Hokejisté Sparty prohráli ve 39. kole extraligy s Karlovými Vary 2:3 po samostatných nájezdech a připsali si čtvrtou porážku za sebou. Pražané si tak stále více komplikují boj o postup do play off, aktuálně ztrácí na desátý Litvínov 14 bodů.

Zápas Sparty s Karlovými Vary i rozhodovaly nájezdy potřetí v sezoně, v předešlých dvou případech ale vyhráli Pražané. Karlovy Vary, v normální hrací době remízový král extraligy, absolvovaly třetí nájezdy za sebou, poprvé v nich ale uspěly.

Západ začal vyrovnaně, šance se rodily na obou stranách, ale tu první proměnili domácí až v 15. minutě. Broš ustál ataky karlovarských obránců a po sólu z modré čáry z bezprostřední blízkosti prostřelil Mensatora.

Karlovy Vary se sice ve druhé části herně zvedly, ale druhá třetina byla dlouhou dobu jen festivalem promarněných šancí a spálených šancí, a tak si diváci museli na další branku počkat až 38. minuty, kdy Sparta dovolila Varům, aby si v jejím pásmu vytvořili tlak a neschopnost sparťanů alespoň vyhodit puk, potrestal ve 38. minutě Skladaný.

Třetí část začala i díky přesilové hře aktivněji Sparta, hrálo se převážně před Mensatorem. Jasný gól zahodil v 50. minutě Luňák, který osamocený před karlovarskou brankou pálil vysoko nad. O chvíli později už slavily Vary. Skuhravý přihrál zpoza branky Kumstátovi na hranici brankoviště a Vary otočily zápas. Alespoň prodloužení pro Spartu zařídil v 58. minutě Kratěna, který využil přesilovku a zblízka prostřelil Mensatora. Pět minut nastavení pak o vítězi nerozhodlo. V nájezdech byl úspěšný pouze karlovarský Skuhravý, Mensator nepustil ani jeden ze tří nájezdů a vychytal tak svému týmu výhru 3:2.

Třinec vyučil Vítkovice

Bitva dvou nejlepších týmů hokejové extraligy skončila v Třinci jasným vítězstvím Ocelářů nad Vítkovicemi 6:1. Domácí před vyprodaným hledištěm rozhodli raketovým úvodem a třemi góly v úvodní desetiminutovce. Hosty popravila první třinecká formace, která měla prsty ve čtyřech gólech. Dvě branky a asistenci si připsal David Květoň.

I přes prohru jdou Vítkovice do závěrečné čtvrtiny základní části soutěže jako vedoucí celek, Třinec na ně ztrácí ale jen jeden bod.

Tradiční derby už dlouho nemělo tak jednoznačný vývoj. Málka donutil k první kapitulaci Květoň už po 132 sekundách. Ještě v úvodní pětiminutovce navýšil náskok Růžička. V dlouhé přesilovce pět na tři, při které navíc vítkovický Húževka přišel o hůl, se mezi kruhy opřel do příhry Květoně a Málek byl absolutně bez šancí. Málka nechala hostující obrana ve štychu ještě v desáté minutě: Polák zblízka pohodlně zvýšil a vítkovický gólman zmizel na střídačce.

Opařený lídr se však nepoddal. Po parádní akci Pohla v přesilovce rychle snížil Ujčík a hostům se naskytla i další šance na korekci stavu, ale propásli čtyřminutovou hru pět na čtyři. Krátce poté zase měli štěstí, že střela Polanského z brejku zazvonil jen na tyčku.

Pozorná obrana Třince toho ale soupeři moc nedovolila. Vítkovice sice hrály opticky rovnocennou partii, možností však měly pomálu. Poslední třetinu už Třinec mohl odehrát na údržbu skóre. Na konci druhé části totiž královehradecký host Koudelka puk z brankoviště zametl počtvrté do klece a zpečetil výhru červenobílých.

Hosté dopili kalich hořkosti do dna: Květoň ve 44. minutě po obléhání Šindeláře bekhendem skóroval popáté, v 56. minutě pak uzavřel účet zápasu Hrňa.

V Boleslavi padlo čtrnáct branek

Bláznivé utkání bylo k vidění v Mladé Boleslavi, kde triumfovaly Pardubice poměrem 8:6. Domácí přitom už v šesté minutě vedli 3:0, ale ještě v první třetině o svůj náskok přišli. Úřadující mistr vyhrál na ledě Středočechů i díky čtyřem gólům vstřeleným v přesilových hrách. Sedm ze svých osmi branek dosáhli Pardubičtí do 35. minuty.

