Dobrý den,
podle Vašeho popisu případu lze uvést, že zaměstnavatel porušuje ustanovení zákoníku práce.
Trvání pracovního poměru mezi týmiž účastníky je možné sjednat celkem na dobu nejvýše 2 let ode dne vzniku pracovního poměru, přičemž to platí pro každý další pracovní poměr na dobu určitou v uvedené době. Pouze v případě, kdy by od skončení předchozího pracovního poměru uplynula doba nejméně 6 měsíců, se k předchozímu pracovnímu poměru na dobu určitou nepřihlíží. Tuto skutečnost však z obsahu Vašeho dotazu nelze s určitostí zjistit.
Další výjimkou z výše uvedeného ustanovení jsou případy, kdy se jedná o vážné provozní důvody na straně zaměstnavatele nebo o důvody spočívající ve zvláštní povaze práce. Tyto důvody však v takovém případě musí být blíže vymezeny v dohodě s o odborovou organizací. Nepůsobí–li u zaměstnavatele odborová organizace, je možné tuto dohodu nahradit vnitřním předpisem zaměstnavatele. Ani toto nelze přesně z obsahu Vašeho dotazu určit; z obecného popisu lze spíše dovodit, že se o takové zvláštní provozní důvody na straně zaměstnavatele nejedná. Doporučuji, abyste ještě před uplynutím sjednané doby písemně oznámila zaměstnavateli, že trváte na tom, aby Vás dále zaměstnával. V takovém případě ze zákona platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou. Návrh na určení, zda byly splněny podmínky pracovního poměru na dobu určitou, musí potom zaměstnavatel uplatnit u soudu nejpozději do 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist