Vážená tazatelko,
pro zodpovězení Vašeho dotazu, bychom museli znát znění Vaši pracovní smlouvy. Obecně, totiž dle § 81 zákoníku práce platí, že pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn a zaměstnanec je povinen být na začátku směny na svém pracovišti a odcházet z něho až po skončení směny.
Tudíž, není výjimkou, že zaměstnavatelé rozvrhnou pracovní dobu tak, jak jim vzhledem k provozu na pracovišti vyhovuje. Z toho tak vyplývá, že zaměstnavatel může poskytnout přestávku v práci i v délce 1 hodiny (domníváme se, že by to mohla být i přestávka delší). Během této doby nemusíte setrvat na pracovišti.
Jiná by byla situace, kdybyste měla v pracovní smlouvě přesně stanovenou pracovní dobu (např. 8:00 – 16.30). V tomto případě, by přestávka byla v délce pouze 30 minut nejdéle po 6 hodinách, s tím, že byla –li by přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musela by alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut. (§88).
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist