Výchozí pozici ve tříčlenném finále měl Martin Stazsko z Třince nejhorší, postoupil totiž s nejmenším počtem žetonů. Nashromáždil jich 42,7 milionu. Vedoucí Němec Pius Heinz jich měl 107,8 milionu a  Američan Ben Lamb 55,4 milionu. Stazskovo konečné druhé místo v November Nine, které je neoficiálním mistrovstvím světa v téhle karetní hře, s výhrou 98 milionů korun, je zdaleka nejlepším českým pokerovým výsledkem.

Úvod finále vyšel Staszkovi pohádkově. Hned v prvním rozdání se mu podařilo odpovědět na Lambovu výzvu, který vsadil vše. Staszko dorovnal, byť to pro něj mohlo znamenat prohru v turnaji, a vyplatilo se mu. Rázem zdvojnásobil počet svých žetonů na 85,6 milionu žetonů a ocitl se na druhém místě. Lambovi risk nevyšel a spadl na 12,7 milionu žetonů.

O dvě hry později ztuhl jeho početným fanouškům v sále úsměv na rtech. Lamb hned ve třetím rozdání nepřežil další souboj se Staszkem a s turnajem se rozloučil. O náramek neoficiálního mistra světa v pokeru bojoval Heinz se Staszkem.

"Jsem šokovaný. Z emočního vrcholu jsem spadl dolů," řekl po vyřazení Lamb, nejúspěšnější hráč letošní Světové série. "Staszkova hra mě ale nepřekvapila. Hrál dosud dobře a zahrál tak i teď," dodal.

Pětatřicetiletý Čech, který ještě před rokem dělal vedoucího směny v nošovické automobilce a poté se začal věnovat profesionálně pokeru, se nechtěl se třetím místem spokojit. "Nikdy nejsem spokojený, když nejsem první. Když skončím v čemkoliv druhý, tak jsem nespokojený. Cíle tak mám maximální. Samozřejmě ale, že to třetí místo už není z pohledu toho, s čím jsem sem jel, až tak velké zklamání," řekl v pondělí Staszko.

Vítězství bylo blízko

Závěrečný Staszkův souboj s Heinzem byl dramatický. Český hráč měl v jednu chvíli nad Němcem převahu více než 100 milionů žetonů a vypadalo to, že Heinz je s vůlí i silami u konce.

Ten ale po pěti hodinách zápolení se Staszkem vsadil vše, vyšlo mu to a rázem vedl o 120 milionů žetonů. Staszko se pak dostal do defenzivy, když klesl na zhruba 39 milionů žetonů proti Heinzovým více než 160 milionům. Po více než třech stovkách rozdání karet vsadil vše, Němec jeho výzvu přijal a to rozhodlo – zlatý náramek pro neoficiálního mistra světa v pokeru je jeho.

V lasvegaském hotelu Rio finále sledovali i Staszkovi rodiče. "Ještě že tomu nerozumím, jinak by mě trefil šlak," konstatoval hráčův otec. Jeho syn ještě před zápasem prohlásil, že výhru zdaní zřejmě v Česku. "Ještě se musím poradit s právníky, zákony jsou složité, ale asi to bude u nás," řekl. V České republice se jeho výhra bude danit 15 procenty, ve Spojených státech by to byla mnohem vyšší částka.

Staszko: respektovaný soupeř

Český hráč si vydobyl respekt soupeřů ze světové špičky. S uznáním o něm před zápasem mluvil Lamb, jenž toho ve svých 26 letech v pokeru už hodně zažil. Přesto si na svého soupeře před užším finále turnaje věřil.

"Staszko je génius. Je i šachový hráč světové třídy. Vypadá ale, že nestrávil tolik času hraním pokeru, takže si myslím, že v mnoha ohledech je o hodně méně zkušený, i když je možná nejchytřejší osobou u stolu. Za dva, za tři roky možná bude jedním z nejlepších hráčů na světě, teď si ale myslím, že mám více zkušeností a že to můžu využít ve svůj prospěch," říkal ještě v pondělí Lamb, který letos ve Světové sérii zažíval mimořádně úspěšný rok.

Za hodně dobrého hráče pak třineckého rodáka považuje i Heinz. V neděli se sice podle něj Staszko držel zpátky, možná za to ale podle německého hráče mohly karty. "Rozhodně ale respektuji to, jak hraje. Je to obtížný soupeř a respektuji ho i jako člověka. Teď jsme rivalové, v budoucnu ale možná budeme přátelé," uvedl Heinz.