Hokejisté Litvínova porazili i potřetí v sezoně Kladno, když vyhráli doma 3:1. Severočeši však o zisku tří bodů rozhodli až v závěrečných devíti minutách, kdy třemi góly otočili výboj zápasu, ve kterém od 31. minuty ztráceli.

Hráči Českých Budějovic zdolali doma Liberec 4:0 a připsali si tak první úspěch proti Tygrům v sezoně. Třetím čistým kontem v sezoně se na tom podílel brankář Jakub Kovář, dvě branky vstřelil Milan Gulaš. Trenér František Výborný tak vítězně oslavil svůj rekordní 562. zápas v základní části, který odkoučoval.

Hokejisté Zlína podlehli po prodloužení Plzni 2:3. Západočeši tak dokázali porazit Berany i potřetí v sezoně. Utkání rozhodl gól Jaroslava Modrého, který se prosadil v zápase dvakrát. Podruhé v přesilové hře v 64. minutě.

Černou sérii se nepodařilo ukončit hokejistům brněnské Komety. Jihomoravané podlehli Slavii v Praze 1:4 a na svou první výhru od 7. prosince, kdy naposledy porazili Litvínov, stále čekají.

39. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Energie Karlovy Vary 2:3 po sam. náj. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Broš (Ton, Luňák), 58. Kratěna (Ton, Broš) - 38. Skladaný (Dobroň, Pech), 50. Kumstát (Skuhravý), rozhodující nájezd Skuhravý. Rozhodčí: R. Polák, Šír - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:4, navíc Pöpperle (Sparta) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 4411.

Sestavy:
Sparta: Pöpperle - Vykoukal, O´Brien, Jan Hanzlík, Gulaši, Philipp, Macholda, od 31. min. navíc Husák - Kratěna, Výborný, Bartánus - Luňák, Broš, Ton - Kafka, Smoleňák, Karpov - Kůrka, Koreis, Hromas. Trenéři: M. Hořava st. a Rulík.
Karlovy Vary: Mensator - Nosek, Gřegořek, Dobroň, Kokko, Sloboda, M. Rohan, Prošek, J. Látal - Kumstát, Skuhravý, Dej - Skladaný, Pech, Zaťovič - L. Klíma, Melenovský, Sailer - T. Rohan, Vachovec, T. Klíma. Trenéři: Stavjaňa, Baďouček a Kněžický.

HC Oceláři Třinec - HC Vítkovice Steel 6:1 (3:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 3. D. Květoň (M. Růžička, Polanský), 5. M. Růžička (D. Květoň, Seman), 10. V. Polák (Polanský), 39. Koudelka (Krajíček, McGregor), 44. D. Květoň (M. Růžička, Zíb), 56. Hrňa (Adamský, Hrabal) - 12. Ujčík (Pohl, Burger). Rozhodčí: Hrubý, Minář - Kostka, Jílek. Vyloučení: 9:7. Využití: 1:1. Diváci: 5200 (vyprodáno).

Sestavy:
Třinec: Vojtek - Krajíček, Seman, Hrabal, Zíb, Lojek, Hudec - D. Květoň, Polanský, M. Růžička - Hrňa, Peterek, Adamský - Polák, Bonk, Varaďa - McGregor, Ostřížek, Koudelka. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.
Vítkovice: Málek (10. Šindelář) - Punčochář, Rehák, Ovčačík, Trnka, Voráček, Barinka, Bartoň - Huna, Burger, Szturc (44. Svačina) - Tomas, Húževka, J. Sýkora - Pohl, Ujčík, Klimek - Šedivý, Strapáč, Káňa. Trenéři: Trličík a Moták.

PSG Zlín - HC Plzeň 1929 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 29. Leška (Köhler, Hamrlík), 51. Důras (Balán) - 23. M. Heřman (Lammers), 49. Modrý (Vlasák, Jan Kovář), 64. Modrý (Straka, Duda). Rozhodčí: Hradil, R. Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 10:10, navíc Galvas (Zlín) 10 min a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 5116.

Sestavy:
Zlín: Duba - Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Grof, Lučka - Balaštík, Leška, Köhler - Důras, Balán, Rachůnek - Kubiš, T. Sýkora, Sivák - J. Ondráček, Roman Vlach, F. Čech. Trenéři: Venera a Rostislav Vlach.
Plzeň: Horčička - Benák, Jiří Hanzlík, Dresler, Modrý, Slaney, Frolo, St. Pierre - Vostřák, Jan Kovář, Vlasák - Stránský, M. Straka, Duda - Lammers, Johnson, M. Heřman - Plášek, Haman, Dvořák. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Pejchar.

HC Mountfield České Budějovice - Bílí Tygři Liberec 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávka: 20. Gulaš (Langhammer), 29. Martynek (Kašpařík, Vydarený), 39. J. Novák, 52. Gulaš (Kotaška). Rozhodčí: Souček, Turčan - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. Diváci: 4823.

Sestavy:
České Budějovice: Jakub Kovář - Snopek, Kotaška, Kolarz, Ptáček, J. Novák, Vydarený - Šimánek, Červený, Podlešák - Gulaš, Langhammer, L. Květoň - Martynek, Kašpařík, Pletka - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka.
Liberec: Pinc - Hunkes, Čakajík, Trončinský, Výtisk, Moravec, Pavlů, Štich - Kudrna, Nedvěd, Dušek - M. Hořava, Vak, Klimenta - Bartovič, Podkonický, Víšek - Špaček, Vantuch, Ondřej. Trenéři: Kalous a Pešán.

HC Slavia Praha - HC Kometa Brno 4:1 (1:0, 0:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 8. Žejdl (Doležal), 43. Sklenář, 53. Tomica (Třetina), 56. Sklenář (Micka) - 60. R. Hruška (Kvapil, Bičánek). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Kis, Prchal. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 8236.

Sestavy:
Slavia: M. Kopřiva - Kadlec, Žižka, Kuboš, Vašíček, Roth, Kolařík - Pospíšil, Benda, Vondrka - T. Svoboda, Třetina, Tomica - Žejdl, P. Jelínek, Doležal - Micka, Sklenář, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Čelanský.
Brno: Hovi - Kempný, Bičánek, Mojžíš, Malec, Houdek, Stehlík - Jakub Svoboda, R. Hruška, Kvapil - Erat, Dopita, Dlouhý - Huml, R. Procházka, Hubáček - Švaňhal, Křivohlávek, Protivný. Trenéři: Lubina a Číhal.

HC Benzina Litvínov - HC Vagnerplast Kladno 3:1 (0:0, 0:1, 3:0)

Branka a nahrávka: 52. Jenáček (Černý, Stříteský), 55. Vopat (Kubinčák), 60. V. Hübl (Lukeš, Černošek) - 31. Valský (Kotrla). Rozhodčí: Mikula, Trombík - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 4272.

Sestavy:
Litvínov: Franěk (23. J. Hübl) - Černošek, Kubát, Jareš, Stříteský, Švarný, Skuhrovec, Gula - Lukeš, V. Hübl, Jánský - Černý, Kracík, Jenáček - Kubinčák, Vopat, Bojer - Majdan, Gerhát, Rindoš. Trenéři: Reichel a Kučera.
Kladno: Falter - D. Růžička, Drtina, Mrázek, Šmach, L. Procházka, Piskáček - Bicek, Patera, Kuchler - S. Treille, Kalla, Bílek - Melka, Bělohlav, Eberle - Valský, Stieler, Kotrla. Trenéři: Tatíček a Kopecký.

BK Mladá Boleslav - HC Eaton Pardubice 6:8 (4:4, 1:3, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. Divíšek (Nouza), 5. Matějovský (Divíšek, Mikuš), 6. Hay (Lehikoinen), 20. Bahenský (Plodek, Štefanka), 32. Bahenský (Štefanka), 45. Lehikoinen (Bahenský) - 12. Nakládal (Bartek, Kaberle), 13. Bartek (Somík, Nakládal), 13. Koukal, 16. Starý (Špirko, Kočí), 28. Somík (Bartek, Koukal), 28. Kolář I (Píša, Špirko), 35. Kolář I., 60. Pineault (Píša). Rozhodčí: Šindler, Lacina - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:4. V oslabení: 0:1. Diváci: 3230.

Sestavy:
Mladá Boleslav: Valent (21. Schwarz) - Žabka, Mikuš, Lehikoinen, Hay, Macháček, Marušák - Nouza, Divíšek, Matějovský - Plodek, Štefanka, Bahenský - Tvrdík, Vrbata, Boháč. Trenéři: Holaň a Hiadlovský.
Pardubice: A. Svoboda (6. M. Růžička) - Kaberle, Nakládal, Píša, Kočí, Mezei, Jillson - Bartek, Koukal, Somík - Kolář I, Špirko, Starý - Pineault, Buchtele, Radil. Trenéři: Jandač a Hynek.