Senzační vítězství, vůbec první v Lize mistrů, vezou volejvbalisté Českých Budějovic z Itálie. V Cuneu vyhráli 3:0 po setech 30:28, 25:20 a 25:23. Na úkor obrovského favorita se tak dostali rázem do hry o postup ze skupiny, v níž před týdnem podlehli francouzskému týmu Poitiers a kde hraje ještě německý Unterhaching.

Jihočeši zaskočili italského vicemistra, který zřejmě čekal klidnou cestu za vítězstvím. Tým Jana Svobody táhli halavně letní posily, zkušení reprezentanti Petr Zapletal a Jakub Novotný, ale sotatní nezůstali daleko za nimi.

Čeští mistři naznačili hned v úvodu, že po třech letech už chtějí první úspěch v soutěži. Dvakrát vedli, jenomže k prvnímu technickému time outu šlo Cuneo s tříbodovým náskokem 8:5. S pomocí servisu Novotného a důrazu venezuelského smečaře Rojase vyrovnali a za stavu 12:12 donutili italské hvězdy k oddechovému času.

Tým kouče Svobody úspěšně útočil po Zapletalových nahrávkách středem hřiště a za stavu 23:24 sahal po senzačně vyhraném setu. Dva setboly ale nevyužil, šanci dostali Italové, kteří neproměnili dokonce tři, a tak České Budějovice vyhrály první set nad jedním z nejlepších světových týmů.

I po změně stran český mistr udržel nechal trenér Svoboda na hřišti stejnou základní sestavu, na lavičce zůstal reprezentant Mach a do sestavy Cunea se nevešel další blokař národního týmu Veselý. České Budějovice se v koncovce znovu dostaly do vedení 19:18 a získaly druhou sadu.

Třetí set odstartoval Svobodův tým skvěle (4:1) a Italové vyslali do boje brazilského univerzála Vissota, měřícího 212 cm. Drama v koncovce vrcholilo, Novotný nasměroval Jihočechy k dvoubodovému vedení a druhý mečbol za stavu 24:23 proměnil kapitán Sukuba.

"Je to perfektní, vždyť jsme vyhráli první zápas v Lize mistrů! Podařilo se nám soupeře v prvním setu zaskočit. V úvodu hrál italský tým profesorsky, my toho využili. Pak už je těžké i pro takové družstvo, jakým Cuneo je, se z útlumu dostat," řekl univerzál Novotný, který si před lety špičkovou italskou ligu zahrál.

Bre Banca Lannutti Cuneo - Jihostroj České Budějovice 0:3

Nejvíc bodů: Wijsmans 15, Caceres 12, Mastrangelo 9 - Novotný 14, Rojas 13, Sukuba 11, Smrčka 10. Rozhodčí: Ormonde (Šp.), Gerothordos (Řec.). Čas: 82 min. Diváci: 1500. Sety: -28, -20, -23.