi, který jemnou tečí navýšil slávistické vedení už na tříbrankové a poprvé od loňského srpna zažil v lize gólovou radost. Zmar Dynama v 74. minutě dokonal čtvrtou trefou Slavie Milan Černý.

13. kolo první fotbalové ligy:
Zbrojovka Brno - 1. FC Slovácko 7:0 (4:0)
Branky: 10. a 32. Michálek (obě z pen.), 28. Rýdel, 34. Kalabiška, 56. Střeštík, 65. Polách, 83. Šamánek. Rozhodčí: Jílek - Večeřa, Santarius. ŽK: Husár, Střeštík, Kalabiška - Kuncl, Mezlík, J. Valenta, Ondřejka. ČK: 31. Filipko (Slovácko). Diváci: 2245.

Sestavy:
Brno: Lejsal - Hamouz, Trousil, Hudec, Husár - Michálek, Dostálek (60. Simerský), Polách (74. Šamánek), Rýdel, Střeštík (62. Hodek) - Kalabiška. Trenér: Večeřa.
Slovácko: Filipko - Kuncl, Mezlík, Košút (70. V. Valenta), Kubáň - Hlúpik, J. Valenta (32. Fryšták), Volešák, Reinberk - Švancara, Ondřejka (61. Fujerik). Trenér: Soukup.

Baník Ostrava - Baumit Jablonec 1:3 (1:2)
Branky: 17. Neves z pen. - 35. Pekhart, 43. Loučka, 81. Piták. Rozhodčí: K. Hrubeš - T. Kovařík, Štěrba. ŽK: Řezník, Neves - Zábojník, Kovařík, Vošahlík, Drsek. ČK: 74. Baránek (Ostrava). Diváci: 3194.

Sestavy:
Ostrava: Baránek - Řezník, Neuwirth, Bolf, Neves - Lukeš, Marek, Frejlach (68. Hušbauer) - Varadi, Vrťo (56. Fantiš, 75. Daněk), Zeher. Trenér: Koubek.
Jablonec: Špit - Zábojník, Pavlík, Drsek, Jablonský - Vošahlík (85. Haurdič), Loučka, Piták (90. Huber), Kovařík - Pekhart, Lafata (90. Eliáš). Trenér: Komňacký.

Sigma Olomouc - Bohemians 1905 3:1 (1:0)
Branky: 42. Navrátil, 47. Petr, 49. Hubník - 69. Škoda. Rozhodčí: Královec - Lhoták, Tacina. ŽK: Vepřek - Sňozík, D. Nešpor, Ibragimov. Diváci: 5620.

Sestavy:
Olomouc: Drobisz - Janotka, Dreksa, Škerle, Vepřek - Bajer (59. Ordoš), Navrátil, Rossi (68. Šultes), Hořava - Petr, Hubník (86. Kalas). Trenér: Pstoka.
Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Nikl, Cseh, D. Nešpor - Moravec, Držík, Štohanzl, Trubila (66. Ibragimov) - Škoda, Hartig (53. M. Nešpor). Trenér: Hoftych.

Slavia Praha - Dynamo České Budějovice 4:0 (1:0)
Branky: 2. Kisel, 50. Hora, 64. Čelůstka, 78. M. Černý. Rozhodčí: Damková - Jiřík, Moláček. ŽK: Dembélé, Hora - Laštovka, Žižka. ČK: 60. Laštovka. Diváci: 4056.

Sestavy:
Slavia: Zlámal - Janda, Čelůstka, Trapp, Hubáček - M. Černý (78. Koreš), Dembélé (46. Jarolím), Kisel, Belaid, Hora - Vyhnal (62. Hloušek). Trenér: Petrouš.
Budějovice: Kučera - Laštovka, Lencevič, Lengyel, Žižka - Mezlík, Černák, Rakovan (83. Šíma), Otepka, Pecka (74. Stráský) - Ondrášek (55. Hudson). Trenér: Šilhavý.