Celkové vítězství v 95. ročníku cyklistického Gira d'Italia vybojoval v závěrečné 21. etapě Ryder Hesjedal. První kanadský vítěz závodu v závěrečné časovce ulicemi Milána překonal dosud prvního Španěla Joaquíma Rodrígueze o 47 vteřin a v konečném hodnocení ho nechal za sebou o 16. V závěrečné etapě triumfoval domácí Marco Pinotti.

Vítěz 19. etapy Roman Kreuziger dnes dojel 83. a závod dokončil celkově na 15. místě. Druhý Čech v pelotonu Jan Bárta je v konečném pořadí pětašedesátý, v časovce si dnes vedl o dvě příčky lépe.

Jednatřicetiletý Kanaďan byl i přes svou ztrátu 31 vteřin favoritem a závěr jízdy Rodrígueze mohl pozorovat v cíli. Už po svém dojezdu přitom mohl chystat oslavy, protože Španěl stačil již na prvních dvou mezičasech poztrácet téměř tři čtvrtě minuty.

Rodríguez jel v růžovém dresu dnes již podesáté, přišel o něj ale na poslední chvíli na úkor Hesjedala, s nímž se o celkové vedení střídal už od osmé etapy. "Přijel jsem velmi klidný, chtěl jsem se soustředit na každý den a vyšlo to. Musím poděkovat týmu, který byl taky soustředěný, je to obrovská pocta a úspěch," radoval se v rozhovoru v cíli Hesjedal.

Třetí místo si vyjel vítěz nejnáročnější 20. horské etapy Thomas De Gendt, na kterého dnes na 30 kilometrech ztratil Ital Michele Scarponi téměř minutu, takže prohospodařil náskok 27 vteřin. Domácí cyklisté se tak nedostali na pódium, seřadili se hned pod ním v pořadí Scarponi, Ivan Basso a Damiano Cunego.