Vážený tazateli,
postup Vašeho zaměstnavatele je v souladu se zákonem. Dle § 210 zákoníku práce, se doba strávená na pracovní cestě nebo na cestě mimo pravidelné pracoviště jinak než plněním pracovních úkolů, která spadá do pracovní doby, považuje za překážku v práci na straně zaměstnavatele, při které se zaměstnanci mzda nebo plat nekrátí.
Jestliže však zaměstnanci v důsledku způsobu odměňování mzda nebo plat ušla, poskytne mu zaměstnavatel náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Jestliže máte pracovní dobu rozvrženou klasicky pondělí až pátek, čas strávený na cestě do místa výkonu práce např. v neděli tj. mimo pracovní dobu, se do pracovní doby tudíž „nepočítá“. To se ovšem netýká Vašeho nároku na cestovní náhrady.
Je nutné si totiž také uvědomit, že s vysíláním na služební cesty musí zaměstnanec souhlasit – buď ad hoc před cestou nebo předem při uzavírání pracovní smlouvy. Tam by bylo možné omezit svůj souhlas jen s pracovními cestami, kdy nebude nutné vycestovat mimo pracovní dobu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist