Český motocyklový jezdec Jakub Kornfeil na aprilii obsadil v Brně sedmé místo ve třídě do 125 ccm a vyrovnal své letošní maximum.

První vítězství v seriálu mistrovství světa si po dramatickém závěru vybojoval Němec Sandro Cortese, který o 397 tisícin sekundy porazil Francouze Johanna Zarca.

Kornfeil sice vyjel až z 19. místa, ale start mu vyšel dokonale. Po prvním kole se vytáhl na 12. pozici a po dvou třetinách závodu už byl devátý. Šest kol před cílem upadl na sedmém místě Španěl Efren Vázquez a Kornfeil se posunul na osmou příčku.

Po trati ale kroužil v závěrečné části závodu sám, neboť na před ním jedoucího Portugalce Miguela Oliveiru ztrácel devět sekund a měl i bezpečný náskok před dalšími soupeři. Ovšem Oliveira v posledním kole upadl a Kornfeil po loňském senzačním pátém místě skončil tentokrát v Brně sedmý.

Abrahamovi se závod nepovedl

Abraham v pátém kole skončil mimo trať. Poté ještě znovu nasedl na motocykl a pokračoval v závodě, avšak po dalších čtyřech okruzích kvůli technické závadě odstoupil. Závod MotoGP zcela suverénně vyhrál vedoucí jezdec seriálu Australan Casey Stoner na hondě, jenž v Brně zvítězil po čtyřleté přestávce.

Abraham odstartoval z posledního místa, brzy ale předstihl Francouze Randyho de Punieta. Snaha českého jezdce napravit nepřesvědčivý výsledek z kvalifikace ale opět skončila nezdarem. Ze sedmi startů na domácí trati dojel Abraham do cíle pouze jednou.

Stoner hned v úvodní třetině závodu ujel soupeřům, jeho trhák nikdo nezachytil a postupně zvyšoval náskok. I když měl v závěru problémy s přilnavostí pneumatik, dojel si suverénně pro šesté letošní vítězství.

Moto2 pro Itala Iannoneho

Závod třídy Moto2 bez české účasti vyhrál Ital Andrea Iannone na suteru, jenž v tvrdém souboji o prvenství v závěru porazil Španěla Marka Márqueze. Dvaadvacetiletý Iannone dosáhl devátého vítězství v mistrovství světa. Vedoucí muž seriálu Němec Stefan Bradl skončil třetí a před druhým jezdcem průběžné klasifikace Márquezem má náskok 43 bodů.

GP České republiky, 11. závod MS silničních motocyklů:

Do 125 ccm (19 okruhů - 102,657 km): 1. Cortese (Něm./Aprilia) 40:59,229, 2. Zarco (Fr./Derbi) -0,397, 3. Moncayo -10,773, 4. Faubel -10,794, 5. Gadea -11,144, 6. Viňales (všichni Šp./Aprilia) -11,473, 7. Kornfeil -24,720, ...17. Popov -1:06,807, 25. Chmelík (všichni ČR/Aprilia) -1:45,564.

Průběžné pořadí MS: 1. Terol (Šp./Aprilia) 166, 2. Zarco 154, 3. Viňales 132, 4. Cortese 131, 5. Folger (Něm./Aprilia) 110, 6. Faubel 103, ...12. Kornfeil 43.

Moto2 (20 okruhů - 108,060 km): 1. Iannone (It./Suter) 41:13,255, 2. Márquez (Šp./Suter) -0,161, 3. Bradl (Nem./Kalex) -0,407, 4. De Angelis (San Mar./Motobi) -0,870, 5. Lüthi (Švýc./Suter) -4,225, 6. Espargaró (Šp./Pons Kalex) -13,636.

Průběžné pořadí MS: 1. Bradl 183, 2. Márquez 140, 3. De Angelis 95, 4. Iannone 91, 5. Corsi (It./FTR) 91, 6. Lüthi 88.

MotoGP (22 okruhů - 118,866 km): 1. Stoner (Austr./Honda) 43:16,796, 2. Dovizioso -6,532, 3. Simoncelli (oba It./Honda) -7,792, 4. Lorenzo (Šp./Yamaha) -8,513, 5. Spies (USA/Yamaha) -10,186, 6. Rossi (It./Ducati) -12,632, ...Abraham (ČR/Ducati) nedokončil.

Průběžné pořadí MS: 1. Stoner 218, 2. Lorenzo 186, 3. Dovizioso 163, 4. Rossi 118, 5. Pedrosa (Šp./Honda) 110, 6. Spies 109, ...12. Abraham 46.