Vážený tazateli,

zkušební doba je upravena v ustanovení § 35 odst. 1 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), podle něhož je-li sjednána zkušební doba, tak nesmí být delší než 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru. Sjednaná zkušební doba nemůže být dodatečně prodlužována, není-li dále stanoveno jinak. Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, popřípadě v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance. Podle § 35 odst. 3 zákoníku práce je pro ustanovení o zkušební době stanovena obligatorně písemná forma.

Pokud by zkušební doba nebyla sjednána, záleželo by v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele na výpovědním důvodu.

- v ustanovení § 52 písm. f) zákoníku práce - výpověď ze strany zaměstnavatele pro zaměstnance, který nesplňuje předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil).

- v ustanovení § 52 písm. g) zákoníku práce - výpověď ze strany zaměstnavatele pro zaměstnance, u kterého jsou dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi) nebo - z důvodu uvedeného v ustanovení § 55 zákoníku práce, podle něhož zaměstnavatel může výjimečně pracovní poměr okamžitě zrušit jen tehdy:

a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1 rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně 6 měsíců,

b) porušil-li zaměstnanec povinnost vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci zvlášť hrubým způsobem.

V těchto případech by byl se zaměstnancem rozvázán pracovní poměr bez nároku na odstupné.

Pokud by však žádný z těchto důvodů výpovědi ze strany zaměstnavatele naplněn nebyl, jednalo by se o neplatné rozvázání pracovního poměru zaměstnavatelem, pracovní poměr zaměstnance by nadále trval a zaměstnavatel by byl povinen poskytnout zaměstnanci náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist