Africký funkcionář Adamu a prezident Oceánské fotbalové konfederace Temarii byli natočeni maskovanými novináři britského deníku Sunday Times, jak jsou ochotni prodat své hlasy za peníze. Ty měly putovat na výstavbu stadionů s umělým povrchem v Nigérii a sportovní akademii v novozélandském Aucklandu.

Adamu dostal trest za souhlas s braním úplatků. Temarii byl potrestán za porušení regulí FIFA v oblasti loajality a diskrétnosti, v souvislosti s obviněním z korupce byl očištěn. Nad tímto rozporem se pozastavila jeho právní zástupkyně Geraldine Lesieurová. "Máme problém, abychom tomuto verdiktu porozuměli," řekla agentuře AP.

Oba potrestaní funkcionáři se mohou odvolat, ale je jisté že 2. prosince bude o pořadatelích MS 2018 a 2022 rozhodovat jen zbylých 22 členů výkonného výboru. O šampionát za osm let se uchází Anglie, Rusko a společné kandidatury Španělska s Portugalskem a Belgie s Nizozemskem. Na rok 2022 jsou přihlášeny USA, Japonsko, Korea, Katar a Austrálie.

Vedle Adamua s Temariim byli potrestáni čtyři bývalí členové výkonného výboru FIFA celkem na dvanáct let. Prý řekli novinářům, jakým způsobem nabízet úplatky funkcionářům FIFA a kolik mají být ochotni zaplatit.

Zatímco činovníci byli potrestáni, další obvinění deníku Sunday Times o dohodě mezi Katarem a Španělskem s Portugalskem související s touto volbou se neprokázalo. "Nenašli jsme uspokojivé důkazy pro to, že došlo k dohodě," uvedl na tiskové konferenci generální sekretář FIFA Jerome Valcke.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist