Přístup na internet má dnes v práci většina lidí. 15% zaměstnanců navíc dostalo pracovní smartphone, čtvrtina ho vlastní soukromě. Díky tomu mohou být ve spojení prakticky odkudkoliv. To s sebou kromě mnoha výhod nese i řadu problémů. Průzkum Randstad Workmonitor ukázal, že se 30% zaměstnanců cítí zahlceno informacemi, které už nejsou schopni pojmout. Více jak třetina dokonce zažívá pocit selhání, pokud nedokáže okamžitě reagovat na email nebo telefon. 33% dotazovaných přiznalo, že si během dne záměrně vytvářejí chvíle, kdy mohou jakékoliv příchozí zprávy zcela ignorovat.
Pokud jsou zaměstnanci neustále zahlcováni zprávami, projeví se to negativně na jejich výkonu. Přebytečné informace rozptylují jejich pozornost, což v důsledku vede k nižší produktivitě, říká Agnieszka Nordbo, General Manager Randstad ČR.
To v průzkumu potvrzují i sami zaměstnanci. Více jak čtvrtina připustila, že email nebo telefon snadno odvede jejich pozornost od jiné práce. 16% dokonce přiznává, že přístup na internet snižuje jejich výkonnost.
Hranice mezi pracovní dobou a volným časem se stírají
Čtyři z deseti zaměstnanců si v práci vyřizují soukromé věci. Ještě více jich ale řeší pracovní záležitosti ve svém volnu. Kolem dvou třetin dotazovaných uvedlo, že mailům a telefonátům jsou vystaveni i po skončení pracovní doby. Více než polovina dokonce i během dovolené.
54% Čechů si v průzkumu postěžovalo, že od nich zaměstnavatel očekává neustálou dostupnost. To je o 14% více lidí, než činí průměr v ostatních zkoumaných zemí. Je to překvapivé zejména proto, že přístup k chytrým telefonům, které nepřetržitou dostupnost umožňují, u nás zdaleka není tak běžný.
Svou roli v tom pravděpodobně hraje fakt, že ve světě si lidé pořizují smartphone hlavně soukromě. U nás ho naopak poměrně hodně lidí dostává od svého zaměstnavatele. Ten si je pak vědom, že své zaměstnance zastihne kdekoliv a kdykoliv, vysvětluje Erik Švarcbach, Branch Manager pobočky Randstad Praha.
Česká republika patří spolu s Belgií mezi země, kde smartphone soukromě vlastní relativně málo lidí (25%; ve světě je to průměrně 50%). V ČR je ale oproti ostatním zemím větší poměr těch, kteří ho dostali od svého zaměstnavatele. Mezi privátní vlastníky chytrých telefonů se u nás nejvíc řadí mladí lidé do 34 let, zejména muži. Naopak u zaměstnanců nad 55 let se jimi pyšní mnohem častěji ženy (23%) než muži (9%). Majitelek smartphonů je v této věkové skupině dokonce více, než mezi mladými ženami do 34 let věku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist