Když nebereme v úvahu životní náklady v těchto dvou sousedících a srovnatelných zemích, manažeři v České republice si vydělávají více, než lidé pracující na Slovensku. Otázkou je: Dokdy?
Průměrný hrubý měsíční plat v celém českém hospodářství je podle online platového průzkumu Platy.cz 24 775 korun českých. Na Slovensku lidé vydělávají v průměru o 12 procent méně. Průměrný hrubý měsíční plat je v současnosti po přepočtu 22 082 korun českých.
ROZDÍLY SE POMALU ZMENŠUJÍ
Rozdíly mezi platy v České republice a na Slovensku se ale v posledních letech zmenšují. Před třemi lety, v roce 2008, byly v ekonomice České republiky platy oproti průměrným platům u východních sousedů vyšší téměř o pětinu. Loni se rozdíl zmenšil o pět procent a letos o další dvě procenta.
MANAŽERSKÉ PLATY SI POLEPŠILY NEJVÍCE
Za poslední tři roky se rozdíly mezi českými a slovenskými platy zmenšily, což je způsobeno výraznějším růstem platů na Slovensku.
Platový průzkum Platy.cz sleduje a srovnává platy ve třech různých zemích a sbírá přitom údaje o platech na více než 500 pozicích. Pro každou pozici tak průzkum dokáže vygenerovat srovnání zvažovaného platu kandidáta na pozici, zaměstnance či uchazeče o práci a srovnat ho s konkurencí na trhu. Manažeři tak zjišťují, zda jsou zaměstnanci odměňováni správně. A jak jsou odměňováni samotní manažeři?
Podle úrovně pozice stouply mezi rokem 2008 a rokem 2011 platy na pozicích středních a nižších manažerů v České republice o 9 procent. Ze všech sledovaných úrovní pozic (pomocní zaměstnanci, kvalifikovaní dělníci a zaměstnanci ve službách, administrativní zaměstnanci, kvalifikovaní zaměstnanci netechnického zaměření, kvalifikovaní techničtí zaměstnanci, nižší a střední manažeři a top manažeři) jde o skupinu zaměstnanců, kterým platy v České republice stouply nejvýrazněji.
ROZDÍLY SE ZMENŠUJÍ
Na Slovensku stouply pracovníkům na úrovni středního a nižšího managementu platy za poslední tři roky o 12 procent.
Přesto, že manažeři na Slovensku před třemi lety vydělávali méně, než jejich čeští kolegové, jejich platy v posledních letech stouply výrazněji a tím se rozdíly mezi výdělky zmenšily.
IT MANAŽER SI VŠUDE VYDĚLÁ SROVNATELNĚ
Při sledování rozdílů v platech manažerů jsou mezi zeměmi největší rozdíly ve výdělcích výrobních ředitelů. Výrobní ředitel v České republice vydělává téměř o třetinu více, než výrobní ředitel na Slovensku. Například generální ředitel přitom vydělává v České republice v průměru o necelou pětinu více než na sousedním Slovensku. Rozdíly však závisí na velikosti společnosti, kterou řídí. Co se však týká IT manažerů, ti vydělávají v obou zemích srovnatelně. Jejich platy se dlouhodobě liší jen minimálně.
KDO BERE NA SLOVENSKU VÍC NEŽ V ČESKU?
Pozice, kde jsou platy vyšší na Slovensku než v České republice, jsou zatím velmi výjimečné. Podle aktuálních informací více vydělává na Slovensku jen barman (o 6 procent) a zedník (o jedno procento).
PLATY.CZ
Věnujete se odměňování profesionálně? Úspěšné firmy využívají platové analýzy PayLab průzkumu platů Platy.cz. Jednoduchým online nástrojem můžete analyzovat platy a benefity na různých pozicích z pohledu regionu, pohlaví, dosaženého vzdělání, praxe na pozici, velikosti společnosti, vlastnictví a odvětví společnosti.
Lucia Burianová
Profesia. sk
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist