K pronajímání pracovních sil (dočasnému přidělování zaměstnanců) musí mít právnická nebo fyzická osoba povolení Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. Jedná se o zprostředkování zaměstnání. Předpokládáme, že obchodní komora toto povolení má, a proto může dočasně přidělovat zaměstnance pro francouzské firmy, které chtějí zaměstnat v ČR českého občana jako svého obchodního zástupce.

Podmínky pro dočasné přidělení si musejí obě smluvní strany (obchodní komora a francouzská firma) sjednat podle § 308 zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů, v písemné dohodě. Jedná se o dohodu podnikatelského charakteru, i když je upravena v zákoníku práce. Výčet náležitostí, které má obsahovat, není taxativní. Je však třeba upozornit na to, že v ní musejí být uvedeny podmínky, za nichž může být dočasné přidělení ukončeno před uplynutím sjednané doby. Podmínky by se neměly odlišovat od výpovědních důvodů, které jsou vymezeny v § 52 zákoníku práce pro obvyklý pracovní poměr nebo pro jeho okamžité zrušení. Nemohou být vymezeny jednostranně, tedy jen ve prospěch uživatele.

Při posuzování nároků dočasně přidělených zaměstnanců je dále třeba vycházet z toho, že zaměstnavatelem je vždy obchodní komora. Francouzská firma je uživatelem. Pracovní smlouvu s dočasně přiděleným zaměstnancem uzavírá obchodní komora. V případě, že dočasné přidělení bude ukončeno předčasně, má zaměstnanec nárok na odstupné jen v případě, že ke skončení pracovního poměru došlo výpovědí nebo dohodou z organizačních důvodů [§ 52 písm. a) až c) zákoníku práce], případně ze zdravotních důvodů. Odstupné by pak poskytovala obchodní komora, nikoliv francouzská firma jako uživatel. Vyplacené odstupné by pak měla hradit obchodní komoře regresním způsobem francouzská firma. Tato možnost by pak měla být vyjádřena i ve výše uvedené dohodě podle § 308 zákoníku práce.

Zákoník práce neumožňuje sjednávání kaucí. Podle § 13 odst. 2 písm. g) zákoníku práce nesmí zaměstnavatel požadovat ani sjednat zajištění závazku v pracovněprávním vztahu, s výjimkou konkurenční doložky a srážek z příjmu. Takové ujednání by bylo neplatné.

Odpověď na dotaz zpracoval

Ladislav Jouza
právník, Praha

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist