Bohemians 1905 výhrou 2:1 nad Olomoucí potvrdili jarní formu. Pokud tuto příčku uhájí do konce sezony, vyrovnají své nejlepší umístění v samostatné ligové historii z ročníku 2001/02.

V úvodu to přitom na čtvrtý domácí triumf Bohemians po sobě nevypadalo. Hanáci, kteří se do Edenu vrátili po třech dnech od nedohraného úvodního semifinále Ondrášovka Cupu proti Slavii, působili fotbalovějším dojmem. Jako by chtěli vyvrátit, že staví ligu až na druhé místo za domácí pohár.

Hostům nejprve dvakrát zkazila radost branková konstrukce. Ve 20. minutě trefil Doležal tyč a o osm minut později hlavičkoval po Janotkově centru Petr pro změnu do břevna. Vzápětí už Hanáci slavili, Sňozíka překonal Přikryl.

Z vedení se ovšem Olomouc těšila jen sedm minut. Přetažený centr ze strany vrátil hlavou před branku Ibragimov a Škoda ho doklepl do sítě. Do té doby přitom domácí příliš nebezpeční nebyli.

Bohemians se postupně z náporu vymanili a v polovině druhého dějství dokonali obrat. Domácí kouč Pavel Hoftych si mohl gratulovat k vydařenému střídaní. Hartig byl na hřišti dvě minuty, když přiťukl Škodovi a ten si připsal devátý gól v sezoně. Olomouc už pátou prohru z posledních šesti ligových zápasů odvrátit nedokázala.

České Budějovice remizovaly ve fotbalové lize se Slavií 1:1

Fotbalistům Slavie jako by na jistotě neubral čtvrteční incident při Ondrášovka Cupu, kdy fanoušci pražského celku vtrhli na hrací plochu, a ani fakt, že nedostali pro příští ročník licenci, což věstí velmi nejistou budoucnost. V Českých Budějovicích měli Slávisté řadu šancí na to, aby utkání vyhráli, ale trápili se v koncovce.

Zato České Budějovice hned z první nebezpečné akce skórovaly. V 7. minutě se po rohu prosadil ve vzduchu Stráský, jenž hlavou překonal Zlámala. Ovšem jinak se v prvním poločase častěji dostávala k zakončení Slavie. V 11. minutě mohl vyrovnat Vlček, ale jeho jasnou gólovou příležitost zlikvidoval skvělým zákrokem Kučera.

Ve 21. minutě utekl Vlček po pravé straně Horejšovi, který jej zastavil ve skluzu faulem. Kapitán českobudějovického celku viděl za tenhle zákrok žlutou kartu a Slavia zahrávala standardní situaci. Koreš z ní nacentroval přesně na hlavu Pospěcha, který pohodlně vyrovnal.

Tím však manévry hostujícího celku neskončily. Černého nebezpečnou střelu zlikvidoval Kučera. Další nadějné akce si však Slavia sama pokazila špatným finálním řešením.

Fotbalisté Ústí prohráli s Příbramí a přiblížili se sestupu

Klíčové pro vývoj zápasu se ukázaly výkony brankářů. Zatímco příbramský Hruška dokázal těžkým reflexivním zákrokem zlikvidovat i hlavičku Krbečka, ústecký Vorel už takovou oporou nebyl. Vše začalo pět minut před poločasem.

Příbram už předtím hrozila z brejků a při jednom takovém se Klesa dostal už skoro do zámezí, ale rozhodčí ho nechali odcentrovat a Wágner z malého vápna v pohodě hlavičkoval do sítě.

To pro domácí nebyla poslední rána. Ve 44. minutě si postavil příbramský Koukal míč k trestnému kopu z dobrých 35 metrů, ale i skoro od postranní čáry zamířil do horního růžku neomylně a Vorel stojící u protější tyče neměl nárok.

Příbram zbytek zápasu mohla dohrát klidným tempem, protože Ústí bylo v naprosté křeči a ještě jednou inkasovalo. Přečíslení ve třetí minutě nastavení zakončil ránou pod břevno ze dvou metrů Papšys.

Hradec po čtyřech zápasech ztratil a remizoval s Teplicemi

Hradec se do Teplic pustil zhurta, jako by chtěl „žlutomodrým“ oplatit vyřazení z domácí pohárové soutěže z let 2008 a 2009. Teplický brankář Grigar se ještě před poločasem vytáhl proti ráně Pilaře, jemuž připravil pozici efektní patičkou Černý.

Tahoun hradecké ofenzivy Pilař krátce po přestávce zahrozil dalšími dvěma nebezpečnými pokusy, ale znovu mu nebylo přáno, aby ukončil svůj gólový půst, který se s ním táhne od 20. srpna loňského roku.

Teplice byly v ofenzivě téměř bezzubé, a i proto dnes neukončily čekání na výhru, kterou naposledy slavily 3. dubna. Nebýt průniku Mahmutoviče v 87. minutě, byl domácí brankář Lindr téměř bez práce.

Jablonec zachránil remízu s Baníkem a má jisté třetí místo

Už druhá minuta předznamenala trápení Jablonce, když jeho roztaženou obranou nerušeně prošel Šenkeřík a křížnou střelou zajistil Baníku rychlé vedení. Na dálku se mohl radovat i ostravský kapitán Varadi, který dostal na dnešní zápas volno po narození dcery.

Laxně hrající Jablonec bleskový úder soupeře zjevně nevyvedl z míry. V deváté minutě se ale Ostravě povedl rychlý kontr po pravé straně a po přihrávce Krauta podruhé gólově zaúřadoval Fantiš, který byl na hřišti teprve dvě minuty po střídání zraněného Řezníka.

Deset minut před poločasem ale Baník za následnou pasivitu potrestal Piták, když se prosadil zblízka po velkém závaru. A ve 42. minutě se Jablonec dotáhl úplně: Pitákovu hlavičku ještě Buček skvěle vyrazil, ale číhající Lafata před prázdnou bránou lehce zaznamenal svůj šestnáctý letošní gól.

Domácí vůbec neměli svůj den, jako by je svázala šance pojistit si třetí místo a účast v evropských pohárech. Baník vycítil, jak je soupeř zranitelný a v 58. minutě se mu povedl další rychlý kontr. Záložník Hušbauer zblízka po Lukešově centru snadno zaznamenal třetí gól.

Když už Baník pomalu myslel na to, že po pěti letech v Jablonci vyhraje a vzdálí se sestupovému pásmu na osm bodů, zmrazil jej domácí kanonýr Lafata. Opět se prosadil z bezprostřední blízkosti a na jaře si zapsal už dvanáctou trefu.

27. kolo Gambrinus ligy:

Bohemians 1905 - Sigma Olomouc 2:1 (1:1)

Branky: 36. vlastní Kučera, 69. Škoda - 29. Přikryl. Rozhodčí: Adámek - Čecháček, Szarowski. ŽK: Hartig - Vepřek. Diváci: 2614.

Sestavy:

Bohemians 1905: Sňozík - Jindřišek, Cseh, Nikl, Bartek - Moravec, Kraus (38. Nešpor), Sedláček, Štohanzl (87. Lukáš) - Škoda, Ibragimov (67. Hartig). Trenér: Hoftych.

Olomouc: Blaha - Janotka, Kučera, Koutný, Vepřek - Přikryl (67. Bajer), Rossi, Hořava - Petr (67. Šultes), Doležal, Navrátil (79. Tomeček). Trenér: Psotka.

SK Dynamo České Budějovice - SK Slavia Praha 1:1 (1:1)

Branky: 7. Stráský - 22. Pospěch. Rozhodčí: Zelinka - Tacina, Kocián. ŽK: Horejš - Milutinovič. Diváci: 3061.

Sestavy:

Č. Budějovice: Kučera - Laštovka, Horejš (46. Simič), Lengyel, Vulin - Hudson, Čirkin, Otepka, Nitrianský (84. Pecka) - Stráský, Ondrášek (68. Mezlík). Trenér: Šilhavý.

Slavia: Zlámal - Kaufman, Čelůstka, Hubáček, Trubila - Černý, Milutinovič (59. Janda, 74. Hora), Jarolím, Koreš - Vlček, Pospěch. Trenér: Petrouš.

FK Ústí nad Labem - 1. FK Příbram 0:3 (0:2)

Branky: 40. Wágner, 44. Koukal, 90.+3 Papšys. Rozhodčí: Paták - Jiřík, Štěrba. ŽK: Vrtělka - Plašil, Tarczal, Papšys. Diváci: 458.

Sestavy:

Ústí n. L.: Vorel - Stožický, Džuban, Valenta (63. Veverka), Dvořák - Doležal (46. Volek), Zachariáš (17. Lamešič), Vrtělka, Jindráček - Martykán - Krbeček. Trenér: Habanec.

Příbram: Hruška - Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Divíšek - Klesa, P. Pilík (81. T. Pilík), Tarczal, Pleško - Koukal (71. Papšys), Wágner (86. Huňa). Trenér: Kopač.

FC Hradec Králové - FK Teplice 0:0

Rozhodčí: Adam - Teuber, T. Kovařík. ŽK: Dvořák - Smejkal. Diváci: 4218.

Sestavy:

Hradec: Lindr - Hochmeister, Chleboun, Kasálek - Fischer, Klapka, Janoušek (67. Dvořák), Zelený - Štěpán (75. Rezek), Černý (75. Pokorný), Pilař. Trenér: Kotal.

Teplice: Grigar - Matula, Smejkal, Hošek, Rosa - Verbíř, Ljevakovič, Čajič (81. Lácha), Vachoušek (72. Jungr), Mareš - Mahmutovič (87. Došek). Trenér: Plíšek.

FK Baumit Jablonec - FC Baník Ostrava 3:3 (2:2)

Branky: 42. a 84. Lafata, 35. Piták - 2. Šenkeřík, 9. Fantiš, 58. Hušbauer. Rozhodčí: Mikel - Gallo, Nádvorník. ŽK: Hušbauer, Šenkeřík, Zeher, Greguš, Buček (všichni Ostrava). Diváci: 2850.

Sestavy:

Jablonec: Valeš - Eliáš, Pavlík, Beneš, Jablonský - Vošahlík (71. Třešňák), Loučka, Piták (88. Drsek), Jarolím (81. Vaněk), Kovařík - Lafata. Trenér: Komňacký.

Ostrava: Buček - Řezník (6. Fantiš, 46. Zeher), Frydrych, Neves, Šmejkal - Marek, Lukeš, Greguš, Hušbauer - Šenkeřík (83. Gligorov), Kraut. Trenér: Marko.